MEB diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda çalışma yapıyor

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından yapılan açıklama Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş tarafından paylaşıldı. Akkaş paylaştığı mesaja İsmail Koncuk’un konuşmasından bir görüntü de ekledi.

MEB diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda çalışma yapıyor

MEB diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda çalışma yapıyor

Türk Eğitim-Sen’e bağlı şubelerin yöneticilerinin ve Türk Eğitim-Sen Genel merkez yöneticilerinin katılımıyla 3-6 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Eğitim ve İstişare Toplantısı dün Antalya’da başladı. Türk Eğitim Eğitim-Sen Başkanı İsmail Koncuk’un toplantı sırasında yaptığı açıklamalardan birisi de diplomaya bağlı alan değişikliği konusu üzerinde oldu.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ  BEKLENİYOR

ogretmenlericin.com olarak sık sık alan değişikliği talepleri konusunda mesajlar alıyoruz. MEB diplomaya bağlı alan değişikliği taleplerine uzun zamandır kulak tıkamış durumda. En son gerçekleştirilen alan değişikliği uygulamasında yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı MEB alan değişikliği yapmamak konusunda tavır sergilemişti. FETÖ soruşturması sürecinde ve diğer bölücü terör örgütü PKK yakınlığı içerisinde bulunan MEB ve kamu personellerinin meslekten ihraç edilmesinden sonra binlerce MEB personel ihtiyacı ortaya çıktı. Bakanlık sözleşmeli öğretmen ataması yapmış olsa bile öğretmen açığı ciddi bir boyut kazandı. Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Erzincan’da yaşanan öğretmen açığı sıkıntısının öğretmenlerin fazladan derse girerek çözüldüğünü belirtmişti. Bakan İsmet Yılmaz ise yaptığı açıklamalarda öğretmen açığının ciddi bir duruma gelmediğini belirtmişti. MEB’de meydana gelen binlerce ihraçtan sonra diplomaya bağlı alan değişikliği için bir umut söz konusu olabilir.

İSMAİL KONCUK: MEB ÇALIŞIYOR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından yapılan açıklamaya göre diplomaya bağlı alan değişikliği ataması/uygulaması konusunda MEB çalışma yapıyor. Koncuk tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından diplomaya bağlı alan değişikliği ile ilgili bir çalışma yürütülüyor. Türk Eğitim-Sen (TES) olarak bunun takibini yapıyoruz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

37 yorum

 1. ikinci universite kamu yonetimi bitirdim. Kapsamli bir alan degisikligi istiyoruz .meb duy sesimizi.

 2. Doktora yuksek lisans ikinci lisans egitimi 2014te talim terbiyede yan alan oldu ama biz hala alan degisikligi ile akademik alanimizda calisamiyoruz yan alan degisikligi ile diplomalarimizi kullanmak istiyoruz

 3. Alan değişikliği norm fazlası sorununun da çözüme kavusturulması amacıyla tüm normlar açılarak yapılmalıdır.

 4. Yönetmeliğe bağlı alan degişikliği norm fazlası sorunun çözüme kavuşturulması amacıyla tüm normlar açılarak yapılmalıdır.

 5. Mezuniyete dayalı alan değişikliği istiyoruz. Tüm normlarin açık gösterilmesi taraftarıyız. Lütfen sesimize kulak verilsin.

 6. Diplomaya yönelik alan değişikliği pedagojik gerekliliktir, öğretmenlerin eğitimini aldığı alan görev yapması en doğal hakkıdır.

 7. Diplomaya yönelik alan değişikliği yönetmeliğe bağlı kalınarak kapsamlı yapılmalıdır. Bütün normlar açılmalıdır

 8. İkinci üniversitemi dereceyle bitirdim yönetmelikte olan şekilde diplomaya dayalı alan değişikliği hakkımı kullanmak istiyorum

 9. 2. Üniversite bitirip alan değiştirememek büyük bir engel. Kimse çıkıp alan değişkliği hak yemek demesin. Alan değişikliği en kısa sürede yapılmalıdır.

 10. Öğrenim gordugum alanda çalışmak istiyorum bunun için diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalıdır

 11. Yönetmelikte var olan haliyle alan değişikliği istiyoruz. Norm fazlası öğretmenlerin çözümü sadece ve sadece yönetmeliğe uygun alan değişikliği ile giderilebilir

 12. Alan değişikliği bir an önce yapılmalıdır. ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BİR HAKTIR. KAPSAMLI ve yönetmeliğe bağlı bir alan değişikliği istiyoruz

 13. 2013 Yılından bu yana yapılmayan alan değişikliğinin, yönetmeliğe bağlı kalınarak ve norm fazlası sorununun çözüme kavuşturulabilmesi için tüm normlar açılarak yapılmasını istiyoruz.

 14. Alan değişikliği kamu yararı adına gereklidir .3 yıldır kanayan yaramız ama duyacak kişiler ketum inşallah yapılır Allaha havale ettim

 15. Alan değişikliği eğitimim kalitesini arttıra bileceği gibi meb’için herhangibir olumsuzluk oluşturmayacaktır.

  • Arkadasim atama bekleyen ogretmenleri etkileyen bir durum degil ki bu diplomaya dayali alan degisikligi lutfen yan alan degisikligi ile karistirmayin ona bizlerde karsiyiz ama diplomaya dayali alan degisikligi anayasal ve pedagojik bir haktir suan belkide sizin alaninizda calisipta uzman oldugu alana donmek isteyen cok kisi olabilir bu sizin lehinizemi aleyhinizemi birde bu acidan bakin lutfen

 16. İkinci dört yıllık fakültemi de bitirdim; iki yıl daha okuyarak, yüksek lisansımı da tamamladım. Diplomaya dayalı alan değişikliği ile eğitimini gördüğüm alana geçmek hakkım değil mi? Kendini geliştirmekse buyrun buradan… Yepyeni, aynı zamanda da çok tecrübeli bir şekilde, uzun yıllar eğitimini aldığım yeni alanıma geçmenin hayalini kuruyorum. Daha nasıl idealist, yararlı olunabilir? Ancak beklentim, samimi bir şekilde; eş, dost, ahbap, akraba, hemşeri, eş durumu, sendika baskıları, illerin norm saklaması, vb. nedenlerle açıkların tamamının ilan edilmemesi gibi durumlarla karşılaşılmadan, hepsinin açılmasıdır. Böylece MEB alan değişikliği sorununa kesin çözüm bulacaktır. Sevgi ve saygılarımla.

 17. Ayni degisikligi universitelerde ozellikle egitim fakultelerindede olmasini talep ediyoruz. Uzmanliklari disindaki alanlarda olup kadro kapatan hocalarimizin uzmanlik alanlarinda kadro verilerek bizim gibi arastirma gorevlisi adaylarina yol acmalarini istiyoruz. Yani cografya, tarih, sinif ogretmenligi uzmani birinin sosyal bilgiler egitimde kadrolu olmasini istemiyoruz

 18. Diplomaya yönelik Alan değişikliği istiyoruz. Yönetmeliğe bağlı kalınarak alan değişikliği yapılırsa Alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin mağduriyeti giderilir.

 19. Norm fazlasi ogretmenlerin tek cozumu Yonetmelige bagli kapsamli bir alan degisikligi artik yapilmalidir ins

 20. yüksek lisansını farklı bir alanda tamamlayan devlet kadrolarındaki öğretmenlere de yüksek lisans diplomasındaki bölüme göre alan değişikliği yapma hakkı verilmelidir. Yüksek lisans alanda ihtisas yapmaktır.

  • Bu dediğinizi objektif olarak değerlendirin, kendi çıkarınız için değil genel anlamda değerlendirin. Yüksek lisans yaparak nasıl alan değişikliği olsun? Yapmayın hocam MEB herkesin kariyerine göre alan değişikliği insiyatifi tanıyamaz.

   • yan alana karşı isen 5.sınıfların ortaokul olmasına niye itirazın yok…. 5.sınıflara 2012 ortaokul olunca onların öğretmenlerini ne edecektin? haydi o zaman her şey 2012 öncesi gibi olsun alanlarınızı alın verin 5.sınıfları bakalım…

    • Dünyadan bi habersin herhalde hocam. Yan alan olmaz, yasal olarak artık bunun mümkünatı yok. İşine geldiğin gibi görüyorsun. Biz bahsettiğin beşinci sınıf mağduriyetini en çok dile getiren siteyiz.

     • senin dünyadan haberin yok… sınıf öğretmeni olmadığın için hep yanlı konuşuyorsun… bundan 20 yıl önce herkesi sınıfçı yaptılar mesele olmadı yan alan mı sorun… yan alan olmaz ama ücretli öğretmenlik için tek çıt çıkarmadınız… yoksa onların hizmet puanları mı yok diye ses çıkarmadınız?… çoğu branş 100 lerle 500 lerele atama beklerken bir anda 3500 leri gördü… tabi karşı çıkarsınız çünkü bu durum branşların çıkarına ama hakları değildi… yan alanın yasal dayanağı niye yokmuş?.. mahkeme kararını okumadanız herhâlde…neyse, arkadaş bu kadar sınıfçının turşusunu kurun gayriii…

     • Lütfen yazdıklarınızı, bizim haberlerimizi tekrar analiz edin. Bize hakkımız olmayan şekilde yaklaşıyorsunuz. Saygı duyarız.

 21. Yıllarca emek harcayıp ikinci üniversiteyi bitirdim. Mutlu olacağımı düşündüğüm alanda çalışmak istiyorum.Bulunduğumuz ilde tercih yapabileceğimiz diplomaya bağlı alan değişikliği bekliyoruz.

 22. Meb bu adımı atarak eğitimle ilgili bir çok sorunu çözecek..çok gerekli bir adım,inşallah bi an önce olur

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM