Öğretmenlere öğle arasında verilen nöbet görevi için dilekçe kampanyası

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada öğretmenlere öğle arasında nöbet görevi verilmesinin insan haklarına aykırı bir durum olduğu vurgulandı ve sendika üyelerinin dilekçe vererek bu durumu dile getirmeleri istendi.

Öğretmenlere öğle arasında verilen nöbet görevi için dilekçe kampanyası

Öğretmenlere öğle arasında verilen nöbet görevi için dilekçe kampanyası

Türk Eğitim-Sen öğretmenlere öğle arasında nöbet görevi verilmesi hususunu tekrar gündeme getirdi ve öğretmenleri mağdur eden bu durumun ortadan kaldırılmasını istedi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yapılan açıklamada sendikanın bu konuda dilekçe kampanyası başlattığı ifade edildi.

ÖĞRETMENLERE ÖĞLE ARASI NÖBETİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı tarafından yapılan nöbet görevi açıklamasında tam gün eğitim yapılması nedeniyle okullarda öğretmenlerin öğle aralarında da nöbet görevini yerine getirdiğine dikkat çekilirken öğretmenlere nöbetçi olduğu günlerde tam gün nöbet görevi verilmesinin öğretmenlerin en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamasına neden olduğu vurgusu yapıldı.

DİLEKÇE KAMPANYASI BAŞLATILDI

Öğretmenlerin öğle aralarında tuttukları nöbetin uluslararası sözleşmelere, Anayasa’ya,  657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olduğu belirtilirken “Tam gün nöbet tutan öğretmenler de diğer çalışanlar gibi gün içinde yemek, çay gibi ihtiyaçları nedeniyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyaç duymaktadır. Bu en temel insan hakkıdır.” ifadesine yer verildi. Nöbetçi öğretmenlere öğle arasında da nöbet görevi verilmesinin öğretmenlerin adeta robot yerine konulması, nefes almadan çalışması anlamına geldiği sendika açıklamasında belirtilirken “Beslenme, dinlenme ve ibadet gibi en temel ve insani ihtiyaçları karşılama hakkı verilmeksizin tüm gün nöbet görevi verilmesi hakkaniyete uygun ve insani değildir; yasaları da çiğnemektir” açıklaması ile MEB’e çağrıda bulunuldu.

Sendikanın bu konuyla ilgili tüm okullarda dilekçe kampanyası başlatıldığı belirtilirken toplanan dilekçelerin Milli Eğitim Bakanlığı’na iletileceği açıklandı. Öğretmenlerin nöbet görevini düzenleyen ilgili yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesi, öğle arasında nöbet görevi verilmemesi istenirken “Yapılacak düzenleme ile birlikte tam gün nöbet tutan öğretmenlere öğle dinlenme hakkının açıkça düzenlenmelidir. Aksi bir yaklaşımı kabul etmiyoruz.” açıklaması yapıldı.

Türk Eğitim-Sen öğle arası nöbet dilekçe örneği için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Öğretmen öğle aralarında okulda nöbet tutmasın tutmasında çocukları kim kontrol etsin bir olayı değerlendirirken artışını eksisini detaylı düşünmek lazım birilerinin maduriyetini gidereceğim derken bir başkalarının maduriyetine sebep olmayalım

    • Okullara güvenlik görevlisi verilsin, ek idareci atansın bu işi o yapsın vs vs Çözüm çok ismini açıklamayan öğretmen arkadaşımız ya da velimiz.

  2. Bırakın öğle arasını(Asıl işi öğretmeye odaklı olan)öğretmene hiç bir şekilde nöbet ve idarecilik görevi verilmemeli(bu görevler profesyonellerin işi olmalı). Eğer çok isteyen olursa onlara ücret karşılıgı verilmeli.Sınav sisteminde nasıl isteğe bağlı bir düzenlemeye gidildi, bu nöbet konusunda da gidilebilir. Merak etmeyin,ücreti sağlam tutunca nöbet tutacak öğretmen sayısı %90 nı bulur.Deneyin görün.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM