KHK ile ihraç edilen kamu personeline yönelik sendika araştırması

KESK OHAL sürecinde kamudan atılan kamu personellerine yönelik anket çalışması yapmaya başladı. KESK ve bağlı olduğu sendikaların yürüttüğü araştırmada kamudan ihraç edilen sendikalı veya sendikasız kamu personeline yönelik bir araştırma yürütüldüğü açıklandı. “İhrac Edilen Kamu Emekçileri” Araştırması başlıklı anketle 5 sayfalık bir çalışma yapılmış.

KHK ile ihraç edilen kamu personeline yönelik sendika araştırması

KHK ile ihraç edilen kamu personeline yönelik sendika araştırması

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve OHAL sürecinde yaşanan FETÖ ihraçları ile kamudan 101 bin civarı personel ihraç edildi. Yüzlerce kurum kapatıldı. FETÖ/PDY bağlantılı kişiler ve kuruluşlar hakkında Kanun Hükmünde Kararnameler ile işlem yapıldı. FETÖ ile birlikte PKK/DHKPC soruşturmalarında da atılan kamu çalışanları oldu. Ancak en çok ihraçlar FETÖ’den gerçekleşti. Tüm kamuda ise en çok ihraç edilen personel MEB‘de yer aldı.

KESK’TEN ARAŞTIRMA

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) 17 Şubat 2017 tarihinde başlattığı araştırma anketini sürdürüyor. KESK şu ana kadar katılan kullanıcı sayısını açıklamazken ankete ihraç edilen kamu personelinin ilgi gösterdiği tahmin ediliyor. KESK tarafından yapılan açıklamada araştırmanın amacının “İhraç Edilen Kamu Emekçilerinin ve Bakmakla Yükümlü olduklarının sorunlarına dair” olduğu vurgulandı. Ankette ihraç edilen kişilerin verdiği bilgiler derlenmektedir.

ANKET HERKESE AÇIK

ogretmenlericin.com olarak yapılan bu anketin ihraçlardan sonraki durumların analizinde katkı sağlayacağını düşünüyoruz. KESK tarafından yapılan anketin sadece KESK üyesi ve ihraç edilmiş kişilere açık olmadığı belirtilirken ankete ihraç edilmiş tüm kamu çalışanlarının katılabileceği açıklanmış. KESK’in anketi ve araştırma yapma amaçlarından birisinin meslekten ihraç edilen kamu çalışanlarının ihraçlardan sonra yaşadıkları sosyal ekonomik durumlarının bilgisine ulaşmak olduğu açıklandı.

Kamudan ihraç edilen kamu çalışanlarına yönelik KESK tarafından hazırlanan anket için TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

21 yorum

 1. İhraç edilen insanlar mutlak bir gün dönecek.Buna hiç kuşkum yok.Ama asıl sorumlu davranış ne biliyormusunuz,görevine iade edilen bir kişi çıkacak bütün suçsuzlar geri dönmedikçe görevini kabul etmeyecek.O zaman insan ve o zaman gerçek müslüman olur ses getiririz.saygılar…

 2. ALLAH Büyük bu düzen böyle gitmez kimse umudunu kaybetmesin haklıyken haksız olmasın insanların dini duygusu istismar ediliyor dindar bildiğimiz insanlar dine ve dindar insanlara büyük zarar veriyor. işin en acı tarafıda bu imanlı zannettiğimiz insanlar kadar merhametsiz adaletsiz çıkıyor.

 3. Bu siteyi sürekli takip ediyorum.Benim eşim yasal olan sendikadan ve bankadan dolayı ihraç oldu.7 aydır birilerinin iftirası yüzünden şu an tutuklu .Eşimde baylok olmadığıhalde hala tutukluluğu devam ediyor.Birileri mağdurların olmadığını söylüyor çünkü kendileri mağdur olmamışlar.Ben ve 3çocuğum ortada kaldık üstelik benim göz tansiyonum var sürrkli ağlamaktan sol gözümü kaybetmek üzereyim sağ gözümde kayıp başlamış ayrıca ortopedik rahatsızlılarım var gîdip herhangi bir iştede çalışamıyorum büyük çocuğum ünüversitede eş dostun yardımıyla okumaya çalışıyor ikinci çocuğum iki yıl önce ankarada 3 defa ağır diz ameliyatı geçirdi vucudunda kıkırdak erimesi ve kemik yumuşaması hastalığı var tedavi olması lazım Ankaraya kontrollere gitmesi lazımken hem maddi sebeblerden hemde babasının cezaevinde olmasından dolayı doktora götüremedim üçüncü çocugumun pisikoloji bozulduherşeye ve herkese karşı öfkeli.Ailece zor durumdayız veren el iken alan el olduk yazacak çok şey var ama yaşadıklarımızı ne duyacak bir yetkili nede anlayacak vicdan sahibi insanlar kaldı.Tek bir isteğim var Yüce Rabbimden vicdanı olan bir yetkilinin sesimizi duyup canımdan öte sevdiğim bir karıncayı incitmemiş tertemiz eşimi yasal olan kıriterleri suç olmaktan çıkarıp eşimi berat ettirmeleri.Eşim cezaevinden çıkarsa en azından bana ve hasta olan kızıma çalışıp bakar bizi kimseye muhtaç etmez.İnanınki okadar çok mağdur olan insanlar varki görmeniz lazım ama malesef herkes gözünü ve kulağını kapatmış Bizim ve çocuklarımızın geçmişi ve geleceği yokoluyor kimsenin umurunda değil ama onlar unutsada unutmayan RABBİM var mahşer zamanı herkes hesabını YÜCE YARADANA verecek.HASBUNALLAHU VENİMEL VEKİL

 4. KESK GERÇEK SENDİKACILIK NASIL YAPILIR, İNSAN DAYANIŞMASI NASIL YAPILIRI GÖSTERİYOR.DİGERLERİ NAL TOPLUYOR. TARKAN BEY BİZE DESTEK OLDUGUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

 5. Yıllarca her seçimde sandıktan bize yönetmeniz için size oy verdim ey İKTİDAR. Bize bu zulmü yapın diye vermedim. Bundan sonra size bir oyum dahi helal değildir. Biz Allah’ın izniyle geri döneceğiz. Ama siz geri dönmeyeceksiniz. Bu gün değilse yarın. O günleri görmek için yaşamaktan vazgeçmeyeceğim. İnşaallah mevlam nasib eder…

 6. BEN BİR İMAM HATİP MEZUNUYUM. SOL GÖRÜŞLÜLERİ BİR ŞEYLERLE SUÇLARDIM. İNSANIN CANI YANINCA HELE Kİ SENİN GİBİ DİNİ HASSASİYETİ OLAN VEYA KENDİNE ÖYLE DİYENLER TARAFINDAN CANININ YAKILMASI NE KADAR ACI

 7. Sussam gönül razı değil
  Söylesem tesiri yok
  Dindar geçinen insanlar susmayi tercih etti her şey yeniden yazılıyor dinsiz komünist denen insanlar gerçek müslümanda olması gereken davranışları gösterdi bu durumdan çıkarılacak çok ders var ne durumdayız kimsenin umrunda değil hadi beni cezalandırdınız çocuklarından ne istediniz içim yanıyor onlara harçlık veremiyorum çaresiz bakışları cigerimi deliyor 20 gündür baş ağrısından duramıyorum doktor çaresini bulamadı bu şekilde ne kadar dayanabilirim bilmiyorum

 8. Anladığım kadarıyla KESK-Eğitim-Sen bu anketle yaşanan sosyal felaketin bir bilançosunu çıkarmaya çalışıyor. Çünkü İhrac edilen yüz binin üzerinde devlet memuru eşi, çocukları ve yakınlarıyla milyonları bulan bir toplumsal kesimin yaşadığı yıkımı ifade ediyor. Bu çok ciddi bir olaydır. Dahası bu insanlar suç olmayan fiillerden dolayı veya bağımsız mahkemelerce verilmiş bir karara dayanmadan ihrac edilip yoksulluğa mahküm edidiler. KESK, bu araştırmanın sonuçlarını Üyesi olduğu Avrupa Birliği Öğretmen Sendikaları Federasyonuna ve Eğitim Enternasyonaline götürecektir. Bu raporlar Avrupa Parlamentosuna taşınacak, bu şekilde hükümetin hukuka uygun hareket etmesi için uluslararası platformlarda baskı yapılması sağlanacaktır. Sağ-Muhafazakar memurların üyesi olduğu Eğitim-Bir Sen üyelerinin hakkını savunmamakta, Türk Eğitim-sen ise haftada bir kes duygusal ifadeler içeren etkisiz açıklamalarla dostlar alışverişte görsün misali göstermelik çıkışlar yapmakla yetinmektedir. İnanıyorum ki yakında KESK bu konuda çok daha etkili girişimlerde bulunacaktır.

 9. Anketi doldurdum. %90 sağ kesim düşünceden insanların ihraç edilmiş olmasına rağmen, böyle bir anketin-çalışmanın bile sol düşünce tarafından yapılması bile ne kadar manidar! Mesleğime döndükten sonraki ilk işim “Eğitim Sen” e üye olacağım.Bunu samimi duygularımla söylüyorum. Alim dedığimiz insanlar bile sus-pus otururlarken.

  • Sayın Kadir Hocam. KESK-Eğitim-Sen’den Toplam ihraç 1498 kişi. Sendika bu üyeleri mesleğe geri dönene kadar ayda iki bin lira dayanışma maaşı ödüyor, devamlı eylemler yapıyor ve hukuki süreci takip ediyor. Eninde sonunda geri dönecekler. Sendika bu işin peşini asla bırakmaz. Sağ Kesimden ise yüz bin civarında ihrac var. Hesaplarsak %90’ın da çok üzerinde bir oran çıkıyor. Ne yazık ki sağ siyaset hem çok vicdansız hem de çok fazla bencil çıktı. İktidarda sağ-muhafazakar bir parti var diye, sağ iktidara ters düşmeyelim diye muhafazakar kesim kendileri gibi sağ-muhafazakar memurların mağdur edilmesine ses çıkarmıyor. Onları resmen harcıyor. Ben Türkiye tarihinde bu boyutta bir acımasızlığı ne gördüm de duydum. Sol görüşlü biri olarak söylüyorum ihrac edilen 1498 kardeşimizi haksız yere ihrac edilen yüz bin sağ görüşlü emekçiden ayırmıyorum. Siyasi görüşümüz farklı bile olsa her şeyi geçtim babası-annesi işten çıkarılmış, ailesi perişan olmuş, sobasını yakamayan, bir tas sıcak çorbayı huzurla yudumlayamayan, yaşanan gerilimi ruhunda hisseden küçük bir çocuğun göz bebekleri, tedirgin bakışları, korkusu, kaygısı insanım diyen her kesi kardeş yapar. KESK bu işin peşini bırakmayacak. Sadece kendi üyelerini değil, hukukun yeniden işlemesini sağlayarak tüm mağdurların mesleklerine dönmelerinin önünü açacak. Bunca yıllık solcuyum, Eğitim-Senliyim. Mağdur değilim. Biliyorum. Gene insanlık kazanacak… Biz kazanacağız. Müsterih olun.

   • Teşekkür ederim.
    Yanılmıyorsam Uğur Mumcu’nun sözüydü, “Bazan insanlar sustukları şeylerden de sorumludur.” Eli kalemli köşe yazarları, alim diye tv tv dolaşanlar, milletin temsilcisi olması gereken vekiller şimdilik susuyorlar.

    • Evet Uğur Mumcunun sözü. Sağ-sol, laik-dindar kavramları insanların medeniyet anlayışlarıyla anlam bulur. Ahlakları, vicdanları ve kültürleriyle hayata akseder. Müslüman olmak tek başına hiç bir şey ifade etmez. Mühim olan düşünceleriniz ve inancınızı hakkaniyet, adalet, medeniyet ve vicdan ile yani evrensel insani değerlerle bütünleştirmektir. İnsana menfaat sağlayan yegane cevher, insanlığa fayda için çabalayan akıl ve alın teridir. Din insana ticari kar, siyasi rant, makam-mevki sağlıyorsa orada kutsal bir şey kalmamış demektir.

 10. Şimdiye kadar yapmadığımız şey kalmadı hiç dönüt alamadık. Bu anket güzel. Umarım iyi sonuclar doğurur ve gündeme taşırlar bizi. Aveanin olmayan insanlarda baylok varmış gibi gösterdiği listeyi incelemeyi akıl ederler inşallah. Alakasız insanlara, Erdogancı insanlara bile fetocu dediler. Kripto deyip geciyorlar. Yazık bu insanlara! Hrrkes gölgesinden korkuyor. Vardır bi bağı deyip geçiyor. Adalet olsa araştırma yapılsa zaten ortaya çıkacak. Hata yaptık demekten korkuyorlar. Önce araştırıp ihraç etselerdi kimin ne olduğunu goreceklerdi zaten. Ama ativerdiler. Sonrada git akla kendini!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM