Kınama cezası verilen 318 Eğitim Sen üyesi için AİHM’den tazminat kararı

Sendikal eylem çerçevesinde bir günlük iş bırakma eylemi yapan Eğitim-Sen üyelerine verilen kınama cezasına AİHM manevi tazminata hükmetti.

Kınama cezası verilen 318 Eğitim Sen üyesi için AİHM’den tazminat kararı

Kınama cezası verilen 318 Eğitim Sen üyesi için AİHM’den tazminat kararı çıktı.

Eğitim-Sen tarafından yağılan açıklamada iş bırakma eylemlerine katılan ve kınama cezaları alan üyeleri için AİHM’den tazminat kararı çıktığı belirtildi. Eğitim-Sen’in internet sitesinden yapılan açıklamada 318 Eğitim-Sen üyesine sendikal eylemlerden dolayı verilen kınama cezalarından AİHM’nin Türkiye’yi 127 bin 200 avro tazminat ödenmesine karar verildiği belirtildi. Her bir Eğitim-Sen üyesi 400 euro tazminat alacak.

İŞ BIRAKMA EYLEMLERİ

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) tarafından 25 Kasım 2009 ve 26 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan iş bırakma eylemlerinden sonra yürütülen soruşturmalarda 318 Eğitim-Sen üyesine kınama cezası verilmişti. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) tarafından alınan bir günlük iş bırakma eylemlerine katılan Eğitim-Sen üyelerine verilen kınama cezalarından sonra Eğitim-Sen ceza alan üyeleri adına durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımıştı. ogretmenlericin.com olarak hatırlatırsak o dönemde Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamalarda Danıştay ve AİHM kararlarına dikkat çekilmiş, sendikal eylemlerden dolayı iş bırakan üyeye ceza verilemeyeceği vurgulanmıştı.

400 EURO TAZMİNAT

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 07.07.2016 tarihinde konuyla ilgili kararını verdi. AİHM tarafından verilen karara göre iş bırakma eylemine katılan ve kınama cezası alan Eğitim-Sen üyeleri 400 euro manevi tazminat alacaklar. AİHM ayrıca Türkiye’nin avukatlık ücretleri dahil masraflar için 13500 euro ödemesine karar verdi.

AİHM’nin Eğitim-Sen üyeleri için verdiği karar TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Mesele hak arama ise en iyi solcular arar sağcılar tevekkül e sarılıp Allaha havale eder malesef!

    • 14 ekimde açığa alınan öğretmenlerden biri benim eşim. Ve hiçbir neden söylenmedi. Yok zaten bir bagimiz. Ancak insanlar boyle nedensiz nasıl bekletilir? Çamur atıp milletin gözünde vatansever birini vatan haini ilan etmek insanlığa sığar mı? Duysunlar artık sesimizi. Eşim hiçbir kriteri taşımıyor. Fetoden nefret eder. Bize neden kimse yardım etmiyor?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM