MEB personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları için talep

Milli Eğitim Bakanlığında şube müdürlüğü, şef ve memur münhal kadroları için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılması talep edildi.

MEB personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları için talep

MEB personeli görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları için talep

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda talepte bulunulduğu belirtilirken şube müdürlüğü, şef ve memur münhal kadroları için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının açılması istendiği açıklandı.

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ

Eğitim Bir-Sen 5.1.2018 tarihli 19 sayılı görevde yükselme sınavları konulu resmi yazısında Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılması için talepte bulundu.

Sendika talep yazısında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 29.12.2013 tarihinde şube müdürlüğü kadroları için, 6.12.2015 tarihinde ise şef ve memur kadroları için görevde yükselme sınavı yapıldığını hatırlattı ve sonrasında ise  MEB personelleri için herhangi bir görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılmadığı vurgulandı.

EBS resmi yazı;

Görevde yükselme

MÜNHAL KADROLAR ÇOĞALDI

Son yapılan görevde yükselme sınavlarından itibaren ilgili münhal kadro sayısının arttığına işaret edilirken “Aradan geçen zaman zarfında değişik sebeplerle görevde yükselmeye tabi kadrolar açısından çok sayıda münhal kadro oluşmuş olmakla birlikte, herhangi bir sınav gerçekleştirilmemiş, sınav puanına dayalı bir atama süreci de işletilmemiştir.” ifadesine yer verildi.

2017 yılının Ekim ayında gerçekleştirilen Kurum İdari Kurulu toplantısında Eğitim Bir-Sen tarafından “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları ivedilikle gerçekleştirilmeli ve en geç iki yıllık periyotlarla yinelenmelidir” talebinin dile getirildiği ve bu talebinde kabul edilerek bu hususta MEB tarafından gerekli çalışmaların başlatılması kararı alındığı açıklandı. Tüm bu hususlar çerçevesinde ise MEB’e yazılı müracaatta bulunulduğu, merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre belirlenen şube müdürlüğü, şef ve memur münhal kadroları için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılması istendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

 1. Unvan degisikligi sinavi da yapilmasi gerekiyor.Ogretmenlikten avukat kadrosuna gecmeyi bekleyen kisiler de ilgili yonetmelik geregi bu haklarindan yararlanmalilar.

 2. Görevde ki başarılarına performanslarına göre uzmanlık ve başöğretmen kim dereceleri takdim edilmeli.Yillar evvel yapılan sınava yılımız tuttuğu halde biz tutmuyor diye göremedik bizden yıllar sonra başlayan arkadaşlar girdi uzman oldu biz mağdur olduk bilginize

 3. Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselme sınavında neden ”sözlü sınav” ibaresi konmuştur? bu liyakat kurallarına yakışmayan bir durumdur. daha önceki sınavlarda bu ibare yokken neden şimdi bu ibareyi koyma gereği duydular. bu bir haksızlıktır.

 4. Milli Eğitim Bakanlığı personelini mağdur etmektedir. sınav her 2 yılda yapılacaksa neden bu sistem otomotik işlemiyor illa birilerinin baskımı yapması gerek.Milli Eğitim Bakanı bu konuda görevini yerine getiremiyor.

 5. Şube müdürlüğü sınavı elbette yapılmalı ancak mülakat olduğu sürece hiçbir zaman liyakat esaslı atama yapılmayacaktır ben daha önceki sınavı kazanmıştım ama arkanda birileri yoksa eleniyorsun bu nedenle mülakatı olan sınavlara girmeme kararı aldım

 6. Kaç senedir sınav bekliyoruz, liyakat var ya da yok. Sınavın hakkaniyetli olması dileğiyle.

 7. 2014 şübe müdürlüğü sınavını kazanıpta mülakat yüzünden atanamayanların durumu ne olacak.ortada bir haksızlık var

  • Sayın Elvan,
   Bakanlık 76. maddeye dayanarak sınavsız istedikleri kişileri şb. md. yapabiliyor ki 2017 yılında da yaptı. bizler de sınavı bekleyelim.

 8. konu ile ilğili sınavsız yükselme olacak diye bir söylenti var ama olsunda sınavla olsun

 9. Meb personeli olarak görevde yükselme sınavının açılmasını ve Biran evvel İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün konu hakkında duyuru yapmasını beklemekteyiz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk