Öğretmenlerin maaş karşılığı farklılıkları için KDK’ya başvuru yapıldı

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada “Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan Öğretmenlerin Maaş Karşılıklarının Eşitlenmesini İstedik” ifadelerine yer verildi.

Öğretmenlerin maaş karşılığı farklılıkları için KDK’ya başvuru yapıldı

Öğretmenlerin maaş karşılığı farklılıkları için KDK’ya başvuru yapıldı

Öğretmenler arasında maaş karşılığı farklılıkları sorunu halen çözülmüş değil. Türk Eğitim-Sen konuyla ilgili sorunun çözülmesi için Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunmuş ancak geçen süreçte MEB sendikanın taleplerini yerine getirmemiştir. Sendika tarafından yapılan açıklamada ise konunun Kamu Denetçiliği Kurumuna taşındığı belirtildi.

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN KDK’YA BAŞVURU

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada “Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan öğretmenlerin maaş karşılıkları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Maaş karşılıkları arasında ki bu farklılıkların ortadan kaldırılarak, maaş karşılıklarının eşitlenmesi talepleri bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nca yerine getirilmemiştir. Türk Eğitim Sen olarak Ağustos ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı göndererek öğretmenlerin maaş karşılıklarının eşitlenmesi talep etmiştik. Milli Eğitim Bakanlığı talebimizi cevap vermeyerek zımnen reddetti. Talebimizin reddi üzerine sorunun çözümü için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaat ettik.” ifadelerine yer verildi.

Sendika öğretmenlerin maaş karşılıkları ile ilgili “Halen yürürlükte olan 439 sayılı Kanuna göre maaş karşılığı çalışma yönünden öğretmenler branş bazında üç gruba ayrılmıştır.” açıklama yaparken;

  • Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri: Haftada 18 saat
  • Genel bilgi ve meslek dersi öğretmenleri: Haftada 15 saat
  • Atölye ve laboratuvar öğretmenleri: Haftada 20 saat

maaş karşılıklarının olduğunu vurguladı. “Öğretmenler arasında maaş karşılığı okutulacak ders saatleri arasında yapılan bu ayrım Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi hakkaniyet yönünden de kabulü mümkün değildir. Yıllardır süregelen bu sorunun çözümü için Kamu Denetçiliği Kurumu’na müracaat ettik. Müracaatımızda talebimizin kabul edilerek öğretmenlerin branş ayrımı gözetilmeden maaş karşılıklarının eşitlenmesini talep ettik.” açıklaması yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. alanım dışı, maaş karşılığımda olmayan derslere de giriyorum ama; alan dersimle toplamı hesaplanarak normal ücret alıyorum. adil mi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM