Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Türk Eğitim-Sen’e ziyaret

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve beraberindeki bürokratlar Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan’ı ziyaret ettiler.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Türk Eğitim-Sen’e ziyaret

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Türk Eğitim-Sen’e ziyaret

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ve Bakan Danışmanı Okan Çoban 26.12.2018 tarihinde Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ı ziyaret ettiler. Görüşmede sendika genel merkez yöneticileri de yer alırken, TES Genel Başkanı Geylan görüşme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİ İLETİLDİ

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada görüşmede sözleşmeli öğretmenlerin problemleri, il içi özür grubu mağdurlarının talepleri, Şubat’ta 40.000 ek öğretmen ataması, mülakatın her düzeyde kaldırılması, mesleki eğitimin sorunları, zorunlu hizmet bölgesinde çalışanlara teşvik verilmesi, liyakat kapsamında yönetici atama sistemi gibi eğitim çalışanlarının muhatap olduğu birçok hususta görüş alış verişinde bulunulduğu belirtildi.

Bakan Ziya Selçuk'tan TES Genel Merkezine ziyaret
Bakan Ziya Selçuk’tan ziyaret

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLANMALIDIR

Görüşmede önemli konulardan birisi öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanması hususu olurken sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmesi ve kadrolu öğretmenlerin il içi özür grubu mağduriyetlerinin giderilmesi sendika yöneticileri tarafından talep edildi.

40 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI TALEBİ

Türkiye’de öğretmen açığının ücretli öğretmenlerle giderilmeye çalışıldığını, ücretli öğretmen görevlendirmesinin 80 bine yaklaştığını söyleyen Talip Geylan, “Türkiye’de öğretmen ihtiyacı ücretli öğretmenler eliyle giderilmeye çalışılıyorsa ve ücretli öğretmenlik neredeyse asal istihdam yöntemi haline geldiyse bu çok acı bir tablodur ve Bakanlığın bu gidişata dur demesi gerekir. Öğretmen açığını azaltmak için Şubat ayında Bakanlığınızın yapacağı 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama talebimizi dikkate almanızı bekliyoruz” dedi.

ATAMALAR VE MÜLAKAT

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan başta öğretmen atamaları ve yönetici atamaları olmak üzere eğitimin alanında mülakatın kaldırılması taleplerinde ısrarcı olduklarını belirtirken öğretmen atamalarının da sadece kadrolu yapılması gerektiğini ifade etti.

YÖNETİCİ ATAMADA MERKEZİ SINAV

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer alan ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan okul yöneticiliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulamasına tam destek verdiklerini belirtti ve konuyla ilgili “Merkezi sınav usulüyle hakkaniyet ve ehliyetin esas alınacağı adil bir yönetici atama sistemini sonuna kadar destekliyoruz” açıklamasında bulundu. Mülakat uygulaması nedeniyle okullarda bilgili, birikimli, ehliyet sahibi insanların saf dışı bırakıldığına dikkat çeken Geylan, okulların yeniden kaliteli, donanımlı hale gelmesinin yolunun merkezi sınav usulüyle atanacak yöneticilerden geçtiğini kaydetti.

ZORUNLU HİZMETE TEŞVİK UYGULAMASI

TES Genel Başkanı Talip Geylan zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlara teşvik uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesinin eğitim çalışanlarının mahrumiyet bölgelerinde gönüllü çalışmasını sağlayacağını, bu şekilde öğretmen açığı sorununu gidereceğini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM