DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Öğretmen performans değerlendirmesine Eğitim Bir-Sen’den açıklama

Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı ile ilgili yetkili sendika Eğitim Bir-Sen açıklamada bulundu.

Öğretmen performans değerlendirmesine Eğitim Bir-Sen’den açıklama
27.02.2018
A+
A-

Öğretmen performans değerlendirmesine Eğitim Bir-Sen’den açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen performans değerlendirme sistemi için taslak yönetmeliği yayınlarken sendikalardan konuyla ilgili tepki açıklamaları gelmeye devam ediyor. Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı ve eleştirilerde bulundu.

FATURA ÖĞRETMENE ÇIKIYOR

Sendika açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığının sergilediği kötü performansın faturasının öğretmene çıkartıldığına vurgu yaparken öğretmen performans değerlendirmenin hayata geçirilmesinin eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısının olmayacağının altı çizildi. MEB personeli için performans değerlendirme uygulamasının kurumsal bütünlüğü, çalışma barışını ve iş birliğini zedeleyeceği Eğitim Bir-Sen tarafından açıklanırken, öğretmen performans değerlendirmesinin kabul edilemeyeceği belirtildi.

HATALAR VE MAĞDURİYET GETİRECEK

Eğitim Bir-Sen öğretmen performans değerlendirmesinde MEB’in aceleci davrandığını ve plansız hareket ettiğini belirtirken bu değerlendirme sisteminin hukuki dayanağının da olmadığını açıkladı. Sistemin eğitime ve öğrenciye hiçbir katkısının da olmadığı ifade edilirken bu konuda MEB’in gereksiz ısrarının hatalara ve mağduriyetlere sebep olacağı vurgulandı.

KAMU GÖREVLİLERİNİ TEHDİT ETME SİSTEMİ

Sendika 2011 yılında kaldırılan sicil notu sisteminden sonra hayata geçirilen bir uygulama olmadığını hatırlatırken “Motivasyon üretmek yerine, olan motivasyonu bitirmek ve kamu görevlilerini tehdit etmek sonucu üreten bir içerikle, performans sistemi kurulacağını düşünmek hem yorucu hem de yıpratıcı süreçlere kapı aralar.” açıklamasını yaptı. MEB’in performans değerlendirme sistemi çalışmasında paydaşlardan yoksun hareket ettiğine dikkat çekilirken performans ölçme ve başarı değerlendirme sisteminde amaç belirsizliği olduğu belirtildi.

“Eğitim-Bir-Sen olarak, yakın tarihte gerek performansı öne çıkaran Öğretmen Strateji Belgesi’ne gerekse bu doğrultudaki pilot uygulamaya karşı çıkmış, performans değerlendirme süreçleri kapsamında yapılacak değerlendirmelerde, tüm değerlendirme kriterleri bazında tüm eğitim çalışanlarına tam puan verilmesi yönünde eylem kararı almıştık.”

ifadesine yer verilen açıklama metninde “Ekim 2017 tarihli Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporu’nda da, “pilot illerde uygulaması denenmeye başlanılan, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecek, çalışma barışını bozacak, kanuni dayanağı olmayan öğretmenlerin performans değerlendirmesi uygulamasına son verilmesi” konusunda çalışma yapılması imza altında alınmıştı.” hatırlatılması yapıldı.

EYLEM KARARI GELEBİLİR

MEB bürokratlarının eleştirildiği açıklamada Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunulurken gündemden performans değerlendirme sisteminin çıkartılması istendi. Eğitim Bir-Sen taslak yönetmeliğin hayata geçirilmesi durumunda ise eylem kararı alacaklarını açıklarken “yönetmelik taslağının yürürlüğe konulması hâlinde, süreci işletilemez hâle getirecek eylem kararı almaktaki kararlığımızı bir kere daha vurguluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
 1. laz ali dedi ki:

  Öğretmene performans projesi; Ak partinin oylarını düşürmek için üretilen projelerden biri gibi geliyor bana…Bunu göremeyenlerin vay haline..Eğer bu proje uygulanırsa başta benim sendikam olan eğitim birsen ve tüm sendikalar kapılarını kapatsın…En çok özlenenler listesinin başındaki tek kelime: Adalet…

 2. Ali dedi ki:

  Siz zırvalayadurun bakanlık onay verdi bile öğretmen olduğumdan utanır oldum keşke öğretmen olacağıma doktor olsaydım keşke

 3. Byhardrock dedi ki:

  Eğitim sistemine de, bakana da, ilgili kim varsa herkese verilmeli. sadece öğretmene not vermekle asıl amacın ne olduğu ortaya çıkıyor.. bu hatadan dönülmeli.. eğitimin temel unsuru olan öğretmen değersizleştirilmemeli….

 4. vatan dedi ki:

  Öğrenci bana parmak sallıyor, notunu düşüreceğim diyor. Tebrikler.

 5. Ali dedi ki:

  Amaç eğitimin dışına çıkıyor artık. Maksat öğretmenleri caydırmak mıdır? Ders anlatmak, dersimize hazırlanmak bizim tek gayemiz hayalimiz olmalı ama artık korkularla yaşıyoruz. Zaman birlik olma zamanı. Şimdi tüm gücümüzle karşı çıkmalıyız

 6. Koray dedi ki:

  Bu performans taslağı yürürlüğe girerse eğitime tüy diktiğimizin kanıtı olur.Yapılacak iş yetkili sendika önderliğinde tüm eğitim sendikalarıyla beraber eylem kararı almaktır.Allah aşkına başka hangi kurumda var bu uygulama.O zaman ne bileyim polisleri de suçlular değerlendirsin.Doktorları hastalar,maliyeyi de vergi mükellefi esnaf değerlendirsin.Böyle saçma değerlendirme mi olur.

 7. Ali dedi ki:

  Ögretmene not verecek kişi egitim yönünden ögretmenden üstün olmalı….

  1. Mustafa dedi ki:

   Evet!!!