Öğretmenlere performans değerlendirme yapmakla sorunlar çözülmez

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın öğretmen performans değerlendirme sistemi hakkında açıklamalarda bulundu ve bazı sorunların performans sistemi ile çözülmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Öğretmenlere performans değerlendirme yapmakla sorunlar çözülmez

Öğretmenlere performans değerlendirme yapmakla sorunlar çözülmez

Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar 1 No’lu Şube tarafından düzenlenen “Eğitimciler Buluşması” programına katılan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın gündemdeki konulara değindi ve eleştirilerin odağına öğretmen performans değerlendirme sistemini koydu. MEB tarafından getirilecek uygulamalarda öğretmeni mağdur edecek hiçbir şeyi savunmayacaklarını vurgulayan Yalçın, öğretmenden yana taraf olduklarının altını çizdi.

MESLEK VE İTİBAR ZEDELENEREK BAŞARI OLMAZ

Öğretmen mesleğini zedeleyerek mesleğe zarar vererek başarı elde edilemeyeceğini açıklayan Ali Yalçın “Sorunlu performansının faturasını öğretmenlere çıkarmaya çalışanlar bizi başarı üzerinden motive etsinler.” dedi. Öğretmenlerin bu ülkede en değerli meslek gruplarının başında geldiğini belirten Yalçın “Bu konular ayaküstü karar verilecek işler değildir. İstişare edilmeden, paydaşların görüşleri alınmadan atılan adımları, uygulamaya konulmak istenen çalışmaları doğru bulmuyor, desteklemiyoruz. Bu tür politikalar tam zemine oturmuyor. Çünkü ortak akıldan geçirilmiyor. Çalışma yaparken, geçmişte yaşanan sıkıntıları göz gönünde bulundurmak; ülkenin, milletin, çalışanların hassasiyetini gözetmek, ileriyi düşünmek zorundayız” dedi.

PROTOKOL SENDİKA PROGRAMINDA

Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı hakkında eleştirilerde bulunan Ali Yalçın bu uygulamanın  eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine katkısı olmayacağını açıkladı. Getirilmek istenen öğretmen performans değerlendirme sisteminin hukuki dayanağının olmadığını açıklayan Yalçın Bakanlığı aceleci ve plansız hareket etmekle eleştirdi. Yalçın konuşmasında; “Kamu hizmeti ile kamu görevlileri arasında hizmet süresince bulunması gereken liyakat, güven ve sadakat temelli ilişkiyi ölçen, puanlayan ve bunlara dayalı iş ve işlemler üreten sicil sistemi 2011 yılında kaldırılmıştır. Aradan geçen zaman zarfında ise ne genel ne de kurumlar bazlı ‘bunun yerine ne konulabilir, bir sistem ikame edilmeli mi’ şeklinde bir soru ya da ihtiyaç vurgusu ortaya konmadı. Hâl böyle iken, bugün bir anda bir yönetmelik taslağı ile öğretmenin performansının ölçülmeye kalkışılması, kamu yönetimi ve kamu hizmeti teorisi ve pratikleriyle örtüşmemektedir. Motivasyon üretmek yerine, mevcut motivasyonu bitirecek bir içerikle performans sistemi kurulacağını düşünmek dahi istemiyoruz. Böyle bir sistem, hem yorucu hem de yıpratıcı süreçlere yol açacak ve yeni sorunlara kapı aralayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Öğretmenler İçin Haber sitesi olarak ilgili sendika organizasyonuna Afyonkarahisar milletvekilleri Ali Özkaya, Hatice Özkal, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Millî Eğitim Müdürü Metin Yalçın ile çeşitli STK temsilcilerinin de katıldığını belirtelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM