Öğretmenlere zorunlu hizmet bölgelerine tayin hakkı verilmelidir

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk zorunlu hizmet bölgesi olan yerlere gitmek isteyen öğretmenlerin koşulsuz şartsız tayin istemelerinin önünün açılması gerektiğini belirtti.

Öğretmenlere zorunlu hizmet bölgelerine tayin hakkı verilmelidir

Öğretmenlere zorunlu hizmet bölgelerine tayin hakkı verilmelidir

Geçtiğimiz ay Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklamada Doğuya gitmek isteyen öğretmenlere tayin hakkı verilmesi için bir çalışma yapılmasının mümkün olduğu belirtilmiş, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) ile bu konuda görüşüleceği ifade edilmişti. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama bu hususu hatırlattı.

ÖĞRETMENLERE TAYİN HAKKI VERİLMELİ

TES Genel Başkanı İsmail Koncuk Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlar tarafından mahrumiyet bölgelerine gitmek isteyen MEB personelleri, kamu personelleri için bir düzenleme yapılması gerektiğini, bu çalışma ile birlikte bunun önündeki tüm engellerin acilen kaldırmasını istedi. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamayı hatırlatan İsmail Koncuk, bu açıklama rağmen çalışanlardan gelen bu taleplerin karşılanmasına dair somut adım atılmasını istediklerini vurguladı.

SÖZLEŞMELİLİK UCUBE BİR SİSTEMDİR

Sözleşmeli öğretmenlik için Türk Eğitim-Sen’in yıllardır “ucube sistem” olduğunu söylediğinin altını çizen Koncuk,  sözleşmeli öğretmenlik gibi ucube yöntemlere ihtiyaç olmadığını, kurumlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması ile gerek de kalmayacağını açıkladı. Asıl sorumlu kişilerin tedbir almayanlar olduğunu vurgulayan İsmail Koncuk MEB tarafından mahrumiyet bölgelerine teşvik uygulamasının hayata geçirilmesi ile birlikte mahrumiyet bölgelerine karşılık dahi beklemeden gidecek öğretmenler olduğunu açıkladı.

ENGEL ÇIKARMAK KABUL EDİLEMEZ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk mahrumiyet bölgelerine gönüllü olarak atama istenmesinin engellenmesine anlam verilemediğini belirtti ve “Enteresandır hem bu bölgelerde öğretmen ve memur tutamıyoruz, deyip, bu bölgelerde gönüllü çalışmak isteyenlere engel çıkarmak anlamsızdır.” ifadelerini kullandı.

Doğu, Güney Doğu ve diğer mahrumiyet bölgelerinde görev yapmak isteyen öğretmen ve memur için gerekli atama işlemlerinin, yer değiştirme uygulamasının hayata geçirilmesini ve herhangi bir şart istenmemesi gerektiğini açıklayan İsmail Koncuk “MEB’in 4+2 yıl şartı getirerek sözleşmeli öğretmenliği icat ettiğini düşündüğümüzde, bu bölgelerde gönüllü çalışmaya set çekmesi akıl dışıdır.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM