Öğretmen olan eşlerin yer değiştirmesinde yolluk hesabı düzenlenmeli

Türk Eğitim-Sen Hazine ve Maliye Bakanlığına yazdığı resmi yazıda eş durumu atamalarına bağlı sürekli görev yolluğu ödemelerinde özel durumların dikkate alınmasını istedi.

Öğretmen olan eşlerin yer değiştirmesinde yolluk hesabı düzenlenmeli

Öğretmen olan eşlerin yer değiştirmesinde yolluk hesabı düzenlenmeli

Türk Eğitim-Sen öğretmenlerin tayinlerinde yaşanan yolluk mağduriyetini gündeme taşıdı. Sendika Hazine ve Maliye Bakanlığına yaptığı yazılı başvuruda yolluk hesaplamasında muğlak durumunda olan ve mağduriyetlere neden olan hususlara açıklık getirilmesini istedi.

BİRİ TAM DİĞERİ EKSİK YOLLUK ALIYOR

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada “Her ikisi memur olan eşlerin, görev yerlerinin değişmesi durumunda 6245 Sayılı Harcırah Kanunu’na göre eşlere sürekli görev yolluğu ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemelerde ise mezkur kanunda yer alan ifadeler genel hükümlere göre yorumlanarak ikinci giden eşe sürekli görev yolluğu ödemesinde harcırahın bazı unsurları eksik ödenmektedir. Oysa ki, her iki eşinde atamadan önceki ve sonraki görev yerlerinin dikkate alınarak oluşacak özel durumların sürekli görev yolluğu ödemelerinde dikkate alınması gerekmektedir. Oluşacak özel durumlara göre harcırah unsurlarının tam olarak mı, yoksa eksik olarak mı ödenmesi gerektiğine karar verilmelidir.” ifadelerine yer verilirken sürekli görev yolluğu ödemelerinde yaşanan bu sıkıntıların çözüme kavuşturulması istendi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINA SORULDU

Öğretmenlerin tayin ve yer değiştirmelerinde yolluk hesaplanması ve ödenmesinde ortaya çıkacak mağduriyetlerin önlenmesi ve uygulamada birliktelik sağlanması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Türk Eğitim-Sen tarafından resmi yazı yazılarak sendikaya görüş verilmesi talep edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderilen resmi yazı;

1.

Türk Eğitim-Sen öğretmen yer değiştirmeleri Yolluk hesabı görüş yazısı talebi
Yolluk hesabı görüş yazısı

2.

Öğretmen yolluğu görüş yazısı talebi
Öğretmen yolluğu

Öğretmen eşlerin yolluk hesaplaması konusunda Türk Eğitim-Sen tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığından istenilen görüş talebinde;

 • Eşlerden biri yer değiştirdiğinde diğer eşin eş durumundan yer değiştirmesi durumunda, eşlerin yer değiştirme tarihleri arasında geçen zamanın(1 ay, 3 ay, 6ay, 1 yıl gibi) yolluğun eksik mi yoksa tamamının mı ödenmesi gerektiğinin hesabında bir etkisi var mıdır?
 • Her ikisi de memur olan eşlerin kurumlarınca görev yerlerinin değiştirilmesi durumunda;
  a) Eşlerden sadece birisinin memuriyet mahallinin değişmesi,
  b) Eşlerin, farklı memuriyet mahallerinden aynı memuriyet mahalline atanmaları,
  c) Eşlerin aynı memuriyet mahallinden farklı memuriyet mahallerine atanmaları,
  d) Eşlerin, farklı memuriyet mahallinden farklı farklı memuriyet mahallerine atanmaları,

durumunda ikinci sırada yer değiştiren eşe sürekli görev yolluğunun eksik mi yoksa tamamının mı ödenmesi gerekmektedir? Eşlerin eski ve yeni görev yerlerinin sürekli görev yolluğunun eksik veya tam ödenmesine etkisi bulunup bulunmadığı konularına değinildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM