MEB’in yönetici atama takvimi değişikliğine Eğitim-İş sendikasından eleştiri

Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının yönetici görevlendirme takviminde yaptığı değişiklik eleştirildi.

MEB’in yönetici atama takvimi değişikliğine Eğitim-İş sendikasından eleştiri

MEB’in yönetici atama takvimi değişikliğine Eğitim-İş sendikasından eleştiri

MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından 15.05.2019 tarihinde kurumlara gönderilen resmi yazıda yönetici görevlendirme takviminin değiştirildiği belirtilerek 2019 yılı yeniden ve ilk defa yönetici atama takvimlerinin son hali belirtilmişti. Eğitim-İş sendikası da yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığını eleştirdi.

YÖNETİCİ ATAMA SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLMELİ

Eğitim-İş sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından 17.05.2019 tarihinde yapılan yazılı açıklamada MEB’in yönetici atama takvimini değil yönetici atama sistemini değiştirmesi gerektiği vurgulandı. Sendikadan yapılan açıklama metni;

MEB’in haksız hukuksuz hakkaniyete aykırı bir uygulaması olduğunu söylediğimiz yönetici görevlendirme (yeniden görevlendirme) sürecinde yeni gelişme yaşandı. Daha önce de değiştirilen görevlendirme takviminin üçüncüsü yayımlandı. Bugünlerde açıklanması gereken yerleştirme sonuçları 23 Haziran 2019 İstanbul seçimleri sonrasına ertelendi.

İnsanlar tercihlerini skandallara rağmen, yandaşlara diğer adayların tercihlerine göre tercih yapabilme oyunlarına rağmen tercihler tamamlandığı halde sadece İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin takvimi değişti. Seçim kaygısı, baskısı yaşayan MEB’in akılla, bilgi ile bilim ile yönetilmediği açıktır. Takvim ertelemesi yaptıkları işin yanlışlığını ispatlar nitelikte olup yanlışı da ertelemektedirler.

MEB bu yanlıştan dönmelidir. Eğitime siyaset yön verdiği sürece bir arpa boyu yol almak mümkün değildir. MEB’in elinde bir fırsat vardır bu ertelemeyi fırsat biliniz ve sistemi değiştiriniz diyeceğiz ama 23 Haziran kaygısı ile bırakın icraatı söz dahi söylemeleri mümkün değildir.

Zaman varken tercihleri yeniden yaptırın, haksızlıkları giderin desek o da mümkün değil. MEB artık yönetilebilir olmaktan çıkmıştır. Saraya bağlılığını anlıyoruz çünkü varlık sebepleri ama biraz da halka, hakka, hukuka, adalete bağlı olsalar olmaz mı? Yol yakınken ve fırsat varken; ülke için, geleceğimiz için yanlıştan dönülerek bu kayırmacı ve ayırmacı sistem tamamen kaldırılmalı liyakat, liyakat, liyakat esaslı bir sistem kurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM