MEB’den sendika iş yeri temsilcisi personellerin izinleri hakkında görüş yazısı

Sendika ilçe temsilcisi olarak görev yapan kişinin aynı zamanda sendika iş yeri temsilcisi olması durumunda haftalık sendikal izin süresi konusunda Devlet Personel Başkanlığının MEB’e gönderdiği görüş yazısı.

MEB’den sendika iş yeri temsilcisi personellerin izinleri hakkında görüş yazısı

MEB’den sendika iş yeri temsilcisi personellerin izinleri hakkında görüş yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) kurumlara gönderdiği yazıda sendikal izinler konusunda görüş sundu. Devlet Personel Başkanlığının sendikal izinler konulu yazısını kurumlara gönderen MEB, iş yeri sendika temsilcisinin haftalık 4 saat izin hakkı konusuna açıklık getirdi.

AYNI ANDA SENDİKAL GÖREVLER

Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısında kamu personelinin hem sendika iş yeri temsilcisi hem de sendika ilçe yönetim kurulu üyesi olması durumunda personelin haftalık izin saati hususunu açıkladı. MEB personeli olan sendika iş yeri temsilcisi haftalık 4 saat izin kullanmakta, sendika ilçe yönetim kurulu üyesi olan kişi de haftalık 4 saat sendikal izin kullanmaktadır. İki görevi de yürüten kamu personeli için haftalık 8 saat izin kullanıp kullanmayacağı DPB tarafından ayrıntılı olarak izah edildi. 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları ve toplu sözleşme kanunu kapsamında aynı anda iki görevi olan kişinin iş yeri sendika temsilcisi olmasından dolayı haftalık kullanması gereken izin süresi belirtildi.

HAFTALIK 4 SAAT SENDİKAL İZİN KULLANABİLİR

Sendika ilçe temsilciliği için haftada dört saat, işyeri sendika temsilciliği için haftada dört saat iznin birlikte kullanılıp kullanılmayacağı konusunda MEB’e görüş bildiren Devlet Personel Başkanlığı iki görevi de bir arada bulunduran kamu personelinin sadece haftada dört saat izinli sayılacağını açıklamıştır.

DPB’nin sendikal izinler konusunda görüş yazısı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM