Öğretmen ve memurlar her ay sendika kesintilerini kontrol etmelidir

Kamuda yaşanan FETÖ soruşturmaları ile tekrar gündemimize giren bir konu var. Sendika üyeliği ve sendika kesintileri. Meslekten ihraç edilmiş MEB personellerinden mağdur olduğunu söyleyen ve haberleri olmadan sendika üyesi yapıldıklarını belirtenler bulunmaktadır.

Öğretmen ve memurlar her ay sendika kesintilerini kontrol etmelidir

Öğretmen ve memurlar her ay sendika kesintilerini kontrol etmelidir

Sendika üyeliği isteğe bağlı olarak yapılır. Sendikaya üye olmak isteyen öğretmen, memur, kamu personeli üye olmak istediği sendikanın üyelik formunu doldurur, imzalar ve sendikaya üye olmuş olur. Sendikaya üye olunan tarihte eğer o ayın maaşları yapılmamışsa ilk maaş kesintisinde sendika aidatı kesilir. Ancak ayın 15’inden sonra olunan üyeliklerde bir sonraki ayın 15’inde sendika aidatı kesilir.

HABERSİZ SENDİKA ÜYELİKLERİ

Son yıllarda nadiren de olsa duyduğumuz habersiz sendika üyeliğini FETÖ soruşturmasından dolayı artık sık sık duymaya başladık. Sendikaya üye olmamış bir öğretmen sendika üyeliğinden dolayı meslekten ihraç edildiğini belirtiyor. E-bordrosuna bakmasını istediğimizde öğretmenin 6-7 aylık sendika üyeliği çıkıyor. Öğretmenin sendikaya üyeliğinden haberi yok. Meslekten ihraç edilen bayan öğretmenin sendika üyelik formunu öğretmen olan kocası doldurup vermiş bayan öğretmenin sendika üyeliğinden bilgisi dahi yok. ogretmenlericin.com olarak bu haberi yaparak bundan sonra buna benzer mağduriyetlerin yaşanmamasına adına bilgi vermek istedik. Biraz önce belirttiğimiz örnekleri çoğaltmak mümkün ancak işin özü habersiz yapılan sendika üyelikleri.

YAPILAN SUÇTUR

Bir öğretmeni, memuru habersiz sendika üyesi yapanlar suç işlemiş olurlar ve bunun cezası evrakta sahtecilikten, görevi kötüye kullanmaya kadar geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Habersiz yapılan sendika üyeliği üzerine savcılık tarafından başlatılacak soruşturma ile hem adli ceza hem de meslekten ihraç cezası dahi alınabilir.

E-BORDRO KONTROLÜ YAPILMALIDIR

Önceki yıllarda muhasebat üzerinden e-bordro sorgulaması yapılabiliyordu ancak artık maaş bordrosu sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Memurlar, öğretmenler ayda bir, iki ayda bir e-devlet üzerinden maaş bordrolarını kontrol ederek sendika aidatı kesilip kesilmediğini görebilirler. Herhangi bir sendikaya üye olmayan ancak maaş bordrosunda sendika aidat kesintisi olanlar habersizce sendikaya üye yapılmışlardır. Bu tür durumlarda hemen gerekli suç duyurusunda bulunulmalıdır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. 18.04.2013 sendika kapanıyor, beni mayıs 2013 den sonra üye yapıp maaşımdan kesiyorlar, olmayan sendikaya nasıl kesinti olmus şaşırdım. Evet 8 ay kesintim var ve açıktayım.üye değildim diyelim ki oldum sendika yok ki…Mağdur var mıymış var kardeşim işte ben…. itiraz dilekçesi vermedim devlet titiz çalışıyoruz diyor elbet bulacaktır….bekliyoruz…

  2. Sendika üyeliği artık suç kapsamına alinsin. Siz de bu gereksiz haberleri yapmaktan kurtulun. Rahatlarsiniz. Ya da bütün sendikalar kapatılsın. Neden A sendika legal oluyorda B sendika TC MEB tarafından onaylı olduğu halde illegal oluyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM