Öğretmen performans değerlendirme sistemine karşı imza kampanyası

Eğitim-Sen tarafından “Performans Değerlendirme Sistemine Karşı İmza Kampanyası Başlattık” açıklaması yapıldı. Sendika imza kampanyası metnini de kamuoyu ile paylaştı.

Öğretmen performans değerlendirme sistemine karşı imza kampanyası

Öğretmen performans değerlendirme sistemine karşı imza kampanyası

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulmak istenen öğretmen performans değerlendirme sistemine sendikalardan ve MEB personel camiasından tepkiler gelmeye devam ederken, Eğitim-Sen performans değerlendirmesine karşı olarak imza kampanyası başlattığını açıkladı.

EĞİTİM-SEN’DEN İMZA KAMPANYASI

Sendika tarafından geçtiğimiz hafta başlatılan ve sendika temsilciliklerine gönderilen metin sendikanın internet sitesinde de paylaşıldı. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın kamuoyunda tartışmalara yol açan Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği’ne dair taslağına karşı imza kampanyası başlattık.” ifadelerine yer verilirken öğretmenlerin imza kampanyasına katılım göstermelerinin önemine değinildi.

ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞIYIZ

Sendikanın imza kampanyasında yer alan metin;

MEB tarafından yayınlanan “Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği” taslağı, öğretmenlik mesleğinin statüsü ve öğretmenlik mesleğinin toplumsal algısında derin ve telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlar yaratacaktır. Performans değerlendirme sisteminin iş güvencemizi ortadan kaldıracağı, öğretmenin öğrenci ve veli ile olan ilişkilerini ise müşteri memnuniyeti düzlemine taşıyacağı bilinmektedir. Bu yönetmeliğin, öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin gelişmesine katkı sunmak yerine iş barışının bozulması, mesleki dayanışmanın zayıflaması, okul ortamında öğretmenlik mesleğinin toplumsal rolü ve değerinde aşınma yaratması gibi pek çok yeni sorun ve sonuç yaratacağı kesindir. Performans ve öğretmenlerin zorunlu olarak her dört yılda bir girmek zorunda bırakılacağı sınavın bizlere dayatılması; MEB’in eğitim alanında yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine var olan sorunları çoğaltıp gerçek sorunları çözme niyeti ve iradesine sahip olmamasının sonucudur.

İlgili imza kampanyası metni ve imza sirküsü;

Öğretmen Performans Değerlendirme İmza Kampanyası

Tüm bu vb. nedenlerle biz aşağıda imzası bulunanlar söz konusu yönetmelik taslağının hemen geri çekilmesini talep ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM