DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Öğretmen olan eşlerin yer değiştirmesinde yolluk hesabı düzenlenmeli

Türk Eğitim-Sen Hazine ve Maliye Bakanlığına yazdığı resmi yazıda eş durumu atamalarına bağlı sürekli görev yolluğu ödemelerinde özel durumların dikkate alınmasını istedi.

Öğretmen olan eşlerin yer değiştirmesinde yolluk hesabı düzenlenmeli
06.12.2018
A+
A-

Öğretmen olan eşlerin yer değiştirmesinde yolluk hesabı düzenlenmeli

Türk Eğitim-Sen öğretmenlerin tayinlerinde yaşanan yolluk mağduriyetini gündeme taşıdı. Sendika Hazine ve Maliye Bakanlığına yaptığı yazılı başvuruda yolluk hesaplamasında muğlak durumunda olan ve mağduriyetlere neden olan hususlara açıklık getirilmesini istedi.

BİRİ TAM DİĞERİ EKSİK YOLLUK ALIYOR

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada “Her ikisi memur olan eşlerin, görev yerlerinin değişmesi durumunda 6245 Sayılı Harcırah Kanunu’na göre eşlere sürekli görev yolluğu ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemelerde ise mezkur kanunda yer alan ifadeler genel hükümlere göre yorumlanarak ikinci giden eşe sürekli görev yolluğu ödemesinde harcırahın bazı unsurları eksik ödenmektedir. Oysa ki, her iki eşinde atamadan önceki ve sonraki görev yerlerinin dikkate alınarak oluşacak özel durumların sürekli görev yolluğu ödemelerinde dikkate alınması gerekmektedir. Oluşacak özel durumlara göre harcırah unsurlarının tam olarak mı, yoksa eksik olarak mı ödenmesi gerektiğine karar verilmelidir.” ifadelerine yer verilirken sürekli görev yolluğu ödemelerinde yaşanan bu sıkıntıların çözüme kavuşturulması istendi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINA SORULDU

Öğretmenlerin tayin ve yer değiştirmelerinde yolluk hesaplanması ve ödenmesinde ortaya çıkacak mağduriyetlerin önlenmesi ve uygulamada birliktelik sağlanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Türk Eğitim-Sen tarafından resmi yazı yazılarak sendikaya görüş verilmesi talep edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderilen resmi yazı;

1.

Türk Eğitim-Sen öğretmen yer değiştirmeleri Yolluk hesabı görüş yazısı talebi

Yolluk hesabı görüş yazısı

2.

Öğretmen yolluğu görüş yazısı talebi

Öğretmen yolluğu

Öğretmen eşlerin yolluk hesaplaması konusunda Türk Eğitim-Sen tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığından istenilen görüş talebinde;

  • Eşlerden biri yer değiştirdiğinde diğer eşin eş durumundan yer değiştirmesi durumunda, eşlerin yer değiştirme tarihleri arasında geçen zamanın(1 ay, 3 ay, 6ay, 1 yıl gibi) yolluğun eksik mi yoksa tamamının mı ödenmesi gerektiğinin hesabında bir etkisi var mıdır?
  • Her ikisi de memur olan eşlerin kurumlarınca görev yerlerinin değiştirilmesi durumunda;
    a) Eşlerden sadece birisinin memuriyet mahallinin değişmesi,
    b) Eşlerin, farklı memuriyet mahallerinden aynı memuriyet mahalline atanmaları,
    c) Eşlerin aynı memuriyet mahallinden farklı memuriyet mahallerine atanmaları,
    d) Eşlerin, farklı memuriyet mahallinden farklı farklı memuriyet mahallerine atanmaları,

durumunda ikinci sırada yer değiştiren eşe sürekli görev yolluğunun eksik mi yoksa tamamının mı ödenmesi gerekmektedir? Eşlerin eski ve yeni görev yerlerinin sürekli görev yolluğunun eksik veya tam ödenmesine etkisi bulunup bulunmadığı konularına değinildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.