Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; bu teklife kapalıyız

Ağustos ayının başında başlayan 4.dönem toplu sözleşme görüşmelerinde en kritik günlerden birisi bugün yaşandı. Hükümet memura zam teklifini iletti. Yetkili Konfederasyon başkanı Ali Yalçın ve beraberindekiler ise teklifi ilginç bir şekilde protesto etti.

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; bu teklife kapalıyız

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın; bu teklife kapalıyız

2018 ve 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu hükümet adına zam teklifini iletti. Sarıeroğlu memurlara 2018 yılında 3+3, 2019 için 3+3 zam teklifinde bulundu. Görüşmelerde Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı Ali Yalçın teklife kapalı olduklarını ve istedikleri zam oranının bu olmadığını açıkladı.

HÜKÜMETTEN 3+3 TEKLİF

“Bu teklife kapalıyız” dövizi bugünkü toplu sözleşmelerde en akılda kalıcı ve dikkat çekici unsur oldu. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından iletilen 2018 yılı ve 2019 yılı için zam teklifi sonrası “bu teklife kapalıyız” dövizini kaldırdı, Yalçın ile birlikte beraberindeki heyet de aynı dövizi kaldırınca ilginç anlar yaşandı. Binlerce memuru ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetten memur zam oranı olarak 2018 yılı için de 3+3 2019 yılı için de 3+3 oranında zam teklifi geldi. Bir milyona yakın MEB personeli ve diğer kurumlarda çalışan yüzbinlerce kamu personeli memur ise bu zam teklifinden memnun kalmadı. Sosyal medyada hükümetin zam teklifi eleştirilere neden olurken bu eleştirilerden nasibini yetkili sendika da aldı diyebiliriz.

ALİ YALÇIN; YENİ TÜRKİYE ZAMMI İSTİYORUZ

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı olan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kendi taleplerini hatırlattı. 2018 yılı için yüzde 16, 2019 yılı için ise yüzde 18 zam istediklerini vurgulayan Yalçın, yoksulluk sınırının aşılması için yüzde 50 oranında artış olması gerektiğinin altını çizdi. Ali Yalçın Yeni Türkiye ve Büyük Türkiye söylemine değinerek bu durumun toplu sözleşme masasına da yansıtılmasını istedi. Türkiye’nin her alanda olduğu gibi ekonomik alanda da güçlenmesinin kamu personellerine de yansıtılmasının bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Yalçın, hükümetten gelen zam teklif oranının eski Türkiye’den kalma olduğunu belirtti.

TEKLİFİ DEĞER BULMUYORUZ

Yapılan zam teklifini müzakere etmeye değer bulmadıklarını ifade eden Ali Yalçın, bu teklife kapalı olduklarını gelecek yeni tekliflerin makul ve makbul teklifler olması halinde kapılarını da açacaklarını açıkladı. Toplu sözleşme görüşmelerinden sonra basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Genel Başkanı, benzer ifadeleri burada da kullanarak gelen teklifi masada görüşmeyeceklerini belirtti ve hükümetin zam teklifini eleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Tamamen tiyatro..ne kadar zam teklifi verileceğini nerden biliyordunda KAPALIYIZ kartlarını getirdin eğitim birsen?tek yaptığınız emekçiyi satmak ve bu satma karşılığında illeride milletvekili koltuğu kapmak..ve ne yazıkki hala size üye olan var..ee ne demişler; herkes müstehakını bulur

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM