DOLAR 5,9081
EURO 6,5233
ALTIN 283,1
BIST 96.669
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Memurlar Ocak Ayında Zararda!

Memurlar Ocak Ayında Zararda!
07.02.2016
A+
A-

Memurlar Ocak Ayında Zararda! Sendikaların İnternet Sitelerinden, Bize Gönderdikleri Yazılardan, Basından, Sosyal Medyadan Tespit Ettiğimiz Öğretmenler İçin Faydalı Olduğuna İnandığımız Yazıları Sizlerle Paylaşıyoruz. Tarafız, Öğretmenler İçin Hak Savunan Sendikaların Haberlerinin Tarafındayız.

Öğretmenler İçin

Türk Eğitim-Sen Okul Öncesi Öğretmenlerinin teneffüs yapmamalarından doğan mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. 6 saat ek ders ücreti talep etti.

Sendika Haberi:

BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; açıklanan Ocak ayındaki % 1.82’lik TÜFE artışı ile 2016 yılının ilk altı ayında memurlara ve emeklilerine verilen artışın üçte birinin geri alınmasının memurları ve emeklilerini şoka uğrattığını söyledi.
BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basın açıklamasında şöyle dedi:

“TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ocak ayı tüketici enflasyon oranı (TÜFE)  % 1.82 artmıştır. Ocak ayında gıda maddelerindeki artış ise % 4.28 olarak açıklanmıştır.

Ortalama memur aylıklarının yaklaşık yarısı, ortalama emekli aylıklarının ise yaklaşık üçte ikisinin zorunlu mutfak giderlerine harcandığı dikkate alınırsa, memur ve emeklinin Ocak ayı gerçek enflasyonu % 3’ün üzerine çıkmıştır.

Bu oran Ocak ayında aylıklara yapılan artışın yarısı kadardır.

Ocak ayında tüm vergiler asgari % 5.58, ekmek fiyatları ise  % 30 oranında artmıştır.

Bu durumda memur ve emekli için Ocak ayı enflasyonu % 6’nın üzerine çıkmıştır.

2016 yılının ilk altı ayı için aylıklara yapılan % 6’lık artış; vergi artışları, ekmek fiyatındaki artış ve enflasyon artışı ile geri alınmıştır.

İktidarların, öteden beri memur ve emeklilerine kaşıkla verip kepçeyle geri alma alışkanlıkları devam etmektedir.

13 yıllık toplu pazarlık döneminde memur ve emeklilerine verilenin düzmece hesaplarla geri alınması tam da bir Deli Dumrul uygulamasına dönüşmüştür.

BASK olarak, aylığından başka geliri olmayanlar için ayrı bir TÜFE hesaplaması gerektiğini defalarca ifade ettik. İkinci iş veya gelir getirici bir iş yapması yasak olan, toplu sözleşmelerin toplu peşkeşe dönüştürüldüğü, büyümeden pay verilmediği bir dönemde memurların enflasyon artışlarının etkilerinden korunabilmesi için başka bir yöntem bulunmamaktadır.

TOPLU PEŞKEŞE DÖNÜŞEN TOPLU SÖZLEŞME ALDATMACASI CAN YAKIYOR.

Ağustos ayında imzalanan ve gerçekte memurlar için “toplu peşkeş” niteliğindeki toplu sözleşme metninde, 4688 sayılı Yasanın görüşülmesi ve karar bağlanmasını emrettiği 17 konudan 8’i yüzdelik artışa bağlanırken 9 başlık hiç konuşulmamış, gündeme bile getirilmemiştir.  Aralarında MEMURLARA İKRAMİYE, harcırah, fazla çalışma ücreti, doğum ve ölüm yardımları, aile yardımı, cenaze giderleri, giyecek ve yiyecek yardımlarının bulunduğu memurları doğrudan ilgilendiren konularda, kararın Hükümetin iki dudağı arasına bırakılması memur sefaletinin temel sebebidir.

Memurlar 8 başlığın neden yüzdelik artışlara bağlandığını, 9 başlığın ise neden hiç görüşülmediğini merak etmektedir.

Memurlar, toplu sözleşme ikramiyesi olarak bilinen ve devletçe karşılanan sendika aidatı miktarında artış karara bağlandığı halde, MEMURLARA İKRAMİYE konusunun neden 13 yıldan bu yana konuşulmak şöyle dursun gündeme bile getirilmediğini merak etmektedir.

Memurlara ikramiye verilmesi 4688 sayılı Yasanın olduğu kadar, Anayasanın eşitlik ilkesinin de bir gereğidir.

Darbe dönemleri dahil  kamu işçilerine 1958 yılından beri ikramiye verilmesi aksatılmadığı, verilen ikramiye sayısının giderek artırıldığı halde, hatta Ağustos 2015’te imzalanan toplu sözleşmelerinden sadece 80 gün önce aynı Hükümet ve aynı Bakan ile yürütülen pazarlıklarda kamu işçilerine DENGE ÖDENEĞİ adı altında 500 lira tutarında 7. İkramiye verilirken, memurların bu haklı talebinin görmezlikten gelinmesi kabul edilemez.

MEMURLAR HÜKEMETTEN JEST BEKLİYOR

Gerek 64. Hükümet programında gerekse Hükümetin Acil Eylem Planı’nda memurlarla ilgili bir vaat veya taahhüt bulunmaması esef vericidir.

BASK olarak, Hükümetin memurlara bir jest yaparak, toplu sözleşme masasında çözülmesi gerekirken, sarı sendikalarca gündeme dahi getirilmeyen memurlara ikramiye verilmesi konusunu bütçe kapsamına almasını istiyor ve bekliyoruz.

Hükümet, nasıl toplu sözleşmede karara bağlanması gereken harcırahı, ölüm ve doğum yardımlarını 4688 sayılı Yasanın 28 inci maddesini ihlal ederek tek taraflı belirlemişse, aynı şekilde hayırlı bir ihlalde daha bulunarak memurlara ikramiye verilmesi konusunu da tek taraflı olarak çözmelidir.

Artık memurlara ikramiye verilmesi talebimiz karşılanmalıdır.”

BASK BASIN BÜROSU

 

Sendika Haberleri

Sendika Haberleri

 

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR
  1. Ahmet Kılıç dedi ki:

    Yorumum yayınlanmadı sanırım tekrar yazayım. Öğretmenler İçin, tarafısz olarak işimize yarayan bilgileri paylaştığınız için teşekkürler. Takipteyim

  2. Ahmet Kılıç dedi ki:

    Öğretmenler İçin, tarafsız olarak her sendikadan haber aldığınız için teşekkür ederim. ihtiyaçlarımıza cevap veriyorsunuz.