MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği iptal kararları devam ediyor

2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu’nun 2.12. maddesinin yürütmesinin durdurulması kararı verildi.

MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği iptal kararları devam ediyor

MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği iptal kararları devam ediyor

Türk Eğitim-Sen tarafından açılan bir dava daha sonuçlandı ve Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu içerisindeki bir hüküm daha Danıştay tarafından yürütmesinin durdurulması kararı verilmiştir.

Türk Eğitim-Sen 2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu’nun 2.12. maddesinin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açmıştı.

MADDE HUKUKA AYKIRI

Danıştay tarafından oy birliği ile verilen kararda ilgili madde hükmünün yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Danıştay kararında; “…uyuşmazlık konusu kılavuzun ülke genelinde uygulanan nitelikte olması ve hukuka aykırı olduğu tespit edilen kılavuz maddesinin yönetici adaylarının tamamını ilgilendirmesi nedeniyle, söz konusu kılavuz maddesinin uygulanması halinde telafisi güç zararların oluşmasına sebebiyet vereceği kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Danıştay tarafından açıklanan nedenlerden dolayı 2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu‘nun 2.12. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir ifadeleri kullanılırken kararın tebliğinden itibaren MEB 7 gün içinde itiraz edebilecektir.

2.12. MADDE HÜKÜMLERİ

Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilen 2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu’nun 2.12. maddesinde görev süresini dolduran müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görev sürelerinin, yönetmelikteki şartları taşımaları kaydıyla eğitim kurumunun inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile aynı veya farklı eğitim kurumlarına dört yıl süreyle uzatılabileceği hükümleri yer almaktaydı.

İlgili Danıştay kararı için TIKLAYINIZ

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamu Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Karman çorman yaptılar. Herkes kendine bir pay çıkarıp yorum yapıyor. Her site bu olaylardan nemalanmak için farklı başlıklar atıp insanları sitesine çekiyor. Barajı aşamayanlar, istediği puanı alamayanlar sınav iptal diyor, neye göre iptal ?
    Mebden hiçbir açıklama yok bu da enteresan.
    Ama bence sınav iptal olmayacak, 4 yıllık inhalıların durumu da uzatılacak yani mahkeme kararı uygulanmayacak diyorum ve nokta koyuyorum 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM