Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eğitim Bir-Sen’i ziyaret etti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve sendikanın genel merkez yöneticileri ile bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eğitim Bir-Sen’i ziyaret etti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eğitim Bir-Sen’i ziyaret etti

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada Bakan Ziya Selçuk’un sendikayı ziyaret ettiği ve sendika genel merkez yöneticilerinin de yer aldığı görüşmede gündemdeki konularla ilgili görüş belirtildiği ifade edildi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN ZİYARET

Milli Eğitim Bakanlığı görevine geldikten sonra hayırlı olsun tebriklerini kabul eden Bakan Ziya Selçuk bu kapsamında Eğitim-Bir-Sen’e iade-i ziyarette bulundu. Bakan Ziya Selçuk Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Ali Yalçın ile de ayrıca bir görüşme yaptı.

Ziya Selçuk Eğitim Bir-Sen ziyareti

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, EBS Genel Başkan Yardımcıları Ramazan Çakırcı, Mithat Sevin, Hasan Yalçın Yayla ve Atilla Olçum’un olduğu görüşmede Bakan Ziya Selçuk ile sıcak bir sohbet gerçekleştirildi. Eğitim Bir-Sen’den yapılan açıklamaya göre Bakan Ziya Selçuk eğitimin niteliğinin artırılması, sorunların çözümü konularında paydaşların katkılarının kendilerini memnun edeceğini açıkladı.

EĞİTİM BİR-SEN’İN GÖRÜŞLERİ ÖNEMLİ

Eğitim Bir-Sen’in araştırma merkezinin çalışmalarının ve raporlarının önemli olduğuna değinen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk MEB’de yaşanan sorunların çözümüne katkıda bulunan görüş ve önerilerden istifade edeceklerini açıkladı.

Bakan Ziya Selçuk, Ali Yalçın

ŞU ANA KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR OLUMLU

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada “Bakanlık son günlerde olumlu adımlar atmaktadır. Alo 147 şikâyet hattının kaldırılması, öğretmen performans değerlendirme taslağının uygulanmayacağının açıklanması, sözleşmeli öğretmenlere sağlık özrüne bağlı yer değişikliği hakkı verilmesi talebimize olumlu karşılık verilmesi olumlu bir adımdır, devamı gelmeli diye bekliyoruz. 20 bin yeni öğretmen ataması sonrası mali yük oluşturacak gereksiz bürokrasinin kaldırılması çağrımıza olumlu cevap verilerek müracaatın online alınması, cinayete kurban verdiğimiz Ayşegül Çelik öğretmenimizle ilgili basın açıklaması yapılması ve Bakanlığın öğretmenlerle empati kurması sevindiricidir.” ifadelerine yer verdi.

EĞİTİM YÖNETİCİLİLERİNİN DURUMU

MEB Eylem Planı içerisinde Eğitim Bir-Sen’in önerilerinin de yer almasının olumlu olduğunu açıklayan Ali Yalçın “Eğitim Bir-Sen’in hazırladığı Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi” raporunda eğitim yöneticiliğinin ayrı bir meslek hâline getirilmesine, Türkiye’de yöneticiliğin genel olarak bir uzmanlık alanı ve meslek olarak görülmediğine, öğretmenlik bilgi ve formasyonunun eğitim yöneticiliği için gerekli ancak tek başına yeterli olmadığına, yöneticilik formasyonu için destek çalışmalara ihtiyaç olduğuna, eğitim kurumu yöneticiliğinin ‘ikinci görev’ ve ‘görevlendirme’ kapsamından çıkarılması ve bir kadro unvanı olarak yeniden kurgulanması gerektiğine, eğitim kurumu yöneticilerinin atama işleminin kolay ve zahmetsiz olmasının kendilerini seçilmiş bir meslek grubunun üyesi olarak hissedemeyeceğine ve eğitim yöneticiliğinin ‘sıradan’ bir görev olmanın ötesine geçemeyeceğine, eğitim yöneticiliğine en iyilerin yönlendirilmesi, mesleğin statüsünün, ücret ve diğer boyutlarıyla cazip hale getirilerek özendirilmesi, görev, yetki ve sorumluluk dengesinin sağlanması gerektiğine dikkat çekmiştik. Bu konunun birlikte çalışılmasında fayda var” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM