DOLAR 5,9125
EURO 6,5246
ALTIN 283,3
BIST 96.699
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

İYEP kurslarında öğretmenler resen zorunlu olarak görevlendirilemezler

İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında öğretmenlere zorla görev verilemez. Türk Eğitim-Sen öğretmenlerin resen görevlendirilmesi hususunda MEB’e yazı yazdı ve bu uygulamanın mağduriyetlere yol açacağını belirtti.

İYEP kurslarında öğretmenler resen zorunlu olarak görevlendirilemezler
12.11.2018
A+
A-

İYEP kurslarında öğretmenler resen zorunlu olarak görevlendirilemezler

İlkokullarda Yetiştirme Programında görev alacak öğretmenlerin belirlenmesinde bazı kurumlarda öğretmenlere resen görevlendirmeler verildiği Türk Eğitim-Sen tarafından belirtildi. Sendika istekleri olmadığı halde resen görevlendirilen öğretmenlerin mağdur edildiğine dikkat çekerken İYEP görevlendirilmesinde resen görev olmayacağını vurguladı.

İYEP ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLMESİ

İYEP Kursu Öğretmenlerin Resen Görevlendirilmesi konulu resmi yazıda İYEP kurslarında  istekli öğretmen bulunmadığı takdirde resen görevlendirme yapılması uygulamasının mevzuata aykırı olduğu açıklanırken İYEP’in uygulamasında öğretmen görevlendirme işleminde “Öğrencinin kendi sınıf öğretmeni, Okulun diğer sınıf öğretmenleri, İlçe norm fazlası sınıf öğretmenleri, İlçede, programda görev almak isteyen sınıf öğretmenleri, bunların olmaması durumunda ders ücreti karşılığında görevlendirilen sınıf öğretmenleri görevlendirilir.” hükümleri hatırlatıldı.

İlgili resmi yazı;

İYEP resen görevlendirme

İYEP görevlendirmesi

ÖĞRETMENLERİN GÖREV ALMAMA SEBEPLERİ

Türk Eğitim-Sen yaptığı açıklamada ise İYEP kapsamında öğretmenlerin istekli olmama sebebi olarak Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile İYEP arasında farklılık olmaması olduğunu belirtti. Sendika açıklamada;

İYEP kurslarında öğretmenlerin görev almak istememesinin en önemli nedeni; ortaokul ve liselerde  açılan DYK kurslarına hem başarılı öğrenciler gelirken hem de ek ders ücretleri %100 artırımlı ödenmesi; İYEP kurslarına ise hem başarısız öğrencilerin gelmesi hemde ek ders ücretinin normal ek ders ücreti üzerinden ödenmesidir.

ifadelerine yer verirken MEB’den konuyla ilgili mağduriyetlerin giderilmesini istedi.
[haber id=”33781″]

TALİP GEYLAN GENEL MÜDÜR İLE GÖRÜŞTÜ

Sendikadan yapılan açıklamada Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın İYEP konusunda Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ile görüştüğü belirtildi. Talip Geylan’ın görüşme ile ilgili yaptığı açıklama;

“Sayın Gençoğlu öğretmenlerimizin İYEP kurslarında resen görevlendirilmemesi, görevlendirmenin gönüllülük esasına göre gerçekleştirilmesi hususunda talepte bulundum. Sayın Genel Müdür bu konuda hemfikir olduğunu ve illerin uyarılacağını beyan etti. Ayrıca İYEP’te ek ders ücretlerinin de Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında olduğu gibi %100 artırımlı ödenmesi ve böylece adaletsizliğin giderilmesi talebimizi de yineledim.”

YORUMLAR
  1. Sözleşne dedi ki:

    Aylığı hak etmeden fazla çalışma talepleri tüm öğretmenlerin sözleşmeli olmalarında kamu oyu oluşmasında faydalı olacak