İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödenmelidir

Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına yazdığı yazıda İlkokul Yetiştirme Programı kapsamında görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti verilmesini istedi.

İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödenmelidir

İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödenmelidir

26 Şubat 2018 tarihi itibari ile ilkokullarda 3. ve 4. sınıflarda uygulanmaya başlayacak olan ilkokullarda destekleme ve yetiştirme kursu için Milli Eğitim Bakanlığı görev alan öğretmenlere ek ders ücreti ödemeyeceğini açıkladı. MEB’in öğretmenlere İYEP ek ders ücreti ödemeyecek olmasına Eğitim-Sen tepki gösterdi.

İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI

Sendika tarafından yapılan açıklamada 20 Kasım – 01 Aralık 2017 tarihleri arasında İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında Eğitici Eğitimi Kursu gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Bu kurs planı kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde İYEP için bazı il ve ilçelerin pilot uygulama yeri olarak belirlendiği belirtilirken İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında okuma-yazma-anlama becerileri ile doğal sayılar-doğal sayılarda dört işlem kazanımlarına yeterli düzeyde ulaşamayan öğrencilerin bu kazanımlara ulaşmalarını sağlamak için kurs açılıp açılmayacağı, açılacak ise buralarda görev alacak öğretmenlere herhangi bir ücret ödenip ödenmeyeceği konusunda bir bilgi yer almadığı vurgulandı.

EĞİTİM-SEN; ÜCRET ÖDENMELİDİR

Eğitim-Sen İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP), ilkokullarda da yetiştirme ve destekleme kursları olarak görülmektedir açıklamasında bulunurken sendika geçtiğimiz günlerde bazı öğretmen haber sitelerinde yer alan İYEP ek ders ücreti ödenmeyecek haberlerine değindi. İlgili haberlerin doğru olması durumunun kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada “Bakanlığın ilkokullarda da destekleme ve yetiştirme kursu gibi kurslar açacak, bu kurslarda sınıf öğretmenleri başta olmak üzere öğretmenlere görev verecek ancak bu kurslarda görev alacak öğretmenlere herhangi bir ücret ödenmeyecektir.” ifadesine yer verildi.

ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Sözleşmesi, Anayasanın “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükmünü içeren 18. maddesi, 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının fazla çalışmanın saat başına ücretlendirilerek ödenmesini içeren 178. maddesi, 657 sayılı DMK 99. maddesi hükümleri Milli Eğitim Bakanlığına hatırlatılırken İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında ilkokullarda da kurs açılması durumunda bu kurslarda görev alacak öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi talep edildi.Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Sinif öğretmenleri yeterince özverili ve fedakarca çalışıyor zaten.Daha bir de gönüllülük esası bekliyorlar dalga mi geçiyorsunuz?Bizim branscilardan ne farkımız var da meb de bize şamar oğlan muamelesi yapılıyor anlayamıyorum.Ek ders adaletsizliği bizde haftasonu ek ders gönüllülüğü bizde bu ne demek yaa?

  2. Ortaokullardaki yetiştirme kurslarında ek ders ücreti iki kat olarak ödeniyor.İlkokul öğretmenlerine neden ödenmek istenmiyor?Bakanlığın bu konuda tatmin edici bir açıklama yapması gereklidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM