Nöbet eylemine katılan öğretmenlerin ek ders kesintisi yargıya taşındı

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada “Nöbet Eylemine Katılan Sendika Üyelerinin Nöbet Ücretinin Kesilmesini Öngören Bakanlık Emrinin İptali İçin Dava Açtık” ifadelerine yer verildi.

Nöbet eylemine katılan öğretmenlerin ek ders kesintisi yargıya taşındı

Nöbet eylemine katılan öğretmenlerin ek ders kesintisi yargıya taşındı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 09.11.2018 tarih, 21408288 sayılı “nöbet eylemi” konulu yazısında öğle arasında nöbet görevini yerine getirmeyen, sendikal eylem kararına uyan öğretmenlerin ek ders ücretinin kesileceği belirtilmişti.

DAVA AÇILDI

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada sendikanın Çanakkale şubesinde üyesi öğretmenlerin durumu ile ilgili; “Çanakkale Şubesi bir üyemiz adına nöbet ücretinin ödenmemesine ilişkin işlemi ile bu işlemin dayanağı olan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün “nöbet eylemi” konulu 09.11.2018 gün ve 21408288 sayılı yazısında yer alan nöbet görevini tam gün yerine getirmesi gerekirken öğle arası zaman diliminde üyesi olduğu sendikanın kararı uyarınca yerine getirmeyen öğretmenlerin nöbet ücretinin tahakkuk ettirilmemesine ilişkin emrinin iptali, yoksun kalınan parasal hakların yasal faiziyle ödenmesi ve öncelikle yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtık.” ifadelerine yer verildi.

BASKI VE ANGARYAYA HAYIR

Eğitim-Sen açıklamada “Baskı ve Angaryayı Reddediyoruz! Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz” kapsamında başlattığı faaliyet kapsamında 14.09.2018 gün ve 54 sayılı MYK kararının 4. maddesi uyarınca tam gün eğitim yapan okullarda öğle tatilinde temel gereksinimlerini karşılayabilmeleri için makul süre verilinceye kadar sendika üyesi öğretmenlerin 2018-2019 eğitim öğretim yılında nöbet tutmamaları kararı almıştır.” ifadeleri ile alınan kararları hatırlatırken “Bu yazı yasal dayanak olmadan nöbet ücretinin tamamının kesilmesini öngördüğünden, hakkaniyet ve ölçülülük ilkesine aykırı olarak tesis edildiğinden ve cezalandırma amaçlı tesis edildiğinden açıkça hukuka aykırıdır ve iptali gerekir.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Eğitim-Sen tek gerçek sendikadır. İşlevi cüssesinin çok ilerisindedir.Sahte sendikaların şişirme üyeleri şöyle dursun öğretmenler bu ülkede ancak Eğitim-sen ile saygın etkili bir konuma gelebilir. Çünkü tek gerçek sendika Eğitim-Sendir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM