Öğretmenlerin bir günü boşaltılarak boş güne nöbet görevi verilemez

Çorum Valiliğinin hukuka aykırı nöbet düzenlemesine mahkeme geçit vermedi. Eğitim Bir-Sen konuyla ilgili açıklama yaptı.

Öğretmenlerin bir günü boşaltılarak boş güne nöbet görevi verilemez

Öğretmenlerin bir günü boşaltılarak boş güne nöbet görevi verilemez

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada “Valiliğin hukuka aykırı nöbet düzenlemesine mahkeme geçit vermedi” ifadelerine yer verilirken mahkemenin Çorum Valiliği tarafından yapılan nöbet düzenlemesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

NÖBET DÜZENLEMESİ HUKUKA AYKIRI

Çorum Valiliği tarafından öğretmenlerin nöbet görevleri konusunda yapılan düzenleme çok tartışılmış gündemde yer edinmişti. Valilik öğretmenlerin haftalık ders programından bir gününün boşaltılmasını ve boş güne nöbet görevi yazılmasını istemiş, sendikalar ve öğretmenler tepki göstermişti. Konu yargıya taşındı ve mahkeme Valiliği haksız buldu. Çorum İdare Mahkemesi, “ilköğretim kurumlarında görevli öğretmenlerin ne şekilde nöbet tutacağının (mevzuatta) ayrıntılı olarak düzenlendiği, nöbet görevinin öğretmenin temel yükümlülüğü olan ders anlatma göreviyle çelişmediği, söz konusu görevin fiilen okulun belli bir noktasında ifa edilmesi gereken bir niteliğinin bulunmadığı, nitekim mevzuatta da nöbetin tanımlanmadığı ve nöbetçi öğretmene ders verilmeyeceğine ilişkin bir hüküm de bulunmadığı görüldüğünden mevzuat hükümlerini aşacak şekilde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmediği” gerekçesiyle işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

İlgili mahkeme kararı;

Çorum Valiliği Nöbet düzenlemesi
Nöbet düzenlemesi

2

Mahkeme kararı

3

Çorum Valiliği

Eğitim Bir-Sen konuyla ilgili açıklama yaptı. Sendikanın açıklamalarında “Eğitim-Bir-Sen olarak, Çorum Valiliği’nin, okullarda öğretmenlerin haftalık ders çizelgelerinde bir günün nöbet görevi için boşaltılarak o gün öğretmenin hiçbir derse giremeyeceği doğrultusunda nöbet listelerinin hazırlanmasına dair işleminin iptali istemiyle açtığımız davada, mahkeme, nöbet görevinin valiliğin tanımladığı nitelikte olmadığına, bu hâliyle mevzuat hükümlerini aşacak şekilde tesis edilen işlemde hukuka uygunluk bulunmadığına hükmetti.” ifadelerine yer verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM