İsmail Koncuk; OHAL inceleme komisyonu kriterleri hukuki değil

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk OHAL inceleme komisyonu ve kriterler hakkında açıklamalarda bulundu.

İsmail Koncuk; OHAL inceleme komisyonu kriterleri hukuki değil

İsmail Koncuk; OHAL inceleme komisyonu kriterleri hukuki değil

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk geçtiğimiz gün katıldığı televizyon programında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Kamuda performans sistemi, adalet ve liyakat konularında örnekler vererek açıklamalar yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı, OHAL inceleme komisyonu hakkında bilgiler verdi. Koncuk, OHAL inceleme komisyonu karar verme mekanizmasında birçok soru işareti olduğunu vurguladı.

BAŞBAKAN: ARTIK ONLARIN BİLECEĞİ İŞ

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım OHAL inceleme komisyonu hakkında kendisine yöneltilen OHAL inceleme komisyonu başvuru almaya ne zaman başlayacak sorusunu cevaplandıracak, hükümet olarak OHAL komisyonunu kurduklarını, komisyon üyelerini belirlediklerini, çalışmaların sürdüğünü bundan sonra yapılacak iş ve işlemler OHAL inceleme komisyonunun bileceği iş cevabını vermişti. Türk Eğitim-Sen Başkanı Koncuk, program sunucusu tarafından OHAL komisyonu kuruldu mu, çalışmalar ne yönde sorusunu cevaplamadan önce Başbakan Yıldırım’ın yaptığı bu açıklamayı hatırlatarak bu açıklamanın doğru olmadığını belirtti. OHAL inceleme komisyonu kuruldu diyen Koncuk, Başbakan tarafından yapılan açıklamanın “Biz kurduk OHAL komisyonunu, onlar ne yaparlarsa yapsın” manasına geldiğini belirterek bu açıklamalar Başbakan’a yakışmaz dedi.

KOMİSYON ÜYELERİNİN KARAR VERMESİ

OHAL inceleme komisyonu nasıl karar verecek sorusunu soran Koncuk, şu andaki verilere göre 110 bin kamudan ihraç olduğunu belirtti. İhraç edilenler arasında ağırlıklı personel MEB‘de olduğu görülmekte, dikkat çekmektedir. İhraçlarda net rakamı bilmediğini belirten Koncuk, yaklaşık 110 bin kişinin kamudan ihraç edildiğini, 7 kişilik OHAL komisyonunun bu ihraçları inceleyerek nasıl göreve iade edileceğinin bilinmediğini açıkladı. Göreve iade kararlarında OHAL komisyonu üyelerinin de bunu bilmediğini iddia eden Koncuk, meslekten ihraç kriterleri ile OHAL inceleme komisyonu inceleme kriterleri konusuna değindi.

OHAL KOMİSYONU KRİTERLERİ

OHAL komisyonu için kriterler olduğunu açıklayan Koncuk, ihraçlarda uygulanan kriterlerin OHAL inceleme komisyonu incelemelerinde de uygulanması halinde komisyonun bir işlevinin olmayacağını belirtti. Bank Asya’ya para yatırma, cemaate yakın Aktif Eğitim-Sen üyeliği, ByLock kullandığı iddiası, ihbarlar ile meslekten ihraçlar yaşandığını ifade eden Koncuk, evrensel hukuk ve TCK çerçevesinde kabul edilemeyen hususlarla kişilerin ihraç edildiğini belirtti. OHAL komisyonunun bu kriterlerle işin içinden çıkamayacağını açıklayan Koncuk, 7 kişilik komisyonun sekretaryasının da kimlerden oluşacağının bilinmediğini belirtti.

Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk’un açıklamalarının videosu;

Devlete karşı bir kalkışmanın içerisine girilmişse, o yapıya destek verilmişse bu kişilerin devletten atılmasına sonuna kadar destek verdiklerini ifade eden İsmail Koncuk, FETÖ ile darbe içerisinde olan bunlarla dirsek temasında yer almış bu kişilere gereken ceza verilmelidir dedi.

ÜSTÜ İHANET, ORTASI TİCARET, TABANI İBADET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından söylenen tabanı ibadet, ortası ticaret, üstü ihanet sözünü vurgulayan Koncuk, mevcut ihraç kriterlerinin OHAL inceleme komisyonu tarafından uygulanması halinde beklenildiği gibi kararların çıkmasının ihtimalinin olmadığının altını çizdi. Bu kriterler olduğu sürece bizim bu problemi çözmemiz söz konusu değildir dedi.

FETÖ’NÜN KAFASINI KOPARIN

FETÖ’nün belini de kırın, kafasını da koparın Türkiye Kamu-Sen olarak sonuna kadar varız diyen İsmail Koncuk burada meselenin doğruyu yapabilmek olduğunu açıkladı. Bizim inançlarımıza göre zulmetmemek gerektiğini, adil olmak gerektiğini, hukuku kenara koyarak imanla inançla bakıldığında dahi bu yolun bizi doğruya götürmediğini belirtti. Açığa alınanları Valilerin göreve iade edilmediğini, Valilerin, Savcıların, Bakanların herkesin başıma bir iş gelecek endişesi taşıdığını ifade eden İsmail Koncuk, FETÖ mücadelesinde körün taşı benzetmesini yaptı.


Sosyal Medyada Paylaşın:

10 yorum

  1. “Herkes haklı olduğumu söylerse hata yapmaktan korkarım” anlayışını benimsemeyen, en doğruyu ben biliyorum diye düşünüp uygulayan lider ve yöneticilere Peygamberimiz Hz Muhammed’in istişare tavsiyesini hatırlatmak isterim. Kimsenin herşeyi en iyi bilme ihtimali yoktur. Bu konuda inat etmek ALLAH’tan rol çalmaktır. Aklı selim kişilerle yapılacak istişarelere ve sizler gibi gerçekleri söyleyen vatanseverlerin sözlerine kulak verilmeli. Teşekkürler. Saygılar sunarım

  2. Bir kişiyi, bir kurumu,bir devleti veya milleti büyüten, güçlü ve unutulmaz kılan hukuktur,adalettir. Hukukun ve adaletin olmadığı yerde zulüm, haksızlık,kan ve gözyaşı eksik olmaz.Köklü ve medeni bir millet iddiasında olan milletler öncelikle hukuk ve adalet sistemini gözden geçirmeli,evrensel ve milli değerlerle kurumsallaşmış bir değerler sistemi oluşturabilmelidir. Yoksa tarihin akışı içinde tükenmek kaçınılmazdır.Ülkemiz büyük bir sendrom yaşadı, doğru ama hukuk ve adaleti tesis etmek bizi güçlü ve medeni kılacak;yarınlarımıza huzur,barış ve esenlik bırakacaktır. Bundan daha büyük kazanç var mı? Hele bunlar vatansever ve özevlatlarınızsa…

  3. Turkiyede Hukuk istediğini söylesin, önemli olan büyüklerin ne dediği ne yazık ki. Bundan dolayı kişi istediği kadar haklı olsun, hiç bir önemi yok artık

  4. zamanında makul şüphe kavramı boşa getirilmedi.şuçlu olmadığını sen ispatla deniliyor. bir kere hukuk ilkesinden vazgeçildi. topluma benden olmayan teröristtir algısı pompalanıyor.zaten hukuk olsa çok kimse ihraç olmazsı. ben şuna inanıyorum. herkes fişleniyor.

  5. Zaten yasal olan şu kriterler kaldırılsın ne açıkta nede hapiste kimse kalmayacak diye korkuyorlar… Yazık bu insanlara…

  6. Teşekkürler sayın başkan ihraç olan binlerce masum insanın sesi soluğu oldunuz Allah razı sizden olsun… Dilinize yüreğinize kuvvet versin Hakk’tan ayırmasın..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM