‘Öğretmenlerin nöbet görevi boş güne verilecek’ talimatına tepki geldi

Türk Eğitim-Sen hem Milli Eğitim Bakanlığına hem de Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne öğretmen nöbet görevi konusunda resmi yazdı. Çorum’da ortaokullara öğretmen nöbet görevi ile ilgili verilen talimat sendika tarafından eleştirildi.

‘Öğretmenlerin nöbet görevi boş güne verilecek’ talimatına tepki geldi

‘Öğretmenlerin nöbet görevi boş güne verilecek’ talimatına tepki geldi

Sendika tarafından yapılan açıklamada Çorum Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 15.01.2018 tarih 1001454 sayılı yazısı kapsamında il ve ilçelerde yer alan ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin haftada bir günlerinin boşaltılması, o güne de öğretmen nöbet görevi verilmesi istendiği hatırlatıldı.

ÖĞRETMEN NÖBET GÖREV TALİMATI

Milli Eğitim Müdürlüğünün verdiği talimata göre öğretmenlerin ders programlarında bir günün tamamen boş bırakılacak şekilde düzenlenmesi, boş bırakılan bu günlerde de  gün boyunca öğretmenin nöbet tutması yönünde okullara talimat verildiği Türk Eğitim-Sen tarafından açıklanırken, sendika Valilik ve Bakanlık makamına gönderdiği resmi yazıda bu düzenlemeden vazgeçilmesi istendi.

Çorum Valiliğine/İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen resmi yazı;

TES

Öğretmenlere boş günlerinde nöbet görevi verilmesinin yasal dayanağı bulunmamaktadır açıklaması yapılırken, mevzuatta yer almayan bu uygulamanın öğretmenlerin mağduriyetlerine neden olacağının altı çizildi. Öğretmene nöbet görevi verilebilmesi için bir günün boş bırakılarak ders programlarının haftanın diğer günlerine sıkıştırılması, eğitim öğretimin sağlıklı işleyişi ve öğretmenlerin verimi açısından olumsuz sonuçlara yol açacaktır açıklamasında bulunan Türk Eğitim-Sen, bahsi geçen nedenlerden dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen nöbet talimatının geri çekilmesini istedi.

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına konu ile ilgili yazılan resmi yazıda da ilgili nöbet talimatının mevzuatta dayanağının olmadığına dikkat çekildi ve bu uygulamanın beraberinde mağduriyetler de getireceğine işaret edildi. Sendika MEB’den Çorum’da yaşanacak mağduriyetlerin oluşmaması için önlem alınmasını talep etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM