Öğretmenler Serbest Kıyafet İstiyormuş

Öğretmenler Serbest Kıyafet İstiyormuş Öğretmenler Serbest Kıyafet İstiyormuş EBS  (Eğitim-Bir-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’de öğretmenlerin yüzde 62,4’ünün serbest kıyafet istediğini belirtti, özellikle serbest kıyafet uygulamasının genç ve eğitimli velilerle genç öğretmenler tarafından daha fazla kabullenildiğini belirtti. Yalçın, öğretmenlerin giyim kuşam özgürlüğü için de uzun süredir mücadele verdiklerini hatırlattı. Bu kapsamda saç ve sakal kesimi, kravat […]

Öğretmenler Serbest Kıyafet İstiyormuş

Öğretmenler Serbest Kıyafet İstiyormuş

Öğretmenler Serbest Kıyafet İstiyormuş EBS  (Eğitim-Bir-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’de öğretmenlerin yüzde 62,4’ünün serbest kıyafet istediğini belirtti, özellikle serbest kıyafet uygulamasının genç ve eğitimli velilerle genç öğretmenler tarafından daha fazla kabullenildiğini belirtti.

Yalçın, öğretmenlerin giyim kuşam özgürlüğü için de uzun süredir mücadele verdiklerini hatırlattı.

Bu kapsamda saç ve sakal kesimi, kravat takılması ile başörtüsünün bağlanma biçimi gibi insan onurunu rencide eden müdahalelere tepki göstermek için onlarca basın açıklaması yaptıklarını, eylem ve etkinlik düzenlediklerini anımsatan Yalçın, şöyle konuştu:

“Özgürlük için 10 milyon imza sloganıyla başlattığımız kampanya ve 12 milyon 300 bin imzayla da çalışanların haklı talebi, milletin güçlü iradesi olduğu yönünde kamuoyunun desteğini elde ettiğimiz ‘kamuda kılık ve kıyafet özgürlüğü’ hedefli ‘sivil itaatsizliğimiz’, başta başörtüsü olmak üzere, kadın kamu görevlilerine büyük oranda serbest kıyafetin yolunu açtı. Resmi Gazete’nin 8 Ekim 2013 tarihli sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, devletle milleti ayrıştıran başörtüsü yasağı sona erdirilirken, tek tipçiliğin ve vesayet ikliminin ritüellerinden biri olan andımız da kaldırıldı. Başta başörtüsü olmak üzere, kadınların kılık ve kıyafet yasaklarından kurtulmasını sağlayan düzenlemeyi çok önemli fakat eksik bulduğumuz için, kılık ve kıyafet serbestliği talebimizin erkekleri kapsaması ve kamuda serbest kılık ve kıyafetin gerçekten hayata geçmesi için kararlılığımızı devam ettirdik.”

Ali Yalçın; Eğitim Bir-Sen olarak ense tıraşı, saç, sakal, favori, bıyık, tırnak uzunluğu gibi antidemokratik dayatmalar içeren 1982 model darbe ürünü köhne kılık-kıyafet yönetmeliği değiştirilinceye kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını belirtti.

Ne Oldu, Kravattan Kıyafete Mi Geçildi?

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın öğretmenler için serbest kıyafet sözleri güzel ancak neden daha önceden bu kadar üzerinde durulmadı? Çünkü hafızamızı tazelersek, 11 Kasım 2015 tarihinde yapılan asgari ücret ana başlıklı toplantıda “asgari ücret, kıdem tazminatı, esnek çalışma, memurun kravat zorunluluğu ve iş güvencesi” konuları konuşulmuştu.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın o toplantıda üstüne basa basa belirttiği konu ise “kravat”tı. Kamu kesiminden, memurlardan büyük tepki almıştı. Toplantıda iş güvencesi, kıdem tazminatı gibi konulara değinmekten geri duran Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kravat takmanın bir zulüm olduğunu, bir an önce bu konudaki zorunluluğun kalkması gerektiğini belirtmiş “Bakın ben artık takmıyorum. Çünkü bu zorunluluğa karşıyım, buraya da kravatsız geldim” demişti. Bu konuda o günkü haberlere bakarsanız Yalçın’ın açıklamalarını görürsünüz.

Dediğimiz gibi bu konu önemli, önemli noktaya taşıyacak da sendikalardır.

Öğretmenler İçin

 

Sendika Haberleri
EBS Sendika Haberleri

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM