KESK üyeleri KHK kararlarını protesto etmek isteyince gözaltına alındılar

Diyarbakır’da KESK ve bağlı sendika üyeleri tarafından yapılmak istenen protestoda gözaltılar yaşandı. Polis göstericilerin protestosuna izin vermeyeceğini belirtmesine rağmen eylemcilerin gösteri yapmak istemesi sonrası olaylar çıktı.

KESK üyeleri KHK kararlarını protesto etmek isteyince gözaltına alındılar

KESK üyeleri KHK kararlarını protesto etmek isteyince gözaltına alındılar

OHAL sürecinde çıkan Kanun Hükmünde Kararnameleri protesto amacı ile Diyarbakır’da düzenlenmek istenen gösteriye polis müdahale etti. DİSK, KESK ve bağlı sendika yönetici ve üyelerinin katıldığı eylemde 30 dan fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında kamudan ihraç edilenlerde yer alıyor.

OHAL KHK PROTESTOSU

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve bağlı sendikaların üyelerinin protestosunda 30 dan fazla gözaltına alma oldu. Polisle eylemci grup arasında çıkan arbede de çok sayıda KESK üyesi gözaltına alınırken emniyet yetkilileri eylemin OHAL kapsamında izin verilmediğini belirtti. 692 sayılı KHK ile 14 Temmuz günü meslekten ihraç edilenlerin de aralarında olduğu grup yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Yenişehir İlçesi Ofis semtinde basın açıklaması yapmak için bir araya geldi. Grup ve emniyet yetkilisi arasında yaşanan görüşmede emniyet yetkilisi gruba OHAL kapsamında gösteri yapamayacaklarını açıkladı.

HAKKINIZI OHAL KOMİSYONUNDA ARAYIN

KESK ve bağlı sendikalar adına yetkili ile görüşen sendika temsilcisi, ihraç edilen arkadaşlarının durumlarına dikkat çekmek için basın açıklaması yapacaklarını, kötü bir niyetlerinin olmadığını iletti. Yapılan görüşmede emniyet yetkilisi eylemcilerin dağılmaması halinde müdahale edileceğini açıkladı. Yetkili polis müdürü gruba; “Eğer gerçekten iyi niyetliyseniz OHAL komisyonu kuruldu, arkadaşlarınızla ilgili dilekçeleri vererek hakkınızı arayabilirisiniz. “ ifadesini kullanırken sendika yetkilisi ise polis müdürüne “Ama bu size göre, bize göre öyle değil. Hukuk tek taraflı olmaz müdürüm. Biz tatlılıktan yanayız. iyi niyetliyiz” açıklamasını yaptı.

Basın açıklaması yapmalarına izin verilmeyen grup daha sonra oturma eylemi yapmak istedi. Polisin uyarıları sürerken grup oturma eylemini sürdürmek istedi. Polis ve grup arasında çıkan tartışma arbedeye dönüştü ve 30 dan fazla kişi gözaltına alındı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM