MEB yönetici atama yönetmeliğine Anadolu Eğitim-Sen dava açtı

Anadolu Eğitim Sendikası MEB yönetici atama yönetmeliğine dava açtıklarını açıkladı. AES tarafından yapılan açıklamada son güncelleme ile yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’ne dava açtıklarını belirttiler.

MEB yönetici atama yönetmeliğine Anadolu Eğitim-Sen dava açtı

MEB yönetici atama yönetmeliğine Anadolu Eğitim-Sen dava açtı

Anadolu Eğitim Sendikası Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 22 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetici atama yönetmeliği ile yanlışta ısrarcı davrandığını belirtti. MEB’in Danıştay tarafından verilen onlarca yürütme durdurma kararına rağmen bu yönetmeliği çıkartmakla hata yaptığını belirten Anadolu Eğitim-Sen, sendika olarak bu hukuksuzluğa sessi kalmadıklarını ve yönetmeliği yargıya taşıdıklarını açıkladı.

YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ ADİL DEĞİL

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından yapılan yazılı açıklamada liyakat ve eşitlik ilkesinin çiğnenerek, yazılı sınavın geçerli olmadığı, sözlü mülakata göre yapılacak bir yönetici atama yönetmeliğinin hukuka uygun olmadığı belirtildi. Sendikanın bu duruma sessiz kalmasının mümkün olmadığı belirtilen açıklamada, Anadolu Eğitim-Sen’in objektif değerlendirmeden uzak bu yönetmeliğe göre yapılacak yönetici görevlendirmelerinin sağlıklı olmayacağı görüşüne sahip olduğu belirtildi. Adil olmayan bir atama yönetmeliğinin getireceği sonuçlara yapılacak itirazların da yine kararı veren komisyon tarafından değerlendirilecek olmasının da kabul edilir bir durum olmadığına değinilen açıklamada, apaçık MEB yönetici atama yönetmeliği hükümleri ile adalet ve eşitlik ilkesinin çiğnendiğinin değerlendirildiği belirtildi.

YÖNETİCİ ATAMADA “TORPİL” ISRARI

AES, yeni yönetmelikle birlikte MEB’in torpilde ısrarcı olduğunun altını çizerken, her türlü öznel değerlendirme ile karşı karşıya bırakılan bu yönetmeliğin objektiflikten uzak olduğu açıklandı. Sözlü sınav yapılmasının ve sözlü sınava dayalı yönetici görevlendirilmesinin hukuka aykırı olduğunu açıklayan sendika, yönetmeliğe Danıştay nezdinde dava açtıklarını kamuoyu ile paylaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. HOCAM HALEN MÜDÜR YARDIMCISI OLANLAR İSTİFA ETMEDEN MÜLAKATA GİRERSE VE YETERLİ PUAN ALIRSA BAŞVURU YAPIP MÜDÜR VE YA MÜDÜR BAŞYARDIMCISI OLABİLİYOR

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM