‘MEB yönetici atama yönetmeliği 2017’ için Eğitim-Sen dava açacak

Eğitim-Sen iki gün önce resmi gazetede yayımlanarak değiştirilen Milli Eğitim Bakanlığı yönetici görevlendirme yönetmeliğine dava açmaya hazırlanıyor. Sendika Genel Başkanı Kamuran Karaca tarafından yapılan açıklamada MEB 2017 yönetici atama yönetmeliğine dava açacakları belirtildi.

‘MEB yönetici atama yönetmeliği 2017’ için Eğitim-Sen dava açacak

‘MEB yönetici atama yönetmeliği 2017’ için Eğitim-Sen dava açacak

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra kamuda yürütülen FETÖ ve PKK soruşturmaları sonucunda kamudan ihraç edilen 100 bin kişinin üçte birini MEB personelleri oluşturdu. Soru çalma, terör örgütlerin devlet içerisinde yapılanması gibi hususlarda önlem alınması için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması anlaşıldığı üzere yeterli gelmedi ve tüm atamalara mülakat sistemi getirilmeye devam ediyor.

MEB 2017 YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanan MEB yönetici atama yönetmeliği 2017 içerisinde yapılan değişiklikte müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı kaldırıldı. Son yönetici atama yönetmeliği hükümlerine göre okul müdürlerinin mülakatla atanmasının ardından, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları da sözlü mülakat sınavlarına göre atanacak. Öğretmen sendikaları tarafından yapılan değerlendirme açıklamalarında yönetmeliğe tepkiler sürerken, en sert ve ciddi tepki Eğitim-Sen’den geldi.

EĞİTİM-SEN YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇACAK

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca tarafından yapılan açıklamada MEB yönetici görevlendirme yönetmeliğine dava açılacağı ifade edildi. Karaca, yönetmelik değişikliğini yargıya taşıyacaklarını, tamamen torpile ve yandaşlığa dayalı bu yönetmeliğin iptalini isteyeceklerini vurguladı. Yönetici atama sisteminde yazılı sınavların tamamen kaldırılarak sözlü sınava göre atama yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Kamuran Karaca, bu yönetmeliğe göre yapılacak atamaların haksız ve hukuksuz olduğunu vurguladı.

MEB yönetici atama yönetmeliği içerisinde yapılan son değişikliklerin tamamen kadrolaşmaya yönelik olduğunu ifade eden Kamuran Karaca, yazılı sınav olmadan mülakatla yapılacak atamaların kadrolaşmadan başka bir anlama gelmediğini açıkladı. Mesleki olarak yetersiz, yazılı sınavda yazılı sınav puanını geçemeyecek kişilerin yandaşlık ile birlikte idareci olmalarının müdür yardımcılığı kadrolarında da önlerinin açıldığını ifade eden Karaca, Eğitim-Sen olarak yönetici atama yönetmeliği değişikliklerine dava açacaklarını yineledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. 15 Temmuzdan sonra liyakatın ne kadar önemli olduğunu bizler bir kere daha anladık ta…malesef meb henüz anlamamış gibi görünüyor.Mülakat demek torpil demek,liyakat sahibi öğretmenlerin değil de torpilli öğretmenlerin yönetici olması demektir.Artık yeter!!! mahkeme süreçleri,hak kayıpları,adam kayırmalar,torpil ülkeye kaybettiriyor.

  2. Kim kul hakkı yiyorsa,kim haksızlık, adaletsizlik, adam kayırma yapıyorsa, kim de bunları göre göre bile bile sessiz kalıyor hatta “canım yapmayan mı var,ben yapmazsam baskası gelecek” diyorsa hakkım sonuna kadar haram olsun,aynısıyla da karşılaştırsın inşallah.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM