Kamudanhaber anketi sonuçlandı, en beğenilen sendika başkanı İsmail Koncuk

Kamudanhaber internet sitesi tarafından başlatılan anket çalışmasında 27 dakikada 27 bin oyun Ali Yalçın adına kullanıldığı ortaya çıkmıştı. İnternet sitesi anket çalışmasında yaşanan manipülasyonu açıkladıktan sonra site üzerinden anketi iptal ederek twitter üzerinden anket çalışması başlatmıştı.

Kamudanhaber anketi sonuçlandı, en beğenilen sendika başkanı İsmail Koncuk

Kamudanhaber anketi sonuçlandı, en beğenilen sendika başkanı İsmail Koncuk seçildi. (Öğretmenler İçin yazarı Arif Muzaffer KUL’un değerlendirme sonuç analizi)

Kamu haber üzerine yayın yapan internet sitesi tarafından başlatılan ankete büyük ilgi oldu. İnternet sitesi de yaptığı açıklamada saatler içerisinde yüzlerce oy kullanıldığını belirterek bu kadar ilgili beklemediklerini ifade ettiler. İnternet sitesi üzerinden devam eden ankette Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un oy üstünlüğü sürerken çok kısa süre içerisinde Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a binlerce oy verildiği görüldü. Bunun üzerine siteye yapılan itirazlar üzerine yazılım şirketi tarafından inceleme başlatıldı. Yazılım şirketinin açıklaması kamudan haber sitesinde yayımlandı. Açıklamaya göre 27 dakika içerisinde 20 bin civarı oy Ali Yalçın lehine kullanılarak manipülasyon yapıldı.

ANKET TWİTTER’A TAŞINDI

Yapılan bu manipülasyondan sonra kamudanhaber sitesi anketi twitter üzerine taşıdı. 4 Ocak tarihinde akşam saatlerinde tiwtter üzerinden başlayan Hangi Sendika Başkanını Beğeniyorsunuz? anket çalışması 11 Ocak tarihinde 21:42 gibi sona erdi. Bir hafta süren anket çalışmasında 30 bin 435 oy kullanıldı. Bir haftalık süreçte son 12 saate kadar Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un yüzde 80 lik bir üstünlüğü devam etmekteyken, özellikle son 10 saat içerisinde Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’a oy verenlerin sayısı artmaya başladı.

Günlerce oy verilmeyen Ali Yalçın’ın oy oranı hızlı bir şekilde artış gösterdi. Anket çalışmasının bitmesine iki saatlik süre varken oy oranları %49-%49 oldu. Bir ara Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın’ın oy oranı %50, İsmail Koncuk’un oy oranı ise %48 olmuştu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk’a oy verenlerin sayısı artınca ankette tekrar denge oluştu. Özetlemek gerekirse 168 saat süren anketin 158 saatinde İsmail Koncuk yüzde 80 oranlarında öndeyken, anketin geri kalan 10 saatlik kısmında Ali Yalçın çok geriden gelerek öne geçmiştir. Bu ankette HİLE olduğunu düşünüyoruz.

Ve bizim belirttiğimiz gibi ankette HİLE ortaya çıktı;

EN BEĞENİLEN SENDİKA BAŞKANI KONCUK

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, KESK Başkanı Lami Özgen, Birleşik Kamu-İş Başkanı Hasan Kütük’ün yer aldığı anket çalışması sona erdi. En beğenilen sendika başkanı anket çalışması anket sonucunda Ali Yalçın yüzde 50, İsmail Koncuk ise yüzde 47 oy aldı.  Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk oy ve yorum olarak bakıldığında en yüksek beğeniyi aldı. Oy sayısında birinci sırada Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yer alırken yorumlarda ise Yalçın’a verilen destek gerilerde kaldı, KESK Başkanı Lami Özgen yüzde 2 oy oranı ile üçüncü, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük ise yüzde 1 oy oranı ile dördüncü sırada yer aldı. ogretmenlericin.com olarak Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u bu analizimize göre tebrik ederiz.

KAMU HABER ANKET

SENDİKA ÜYE SAYILARI

2016 yılında sendikaların resmi üye sayıları Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu sonuçlara göre Memur-Sen’in üye sayısı 956 bin 32, Türkiye Kamu-Sen’in üye sayısı 420 bin 220, KESK’in üye sayısı ise 221 bin 69 olarak açıklandı. 956 bin üyesi olan bir konfederasyonu Genel Başkanının aldığı oy ile 420 bin üyesi olan bir konfederasyonun Genel Başkanının aldığı oy hemen hemen aynı. Bu durum araştırılmaya değer.

Ali Yalçın; 15 bin 217 oy  (Gerçek sonuçta 4 bin oy)

İsmail Koncuk; 14 bin 304 oy (Gerçek sonuçta 14 bin 304 oy)

kamudanhaber

ANKET ÇALIŞMASINDAN NOTLAR

Anket çalışmasında ankete gelen retweet sayısının 1600 e yaklaştığını görüyoruz ve tamamına yakını İsmail Koncuk lehine yorumlar. Yorumlarda Koncuk’un açık ara üstünlüğü ortaya çıktı.

Kamu haber anket çalışması verileri ile birlikte genel başkanların twitter takipçilerinin sayılarını, onların takip ettikleri kişilerin sayılarını belirtmek istiyoruz.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın;

Sayın Yalçın twitter kullanmaya Haziran 2011 tarihinde başlamış. Son verilere göre Yalçın’ın twitter takipçi sayısı 89 bini geçmiş. 89 bin 100 civarı. Ali Yalçın ise twitterda 254 kişiyi takip ediyor. Yani Ali Yalçın sadece SEÇMECE kişi takip ediyor.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk;

Sayın Koncuk twitter kullanmaya Mayıs 2011 tarihinde başlamış. Koncuk’u twitterda yaklaşık 89 bin 400 kişi takip ediyor. İsmail Koncuk ise twitterdan 2 bin 153 kişiyi takip ediyor. Profili incelediğimizde takip ettikleri arasında sendikanın yönetim kademesinde olmayan normal üyeleri de mevcut.

Öğretmenler İçin olarak Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un kendisine gelen twitter hesabı üzerinden özel mesajlara ve retweetlere cevap verdiğini, takip ettiği üyelerinin twitlerini beğendiğini, paylaştığını görüyoruz.

Bir anket çalışması bir sendika başkanının ne kadar beğenildiğini tam yansıtır tartışılır ancak Genel Yetkili Sendika olan Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen camiasının kağıt üzerindeki üye sayısı göz önüne alındığında anket çalışmasında yeterli oyu alamadığı açıkça görülmektedir.

Öğretmenler İçin olarak site yazarımız Arif Muzaffer KUL’a anket değerlendirmesi için teşekkür ederiz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

    • Yasal bie sendika üyesi ve zorunlu ihtiyaçtan bankaya para yatirma si nedeni ile , masumlar ihrac edilsin ben onun yerine bir makam – mevki elde edeyim firsatciligini yapanlar değil, suçu ispat edilene kadar herkes masumdur düşüncesinde olan İsmail başkan hakkediyor bence..

  1. Ben Türk eğitim-sen liydim ihraç oldum bir numara kesk başkanıdır açıktaki üyelerinin nerdeyse tamamını geri döndürdü diğerleri gibi laf üretmiyor icraat yapıyor haticeye değil neticeye bakmak gerekiyor valla helal olsun adama

  2. Koncuk Başkanı tebrik ediyorum sadece anketten dolayı değil tabi ki sıradan bankacılık işlemleri yapan kişiyi örgüt elemanı deyip ihraç edilen mağdurlara sahip çıktığı için.

  3. Sonunakadar hak ediyor. Mağdurların tek adını anan ismail Koncuk bey bizim dualarımız yeter size.Göreve bir dönelim sizin sendikaya üye olmak büyük bir şeref olacaktır bizim için.

  4. anket sonuclari cok onemli degil. herkes egitim bir sendikasini iyi biliyor.kendi uyelerinin bile hakkini savunmaktan korkan yuzlerine kapi kapatan bir sendikanin baskani birinci ciksa neolur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM