KESK’ten açığa almalar, sürgünler ve meslekten ihraçlar için 5 büyük miting

KESK ve bağlı olduğu sendikalar tarafından miting kararı alındı. KESK açığa alınan üyeleri, meslekten ihraç edilen üyeleri ve sürgün edilen üyeleri için Aralık ayı içerisinde beş farklı ilde miting yapacak. KESK’in miting yapacağı iller ve tarihleri açıklandı.

KESK’ten açığa almalar, sürgünler ve meslekten ihraçlar için 5 büyük miting

KESK’ten açığa almalar, sürgünler ve meslekten ihraçlar için 5 büyük miting

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve KESK’e bağlı sendikalar; Eğitim-Sen, SES, Tüm Bel-Sen, BES, ESM, Tarım Orkam-Sen, Haber-Sen, Yapı Yol-Sen, BTS, DİVES, Kültür Sanat-Sen tarafından mitingler düzenlenecek. KESK tarafından alınan kararda KESK üyelerinin teslim alınamayacağı, KESK’in kazanacağı vurgusu yapıldı.

TESLİM ALAMAYACAKSINIZ

KESK tarafından yapılan yazılı açıklamada ilan edilen KHK’lerin darbeden ziyade muhalifleri temizleme operasyonu olduğu belirtildi. KESK açıklamasında üyelerinin ve sendika yöneticilerinin ihraç ediliğini açıklarken kendilerine açıkça bir saldırı ve baskı yapıldığını ifade ettiler. KESK üyelerinin biat ettirilmeye çalışıldığı açıklamada yer alırken üyelerinin sendikal eylemlerden dolayı pişman ettirilmeye çalışıldığı belirtildi. KESK açıklamasında yemin ederek bu mücadelede kazananın kendileri olacağını, teslim olmayacaklarını belirtti.

İHRAÇ EDİLEN KESK YÖNETİCİLERİ

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, SES MYK üyesi Fikret Çalagan, Büro Emekçileri Sendikası Başkanı Fikret Aslan, SES Mardin Şube üyesi Deniz Araç, SES üyesi Veli Saçılık, SES’e bağlı 78 üye, Eğitim-Sen’e bağlı çok sayıda MEB personeli, KESK’e bağlı sendikaların şube başkanı ve KESK üyeleri meslekten ihraç edilmiştir. Ayrıca Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerden ve şube başkanlarından görev yaptıkları il dışına sürgün cezası alanlarda olmuştur. Eğitim-Sen tarafından sürgün cezalarının artacağı dile getirilirken bu sürgün cezalarının verilmesinde gerekçe ise 29 Aralık iş bırakma eylemi gösterilmektedir.

KESK MİTİNG TARİHLERİ

KESK tarafından yapılacak olan miting ve eylemlerde açığa alınmaların, sürgünlerin ve ihraçların protesto edileceği belirtildi. KESK miting tarihleri ve miting yapılacak iller;

8 Aralık 2016; KESK 21. kuruluş yıldönümü dayanışması Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda yapılacak.

10 Aralık 2016; Mersin mitingi. Mitinge çevre iller Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş’tan katılım sağlanacak. 10 Aralık tarihinde Samsun’da da mitin yapılacak. KESK Samsun mitingine Ordu, Giresun, Çorum, Amasya, Sinop illeri katılım sağlayacak. 10 Aralık tarihinde miting yapılacak diğer il ise Van olacak. Van’da yapılacak KESK mitingine Bitlis, Ağrı, Muş, Hakkari, Iğdır, Kars illerinden KESK üyeleri katılacak.

11 Aralık 2016; KESK İstanbul mitingine Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale katılacak olup aynı tarihte İzmir’de yapılacak olan KESK mitingine ise Aydın, Uşak, Afyon, Muğla, Manisa, Denizli, Balıkesir illerinin katılacağı belirtildi.

20 Aralık 2016; İstanbul’dan Ankara’ya meslekten ihraç edilen KESK üyeleri için yürüyüş yapılacak.

15 Aralık 2016; tüm illerde basın açıklaması yapılacak.

25 Kasım-30 Aralık 2016; tüm iş yerlerinde KESK afişleri, bildirileri, iş yeri gezilerine ağırlık verilecek.

TANSİYON YÜKSELECEK

ogretmenlericin.com olarak KESK’in aldığı bu kararlar gerek iş yerlerinde gerekse de miting alanlarında tansiyonun yükselmesine neden olacaktır. Mitinglerin amacından sapması, propagandaya dönüşmesi halinde mevcut açıkta bekleyen terör örgütü ile bağlantısı olmayan Eğitim-Sen üyelerinin de ihracına neden olabilir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Sayın Editör… Belki bilmiyorsunuz ama devlet hukuka göre hareket etmesi gereken bir teşkilattır. Tansiyonun yükselmesi halinde suçlu suçsuz bakmadan memurları cezalandırmaya kalkan şeye devlet denmez, başka bir şey denir. Lütfen Türkiyenin tek gerçek sendikası olan Eğitim-Sen’e yönelik bu karapropagandayı bırakın. Harerleri veriş biçiminiz tam anlamıyla yandaş ve tetikçi bir anlayıştır. Bu tetikçiliği sadece Eğitim-Sen için yapmıyor, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devletini tansiyonu yükseldiğinde masumiyet karinesine bakmadan insanlara zarar verebilen bir teşkilat olarak lanse ediyorsunuz. Açığa alınan ve ihraç edilen memurlar için elbet yasal çerçevede eylemler yapılacaktır. Bunca üyesini göreve döndüren Eğitim-Sen bu başarısını yandaşlık, dalkavukluk yaparak değil, mücadeleci sendikacılık yaparak gerçekleştirmiştir. Basın ilkelerine ve hukuka aykırı, tetikçilik yapan medya organları Eğitim-sen tarafından dava edilecek ve ağır cezalar alması için gereken girişimleri yapacaktır. Bu sendikanın kararıdır. Lütfen bunu yapmayın.

  2. Bu kadar insan aç susuz ne yapacak yazık değilmi sendika üyeliğinden insan meslekten atılırmı.

  3. Terörle bağlantısı olmayan diyorsunuz zaten. Bağlantısı olmayan neden ihrac edilsin, anlayamadım da. Bağlantısı yok zaten. Bağlantısı olmayan iade edilmesi gerekmiyor mu.

    • Devlet, sırf tansiyon yükseldi diye terörle bağlantısı olmayan birini ihraç etmemeli. Evde masum masum oturup korkuyla hayretler içinde izliyoruz ihraç yarışlarını. Ya rabbi sen bizi koru

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM