İsmail Koncuk; sözleşmeli öğretmen istihdamında insani boyut sıfırdır

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk sözleşmeli öğretmen istihdamı ve sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ataması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İsmail Koncuk; sözleşmeli öğretmen istihdamında insani boyut sıfırdır

İsmail Koncuk; sözleşmeli öğretmen istihdamında insani boyut sıfırdır

Bugün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı programda sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ile ilgili yaptığı açıklamada “ya eş, ya iş” vurgusu yapması üzerine sözleşmeli öğretmenler başta olmak üzere MEB personel camiasından tepki sesleri yükselmeye başladı. Konu ile ilgili Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk açıklamalarda bulundu ve MEB’i eleştirdi.

GRİ RENK OLMALI, ÇÖZÜM BULUNMALI

İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Sözleşmeli öğretmen ya eşini, ya işini tercih edecek.” açıklamasını belirterek bu konuda ya siyah ya beyaz dememek gerektiğini bunun bir gri renginin de olması gerektiğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığının sözleşmeli öğretmenlerin özür grubu ile ilgili çözüm bulması gerektiğinin altını çizen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının devam etmesi durumunda öğretmenlik mesleğinin kerhen* seçilen bir meslek haline geleceğini vurguladı.

ÖĞRETMENLİK ARTIK SON SEÇENEK HALİNE GELDİ

Öğretmen olmanın, öğretmenlik mesleğini seçmenin gençlerin artık son seçeneği haline geldiğini belirten İsmail Koncuk 4+2 yıl uygulaması ile sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmelerinin çok zor bir hale geldiğini açıkladı. Sözleşmeli öğretmenler tarafından dile getirilen taleplere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “hayırcı” bir yaklaşım ile cevap verilmesinin öğretmenlerin motivasyonunu düşürdüğünü vurgulayan Koncuk MEB’in mantığında insani boyutun sıfır olduğunu belirtti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un açıklamaları;

İsmail Koncuk Açıklama
İsmail Koncuk Açıklama
NE İŞİMİ NE EŞİMİ BIRAKIRIM

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu sorununa çözüm bulunması ve ses getirmesi adına twitter üzerinden #neişimineeşimi bırakırım hashtag çalışması başlattı.

İsmail Koncuk Açıklama

*kerhen nedir? iğrenerek, tiksinerek anlamına gelen kerhen sözcüğünün anlamı arasında gönülsüz olarak, istemeye istemeye, içten gelmeksizin, istemeyerek kavramları da yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Öğrencilerime ne istiyorsunuz diye sorduğumda cevabı öğretmen olunca yüzüm ekşiyor yapma etme diyorum artık içimden:..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM