İsmail Koncuk; öğretmenlerin sözleşmeli, kadrolu olarak ayrılması ayıptır

Kadrolu öğretmenlerin ek ders katsayıları ile sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücret hesaplama katsayıları arasında yaşanan farklılık Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un tepkilerine neden oldu.

İsmail Koncuk; öğretmenlerin sözleşmeli, kadrolu olarak ayrılması ayıptır

İsmail Koncuk; öğretmenlerin sözleşmeli, kadrolu olarak ayrılması ayıptır

İsmail Koncuk yaptığı açıklamada öğretmenlerin sözleşmeli ve kadrolu olarak ayrılmasının hem hukuksal olarak hemde vicdani olarak büyük bir ayıp olduğunu belirtti. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı MEB personelleri arasında kadrolu öğretmenlerin ek ders hesaplamasında 11,84 TL, sözleşmeli öğretmenlerin ek ders hesaplamasında 9,77 TL olmasını eleştirdi.

KOCAMAN BİR AYIPTIR!

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan İsmail Koncuk, ek ders hesaplamasında kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenler arasında farklılık olduğunu, her iki türlü de ek ders ücretlerinin düşük olmasına rağmen kadrolu/sözleşmeli ayrımının yapılmasının da kocaman bir ayıp olduğunu ifade etti. Her iki öğretmeninde aynı görevi üstlenmesine rağmen kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen olarak ayrım yapılmasının vicdanları rahatsız ettiği kadar hukuki olarak da ayıp olduğunun altını çizen Koncuk, öğretmenler arasında yaşanan bu ayrımdan kaynaklı ayıbın sadece öğretmenlerle kalmadığına da değindi.

AYRIMCILIK VAR

4-C liler, 4-B liler, tüm sözleşmeli çalışanlar içinde bu ayıbın geçerli olduğunu ifade eden Koncuk, hukuk devletinde aynı işi yapan ancak farklı normlarda istihdam edilen kamu çalışanları için ekonomik ayrımcılık yapmanın ayıbın da ötesinde bir durum olduğunu açıkladı. Sözleşmeli öğretmen, sözleşmeli kamu personeli kavramları için hukuki kılıf bulunabildiğini ifade eden Koncuk, bu durumun vicdanlara ve akıllara kabul ettirilmesinin ise söz konusu olamayacağını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Aile sosyal de çalışan ek derslilerin halı içler acisi, bırakın, ücret düşüklüğünü, izin kullanmadan çalışıyorlar. Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vallahBiz mahkemeyi kubrayi bekliyoruz. Biraz geç olur ama onun adaleti büyüktür. İnsanlarda dindar in da da dinsizinde de adalet kalmamış.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM