MEB’e ‘Müdür yetkili öğretmenler egzersiz çalışması yapmalıdır’ başvurusu

MEB tarafından yayımlanan görüş yazılarında müdür yetkili öğretmenlerin egzersiz çalışması yapamayacağı vurgulanmaktadır. Müdür yetkili öğretmenlerin ders dışı çalışma yapmaları, egzersiz yapmaları için Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına başvurdu.

MEB’e ‘Müdür yetkili öğretmenler egzersiz çalışması yapmalıdır’ başvurusu

MEB’e ‘Müdür yetkili öğretmenler egzersiz çalışması yapmalıdır’ başvurusu

Egzersiz yönetmeliği gereğince yöneticiler ders dışı etkinlik yani egzersiz faaliyeti yapamamaktadır. Okul müdürleri, müdür yardımcıları, müdür başyardımcıları egzersiz çalışması yapamamaktadır. Ancak tereddüte düşülen hususların başında müdür yetkili öğretmenlerin egzersiz çalışması açıp açamayacağı gelmektedir. Müdür yetkili öğretmenler hem derse girmekte yani sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta hem de okulun resmi yazışmaları, resmi işlemlerini sürdürmektedir.

MÜDÜR YETKİLİ ÖĞRETMENLİK

Okullarda öğretmenlik görevlerinin yanında yöneticilik görevini yerine getiren müdür yetkili öğretmenler haftalık 18 saat ek ders almaktadır. Ayrıca müdür yetkili öğretmenlere haftalık 3 saat nöbet ücreti ödenmektedir. Nöbet görevini yerine getiren öğretmenler ve müdür yardımcıları da haftalık 3 ek ders nöbet ücreti almaktadır. Okul müdürleri ise nöbet ücreti alamamaktadır. Müdür yetkili öğretmenler okul müdürü sıfatına sahip değiller, eğer okul müdürü olarak geçmiş olsalar haftalık 20 saat ek ders alırlar ve nöbet ücretinden yaralandırılamazlar.

Müdür Yetkili Egzersiz

EĞİTİM-SEN’DEN MEB’E BAŞVURU

Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne yazmış olduğu yazıda Müdür yetkili öğretmen olarak görev yapan MEB personeli için başvuruda bulundu. Sendika başvuru yazısında müdür yetkili öğretmenlerin egzersiz çalışması yapması gerektiğini ve egzersiz çalışması karşılığında ek ders alması gerektiğini iletti. Müdür yetkili öğretmenlerin yöneticilik sıfatının olmasına rağmen fiilen öğretmen olduğuna dikkat çeken sendika, bu konuda müdür yetkili öğretmenlerin mağdur edildiğini belirtmektedir.

Müdür yetkili öğretmenin egzersiz çalışması açabilmesi için MEB’e yapılan başvuru yazısı TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM