KHK’ler iptal olacak! Savunma hakkı vermeyen ihraç KHK’leri iptal edilecek

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı Cansel Güven sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada meslekten ihraçları hüküm altına alan ve savunma hakkı vermeyen Kanun Hükmünde Kararnamelerin iptal edileceğini belirtti. KHK’lerin iptal edilmesi ile birlikte de ihraç edilen suçsuz kişiler ile birlikte gerçekten suçlu olanların da aklanacağını vurguladı. KHK’ler iptal edilecek mi?

KHK’ler iptal olacak! Savunma hakkı vermeyen ihraç KHK’leri iptal edilecek

KHK’ler iptal olacak! Savunma hakkı vermeyen ihraç KHK’leri iptal edilecek

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL süresince kamudan on binlerce personel meslekten ihraç edildi. En çok ihraçların gerçekleştiği kurumlardan olan Milli Eğitim Bakanlığında binlerce öğretmen görevden atıldı. Görevden atılan MEB personeli ağırlıklı olarak Aktif Eğitim-Sen üyeliği veya bu sendikaya geçmişte üye olmasından dolayı meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç kriterleri konusunda yazılı bir belge olmamasına rağmen sendika, Bank Asya gibi unsurlar ihraç kriteri olarak kamuoyunda yer aldı.

İHRAÇLARIN ÜÇTE BİRİ MEB’DE

En çok ihraçlar 672 sayılı KHK’de yaşanırken, şu ana kadar meslekten ihraç edilen 101 bine yakın kamu personeli arasında üçte birlik kısım MEB’e ait. Milli Eğitim Bakanlığında ihraç edilen öğretmenlerin yanında özel okullarda çalışan öğretmenlerin lisanslarının da iptal edilmesi dahil edildiğinde FETÖ konusunda etkilenen personel sayısı 50 bini geçmektedir.

İhraç Kriterleri

Meslekten ihraç kriterleri nelerdir? Bu sorunun yasal olarak bir karşılığı yoktur. Görevden ihraç edilen kişilerin büyük bir çoğunluğu meslekten neden atıldığını bilmemektedir. Yetkiler tarafından yapılan açıklamalarda tutarsızlıkların olması gibi kamu haber sitelerinde de bu konuda yapılan haberler de birbirleri ile çelişmektedir. Soruşturma geçiren, tutuklanan kişiler haricinde hakkında işlem yapılmadan direkt meslekten ihraç edilenler neden atıldıklarını bilmemektedir. Bazı kamu personelleri sendika üyeliğinden dolayı ihraç edildiğini düşünürken bazı çalışanlar ise geçmişte açtığı pasif bir Bank Asya hesabından ihraç edildiğini düşünmektedir.

Savunma Hakkı Verilmedi

Meslekten ihraç edilenlere soruşturma açılmalı ve ilgili kişiler belirli bir soruşturma işleminden geçirilerek kendilerine de savunma hakkı verilerek bu süreç yürümeliydi. Gelinen son noktada herkes bu görüşü savunmaktadır. Yargısız infaz olarak sürekli dile getirilen savunmasız ihraçlar hükümet içerisinde de muhalefet içerisinde de son dönemde daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

CANSEL GÜVEN: KHK’LER İPTAL EDİLECEK

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven twitter hesabından yaptığı açıklamada meslekten ihraç kanun hükmünde kararnamelerinin savunma hakkı vermemesinden dolayı iptal edileceğini, şablon ihraçlar nedeniyle KHK’lerin iptal edilmesinden dolayı da gerçek suçlu teröristle suçsuz olan mağdurun aynı ekfede aklanacağını vurguladı.

AES Başkanı Cansel Güven

AES Genel Başkanı Cansel Güven açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Savunma hakkı gözetilmeyen şablon ihraçlar nedeniyle KHKlar İptalOlacak. Aralarına karışan masumlar ile teröristler de aklanacak böylece

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklama KHKlar İptalOlacak etiketi ile paylaşılmış, sosyal medya üzerinden mesaj etkinliğine atılan mesajdır. Sayın Güven’de mesaj etkinliğinde bu mesajı atmıştır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

31 yorum

 1. Editör bey aym nin bireysel başvuruları komisyona göndereceği, aym ye başvuranın komisyon için ayrıca başvuru yapmasina gerek olmadığına dair aym açıklama yapmış diye bir söylenti var. Bu konuda bir bilginiz varmı veya duyan varmı…

 2. Benim olduğum yerde gözaltına alınan herkes tutuklandı şuana kadar 25 kişi gözaltına alındı hepsi tutuklu bize ne olur bilmiyorum.

 3. Benim de eşim ozel okulda çalışıyordu.Bu khk larla çalışma izni iptal edildi.Adaletin hukukun olmadığı bir ülkede yaşıyoruz.Bu devletteki yapılanmayı seneler önce uyarısını yapmış olmamıza rağmen biz mağdur edildik.Devletin artık gerçek somut adımlar atmasını bir an önce bekliyoruz…

 4. Başka bir sitede bir arkadaş banka hesabı yüzünden ihraç olan herkes hakkında adli soruşturma başlatıldığını söylüyor bilgisi olan var mı bu nasıl bir haber doğru mudur aceba

  • Sadece banka olduğundan mi bilmiyorum ama bizim bulunduğumuz yerde ihraç olan herkes hakkında rutin adli işlem yapıldı.Bunun da doğruluk payı yüksek.

 5. Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı Cansel Güven gibi cesaretli, adaletli, güven veren seslerin çoğalmasını istiyoruz. Azlık cılız ses getirir, çokluk ise iyi ses getirir. Biz kendi başımıza bir şey yapamıyoruz. Derdimizi dinleyen, anlayan ve destek olan insanlar, guruplar, topluluklar ve kalabalıklar lazım. Ancak o zaman bir şeyler değişmeye başlayacaktır. Buna kesinlikle katılıyorum; KHK’LARIN İPTAL EDİLMESİ. Hükumetin kuralsız, prensipsiz, dayanaksız bir metodla temizlik yapmaya kalkıştı. Ben Demokrasi nöbetlerine gidip gelirken bu yöntemin son derece yanlış olduğunu arkadaşlarımla sürekli konuşuyordum. Nihayetinde de iş bu noktaya kadar geldi dayandı. İktidara sesleniyorum; bindiğiniz dalı kesiyor, keserken de ayağınıza bi de kurşun sıkıyorsunuz. Neden hukuki ve adli dayanağı olan bir altyapı oluşturarak bu işe başlamadınız? Tabiki bu uzun sürerdi ve bir çoğunu elinizden kaçırırdınız. Ama bu kadar masumu da mağdur etmezdiniz. 9 ZALİM 1 MASUM VARKEN GEMİYİ BATIRMAYAN MEVLA SİZE ÖZEL İZİN Mİ VERDİ?

 6. b) Süre Unsuru[18].- Olağan dönem KHK’leri, süre bakımından sınırlandırılmamıştır. Yani çıkarılan KHK’ler, belirli bir süreyle değil, kanunlar gibi daimî olarak yürürlükte kalabilir. Oysa olağanüstü hâl ve sıkıyönetim kanun hükmünde kararnameleri süre bakımından sınırlandırılmıştır. Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, ancak “olağanüstü hâl veya sıkıyönetim süresince” olağanüstü hâl ve sıkıyönetim kanun hükmünde kararnamesi çıkarabilir (m.121/3, 122/2). Keza, Anayasada açıklık olmamakla birlikte, çıkarılan olağanüstü hâl ve sıkıyönetim KHK’leri, olağanüstü hâlin veya sıkıyönetimin kalkmasıyla kendiliklerinden yürürlükten kalktıkları kabul edilmektedir.

 7. ülkemizde insanları yitirdikten sonra pardon denilir. Yüce Şair Nazım Hikmet’e 40 yıl sonra iade-i itibar yapıldı ama ne anlam ifade eder.

 8. Yaptıkları işi eline yüzüne bulaştırdılar o ilk gün hainler kendini gizlerken göz önündeki gariban kesimi kinle hırsla yaktılar yıktılar kıyım yaptılar şimdi işin içinden çıkamıyorlar yaptıkları ayıbı kendileride çok iyi biliyor madur edebiyatıymış ayıp be yazıklar olsun partinizin başındaki adaletmi başka bir şeymi feto bu insanların dini duygusunu zaaf olarak kullanmış apaçık belli bunun farkına varıp bu hainlerden ayrılmış vatandaşın suçu ne kardeşim o suçsa devlet olarak devlet büyükleri olarak sizin hakkınız idamdır.

 9. Bir gün ümit var eden müjdeli haber,ertesi gün tamamen hayal kırıklığı içerikli haberler duymaktan ne düşüneceğimizi şaşırdık!
  Artık adalet gelsin başka birşey istemiyorum…

 10. ne iptali kalanıda atacaklar bankasya sendika vb. kriter olduktan sonra neye göre mahsumiyetini anlayacaklar. onlar diyecek sen bu niyetle yatırdın sen diyeceksin ben bu niyetle yatırdım. ortada niyet sorgulama var o nedenle gerçek hiçbir zaman anlaşılmayacak

 11. ###### ÖNEMLİ #######
  Değerli arkadaşlar. Dün khk lara dikkat çekmek amaçlı tweeter etkinliği yapıldı ve etkinlikte tag “KHKlar iptalOLACAK” idi. Cansel hanim tag a destek amaclı bu ifadeyi kullanarak tweet attı. Yoksa bir duyum bilgi vs değil. Zahmet olmazsa siz de etkinliklere katilip destek verirseniz daha iyi olur. Çaba göstermek internette olumlu haber aramaktan daha etkilidir ve kendinizi iyi hissettirir…
  Saygılar…

 12. Bence kişisel görüşlerini yazmış hatta uygulamayı eleştirme mahiyetinde “hükümsüz iş yapılıyor, bu yüzden sucduzların arasında suçlular da kaynayacak,eli boş kalacaksınız” diyor ama mahkemelerde her gün davalar görülüyor, ceza alanlar memuriyete dönemeyecektir zaten. Kalan masumlara gelince,bence en zararsız yöntem yeni KHK ile tazminat başvurusu yapmasına müsaade etmeyerek iade etmek ama o zaman da aleni olur,EE millet demez mi on binlerce insan suçsuzdu madem,neden atınız?? (Gerçi edemeyebilirler,çünkü adalet bakanı canlı yayında dedi,bizim ihraç ettiklerimizin hepsi suçlu değil ki,idari tasarrufla attık, iki tane gazeteci(!) var karşısında, biri de çıkıp demedi ki,idari tasarrufla insan terör örgütüne üye mi ilan edilir?????)
  KHK ile olmazsa, iç hukuktan birşey çıkmayacağı belli,komisyon bile yalan oldu. Koskoca devlet,kendi çıkardığı KHK ya uymuyor,zamanında üyeleri seçmiyor,bi de diyorlar ki
  ” çok hızlı çalışacak, mağduriyetleri giderecek” ..duy da inanma!
  Sonra bize ayar vermeye kalkarlar, AİHM başvurusu yapan da bunlardan diye…
  Efendimiz ASM buyuruyor ki :mazlumun duasından korkun!

 13. Dünkü twitterda KHK lilar #khklariptalolacak hastaghi ni kullandı.Cansel hanımda sağolsun bu twetle destek verdi.sizlerde twiterde gündem olabilmek adına destek verin bu hastagh lere…

 14. 2012 yılında eş durumu atamaları yapılmıyordu hatırlarsanız. anadolu eğitim sen başkanı o dönemlerde çok uğraşmış her gün açıklama yapıyordu. başka sendikaların duymadığı duyumları bunlar söylüyorlardı hatta ben şaşırıyordum o kadar çok üyesi olan sendikalar böyle açıklama yapmıyorlardı. ve eş durumu çözülmüştü. bugüne kadar hiç açıklama yapmamış (ya da ben hiç duymadım) aes başkanının bu görüşü doğru olabilir.(inşAllah) kaldı ki henüz 672 s khk ve sonraki khk lar henüz meclise sunulmadı.sunulsa da meclisten geçeceğini zannetmiyorum.

 15. Kim iptal edecek ohal komisyonu zamani gecmesine ragmen kurulmadi daha oncede boyle temenni turu haberler(mhp korfez ilce baskani Gursu)yayinlandi gundemde tutma adina iyi bir haber her pazartesi bakanlar kurulu sonrasi gazeteciler soru soruyor bi Allahin kulu bu konu ile ilgil aoru sormuyor veya soramiyor ilgili sendika baskani baska bir aciklama yapmali

 16. Elbet bir gün iptal olacak orası kesin ama ne zaman…Bizim gibi masumlar icin zaman önemli hemen mi yoksa 3 4 5 6… sene Sonra mı???eger sonra ise istemiyorum işimi.bana şerefimi verin yeter. Herşey sizin olsun

 17. Allahım ne olur bu haber doğru olsun lütfen!Artık bittik tükendik.Aylar sonra yüreğimize su serpen bir açıklama.

  • bendede egitim_bire 2001yilinda uye oldum bulundugum okullarda tek basima uyelik yaptim ah ne mucadeleler verdim itildim kakildim 2014 yilinda istifa ettim ,neden mi? cunku menfaatcilar sendikaya sahip cikti,haksizliklar beni rahatsiz etti, ceza olarakta ihrac edildim,iste turkiye bu eger bende o sendikada kalipta herseye goz yunsaydim simdi iyibir okulda mudurdum,meb muduru bile olabilirdim,olsun makam icim asla ahiretimi satamam,birakin satanlar satsin

 18. Öyle bir yorumda bulunuyorlar ki KHK lar iptal olcaksa da olmasın diye. İptal edildikten sonra gerçek suçlular için düZgün bir araştırma gayet yapılabilir. İşine geri dönünce hakkında araştırma yapılmayacak mı kimsenin. Suç varsa araştırılsın başka bişey demiyoruz ki. Suçsuz olanı atmak niye hemen.

 19. Nasıl iptal edilecek. Kim iptal edecek. AYM mı güldürmeyin beni nolur. Bu ancak referandumdan hayır çıkar, erken seçim kararı alınır hükümet değişir de ohal kalkarsa olur, iç hukukta başka yolu yok. O kararı verecek hâkimin yürek yemiş olması lazım. Maalesef Türkiye’de öyle hâkim tanımıyorum.

 20. SAYIN editör bu bilgiyi sayın başkan acaba nereden almış olabilir sizin bir bilginiz var mi doğruluk payı nedir bu haberin artık çok bunaldım yoruldum sizden allah razı olsun cevabınızı bekliyorum teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM