Maarif Sen; yönetici atama takviminde yapılan değişiklik izaha muhtaçtır

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı yönetici atama takvimini değiştirdi. Maarif-Sen tarafından ilgili düzenlemeye tepki gösterildi.

Maarif Sen; yönetici atama takviminde yapılan değişiklik izaha muhtaçtır

Maarif Sen; yönetici atama takviminde yapılan değişiklik izaha muhtaçtır

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından 15.05.2019 tarihinde yapılan açıklamada 2019 yılı yönetici atama takviminin değiştirildiği belirtilerek yeniden atama sonuçlarının Haziran sonuna bırakıldığı belirtildi.

YAPILAN DEĞİŞİKLİK İZAHA MUHTAÇTIR

Maarif-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen yazıda yönetici görevlendirme takviminde yapılan değişikliğin gerekçesi soruldu. Sendika ayrıca konuyla ilgili yazılı açıklama da yaptı.

MEB’e gönderilen resmi yazı;

MEB yönetici atama Maarif Sen
Maarif Sen

Maarif-Sen tarafından yapılan açıklama;

Eğitim kurumlarına yeniden ve ilk defa yönetici görevlendirme sürecinde yapılan bu değişiklik yanlıştır ve izaha muhtaçtır. Milli Eğitim Bakanlığı; eğitim kurumlarına yeniden ve ilk defa yönetici görevlendirme sürecine ilişkin daha önce yayınladığı takvimi hiçbir gerekçe ortaya koymaksızın değiştirmiş ve yönetici görevlendirme sürecini haziran sonuna ertelemiştir. Bir kez daha değiştirilmez ise yeni takvime göre 27-28 Haziran 2019’da yeniden görevlendirme sonuçları açıklanacak olup 1 Temmuz 2019’da yeniden görevlendirmesi yapılan yöneticiler görevlerine başlayabileceklerdir.

Eğitim kurumlarına yeniden ve ilk defa yönetici görevlendirme sürecinde yapılan bu değişiklik yanlıştır ve izaha muhtaçtır.

13-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında açıklanması beklenen yeniden görevlendirme sonuçlarının neredeyse süreç tamamlanmışken yaklaşık 40 gün ertelenmesini Milli Eğitim Bakanlığı yönetici adaylarına izah etmeli, kamuoyunu bilgilendirmelidir. Somut bir gerekçeye dayandırılmadan yapılan bu erteleme; eğitim kurumlarının yeni eğitim öğretim yılına hazırlanma sürecini sekteye uğratacak, yeniden ve ilk defa yöneticilik görevi alamayan arkadaşlarımızın norm fazlası olma veya yer değiştirememe gibi mağduriyetler yaşamalarına sebep olacaktır. Bu durum doğrudan ve dolaylı olarak eğitimin bütün paydaşlarını da olumsuz etkileyecektir. MAARİF-SEN olarak; Milli Eğitim Bakanlığına, 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 14. Maddesinde yer alan Türk Milli Eğitiminin Temel İlkelerinden “Planlılık” ilkesine uygun hareket etmesini ve eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme sürecinde daha önce kendileri tarafından hazırlanan takvime uyma planlılığını göstermesi çağrısında bulunuyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM