İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlerin mağduriyeti giderilmeli

Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında görev alacak öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için başvuruda bulundu.

İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlerin mağduriyeti giderilmeli

İYEP kapsamında görev alacak öğretmenlerin mağduriyeti giderilmeli

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada “İYEP Kapsamında Görev Alacak Öğretmenlerin Mağduriyetinin Giderilmesi İçin Milli Eğitim Bakanlığı’na Başvuruda Bulunduk” ifadelerine yer verilirken İlkokullarda Yetiştirme Programında görev alan öğretmenler için ek hizmet puanı ve artırımlı ek ders istendi.

İYEP’E ARTIRIMLI EK DERS TALEBİ

İlkokullarda Yetiştirme Programı olarak geçtiğimiz yıl pilot olarak uygulanan bu sene de uygulamaya geçirilen İYEP 12 Kasım 2018 Pazartesi itibari ile başlıyor. Öğretmenler belirlenen gruplara görevlendirildiler ve İYEP’e kalan öğrencilerle birlikte belirlenen kazanımlar doğrultusunda ders başı yapacaklar. Ancak İYEP’te görev alan öğretmenlere yetiştirme ve destekleme kurslarında olduğu gibi artırımlı ek ders ücreti ödemesi ve hizmet puanı verilmesi uygulaması yapılmıyor. Bu konuda Eğitim-Sen MEB’e başvuruda bulundu.

İlgili talep yazısı;

Eğitim-Sen İYEP ek ders ve hizmet puanı talebi
İYEP resmi yazı

Sendika tarafından 08.11.2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen resmi yazıda öğretmenlerin mağduriyetlerine dikkat çekilirken bu konuda gereken düzenlemelerin yapılması istendi. Eğitim-Sen İYEP konusunda yaptığı açıklamada ise;

“Sendikamızca yapılan yazılı başvuruda İlkokullarda Yetiştirme Programı çerçevesinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında  Türkçe ve matematik derslerindeki kazanım eksiklerini gidermek amacıyla öngörülen destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alacak öğretmenlerin resen görevlendirme yerine gönüllülük temelinde belirlenmesi, ek ders ücretinin  % 100 artırımlı ödenmesi ve fiilen görev yapılan her ay için 0,5 ek hizmet puanı verilmesi gerekliliği belirtilmiş,  bu gerekliliklere uyulmaması halinde eşit işe eşit ücret ilkesinin dayanağı olan Anayasa’nın 10.maddesine ve 111 sayılı İLO Sözleşmesine açıkça aykırı işlem yapılmış olacağı, bu durumun aynı zamanda bu kurslarda görev alacak öğretmenlerin motivasyonlarının kaybolmasına ve  bu açıdan da çalışma barışının bozulmasına yol açabileceği uyarısında bulunularak bu konuda gerek sendikal, gerekse hukuksal olarak meşru hak arama yollarını kullanacağımız ifade edilmiştir.”

ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM