Öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevine ek ders ücreti ödenmeli

Eğitim-İş sendikası tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvuruda öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmemesi istendi. Öğretmene birden fazla nöbet görevi verilmesi durumunda ise her nöbete ek ders ücretinin ödenmesi talep edildi.

Öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevine ek ders ücreti ödenmeli

Öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevine ek ders ücreti ödenmeli

Öğretmenlerin nöbet görevi uzun bir süre tartışma konusu olmuş, 2015 yılında yapılan 3.Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Eğitim Kolu sözleşme metni içerisinde eklenmişti. Toplu sözleşmeye göre öğretmenlerin, müdür yardımcılarının ve müdür yetkili öğretmenlerin fiili olarak yerine getirdikleri nöbet görevi için 2016 yılında haftada 2 saat ek ders, 2017 yılında da haftada 3 saat ek ders ücreti ödenmesi mutabakatına varılmıştı.

HAFTADA BİRDEN FAZLA NÖBET VERİLMEMELİDİR

Öğretmenler için nöbet görevinin karşılığı verilmediği takdirde bunun angarya olduğunu vurgulayan Eğitim-İş sendikası, “Ücret Yoksa Nöbet de Yok” benzeri eylemlerinin sonucu olarak 2015 yılı Toplu Sözleşmede öğretmenlere nöbet görevleri için ek ders ödenmesinin karar bağlandığını belirtti.

Sendika toplu sözleşmeye göre öğretmenlere haftalık sadece tek nöbet görevi için ek ders ücreti ödendiğini belirtirken bazı idareciler tarafından okullarda öğretmenlere ihtiyaç olmadığı halde keyfi olarak haftada birden fazla nöbet görevi verildiğini açıkladı. Bu görevlendirmenin hukuka aykırı olduğu bu konuda yapılan Eğitim-İş uyarılarına rağmen uygulamaların sürdüğü ifade edildi.

Haftada birden fazla tutulan nöbet için ek ders talep yazısı;

Öğretmen Nöbeti

2017-2018 eğitim öğretim yılında haftada birden fazla nöbet görevi verilerek oluşacak mağduriyetin yaşanmaması adına Milli Eğitim Bakanlığından okulların uyarılması istendi. Öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilmemesi istenirken, birden fazla nöbet görevi verilmesi durumunda mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması öğretmenlere ikinci, üçüncü nöbet görevleri için nöbet ek ders ücret ödenmesi talep edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM