Öğretmen atamaları KPSS puanına göre yapılmalı, mülakat kalkmalı

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması istendi. Sendika ayrıca atamalarda KPSS puanına öncelik verilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Öğretmen atamaları KPSS puanına göre yapılmalı, mülakat kalkmalı

Öğretmen atamaları KPSS puanına göre yapılmalı, mülakat kalkmalı

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 100 günlük icraat programı içerisinde yer alan 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılıp yapılmayacağı tartışılırken yetkili sendika Eğitim Bir-Sen’den öğretmen atamalarında uygulanan sistemle ilgili talep geldi. Eğitim Bir-Sen mülakatın kaldırılması ve KPSS puan üstünlüğüne dikkat çekti.

ÖĞRETMEN ATAMASINDA MÜLAKAT KALDIRILMALI

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada “Mülakat ısrarından vazgeçilmeli” denilirken sözlü mülakat sınavının öğretmen atamalarında var olan sorunlara bir yenisini daha eklediği belirtildi. “Tek başına ciddi bir sorun olan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla birlikte öğretmen istihdamı süreçlerine maşeri vicdanı yaralayan, var olan sorunlara yenilerini ekleyen sözlü sınav aşaması da dâhil edilmiştir.” açıklamasında bulunulurken mülakatla öğretmen atamasından vazgeçilmesi yönünde yapılan çağrılarını yenilediklerine vurgu yapıldı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Eğitim Bir-Sen açıklamasında önümüzdeki günlerde yapılacak olan 5 bin sözleşmeli öğretmen atamasında mülakata girecek olan ücretli öğretmenlerin mülakata alınmaması, sözlü sınavın kaldırılması istendi. Sendika açıklamada;

“Uygulamaya konulduğu günden bu yana adalet ve hakkaniyet noktasında tartışılmaya devam edilen mülakatla atama ısrarından vazgeçilmesi yönündeki çağrımızı bir defa daha tekrarlıyoruz. Gelinen noktada, yaptığımız uyarıların haklılığı ve uygulamanın doğurduğu faturanın ağırlığı daha da artmıştır. Bu nedenle, duyurusu yapılan ücretli öğretmenlerden sözleşmeli öğretmenliğe atanma sürecindeki mülakat uygulaması bir an önce kaldırılmalıdır. Adayın kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, yıllarca emek vererek okumuş ve birçok yazılı sınavdan geçmiş adayların bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi travmaya neden olmakta, adalet duygusunu zedelemektedir.”

ifadelerine yer verirken atamalarda KPSS puanına dikkat edilmesi gerektiği açıklandı.

KPSS PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE ATAMA OLMALI

“Personel alımı tercihinde, mülakat yerine, objektifliği tartışmasız, adalet ve hakkaniyet kriterlerini karşılayan ve genel kabul gören KPSS puan üstünlüğüne göre alım yapılması en doğru olanıdır. Yeni dönemde, her alanda olduğu gibi, özellikle öğretmenlerimizin sisteme, hem kendi vicdanlarında hem toplumun vicdanında meşruiyeti sorgulanmayan bir yöntemle dâhil olmaları esas alınmalı; Millî Eğitim Bakanlığı bu konuda bir an önce adım atmalıdır.”

Açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen öğretmen atamalarında, MEB Personel istihdamında KPSS puan üstünlüğüne bakılmasını, sözlü mülakatın kaldırılmasını talep etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM