MEB ilçe milli eğitim müdürü atamasında yönetmeliğe uymuyor

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığının bir skandala imza attığını açıkladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü atamasının usulsüz olduğu yönünde açıklama yapan sendika durumu Bakanlığa yazılı olarak iletti.

MEB ilçe milli eğitim müdürü atamasında yönetmeliğe uymuyor

MEB ilçe milli eğitim müdürü atamasında yönetmeliğe uymuyor

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 13.01.2018 tarih ve 30300 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan yönetmelik kapsamında şube müdürü ataması ve ilçe milli eğitim müdürü ataması ile ilgili düzenlemeler yer aldı.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLARAK ATANMA

13.01.2018 tarihinde MEB tarafından yayımlanan yönetmelik değişikliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanma şartı da değiştirilmiş olup yeni düzenleme ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanabilmek için 2 yıl kadrolu şube müdürlüğü yapma kriteri getirilmiştir. Yani öğretmen, okul müdürü direkt olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanamayacak olup öncesinde MEB’de kadrolu olarak en az 2 yıl şube müdürü olarak çalışması gerekmektedir.

MEB’DEN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ATAMA SKANDALI

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada yönetmelikte belirtilen şartları taşımadığı halde MEB’in İlçe Milli Eğitim Müdürü ataması yaptığı belirtilerek bu konuya sendikanın sessiz kalamayacağı ve bu usulsüz atama işleminin iptalinin talep edildiği açıklandı. Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan tarafından yapılan açıklamada ise;

“13 Ocak ta Yönetmelik değişikliği yaparak ilçe milli eğitim müdürü olmak için şube müdürü olma şartı getiren MEB ,657 sayılı Dmk nın 76.maddesini kullanarak şube müdürü olmayanlardan çok sayıda ilçe milli eğitim müdürü atadı.Yangından mal kaçırır gibi yapılan bu uygulamanın belgesi…İptalini istedik…Peşini bırakmayacağız.”

ifadeleri kullanılırken bahsi geçen usulsüz atama işlemi ile ilgili ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürü atama kararnamesi paylaşıldı;

İlgili atama kararnamesi;

MEB atama

Türk Eğitim-Sen MEB’e gönderdiği yazıda “ilçe milli eğitim müdürü kadrolarına yönetmelikte aranan şartları taşımayan kişiler arasından keyfi ve hukuka aykırı şekilde yapılan atama işlemlerinin ivedilikle iptal edilmesini, aksi takdirde hukuka aykırı şekilde yapılan söz konusu atama işlemlerinin iptali için Sendika tarafından her türlü yasal yollara başvurulacağı” belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM