Öğretmenlik Meslek Kanunu için Eğitim Bir-Sen önerilerde bulundu

Eğitim Bir-Sen tarafından hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanununa dair rapor kurula sunuldu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu için Eğitim Bir-Sen önerilerde bulundu

Öğretmenlik Meslek Kanunu için Eğitim Bir-Sen önerilerde bulundu

Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan kurulardan olan Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu çalışmalarını sürdürürken Eğitim Bir-Sen genel merkez yöneticileri tarafından kurula ziyarette bulunuldu. Sendika öğretmenlik meslek kanunu hakkında görüş ve önerilerini kurula sundu.

EBS’DEN MESLEK KANUNU HAKKINDA RAPOR

Eğitim Bir-Sen tarafından hazırlanan öğretmenlik meslek kanunu raporu Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından kurula takdim edilirken yapılan görüşmede çıkacak olan kanunun öğretmenlik mesleğinin değerinin somut göstergesi olması gerektiği üzerinde duruldu. Görüşmede kanun hakkında açıklamalarda bulunan EBS Genel Başkanı Yalçın; “Öğretmeni, şuur sermayesini artırmaya, bilgi haznesini büyütmeye, idrak zeminini güçlendirmeye, olaya ya da olguya dair hikmeti keşfetmeye dönük eylemleriyle beşerin insanlaşması ve bireyin uzmanlaşması yolculuğunun rehberi olarak kabul ediyoruz. Bütün insanlığa uzanan kapsayıcı ve etki üretici sorumluluk alanı, öğretmenlik mesleğinin önemli ve değerli kabul edilmesi için hem gerek hem de yeter şart hükmündedir. Meslek kanunu, öğretmenliğin ve öğretmenin, toplum ve gelecek için taşıdığı önemin ve değerin somut göstergesi olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu
Eğitim Politikaları Kurulu

KARİYER VE PROFESYONELLİK

Öğretmenliğin kariyer mesleği, yöneticiliğin ise profesyonel bir meslek olarak kurgulanması gerektiği Ali Yalçın tarafından belirtilirken “Öğretmenliğin bir kariyer mesleği, yöneticiliğin profesyonel bir meslek olarak değerlendirilmesi ve mesleki standartlara kavuşturulması isteniliyor ise bunu sağlayacak olanın bir meslek kanunu olacağı kuşkusuzdur” açıklamasında bulundu.

Eğitim Bir-Sen tarafından kurula sunulan öğretmenlik meslek kanunu öneri ve değerlendirme raporunun tamamı için TIKLAYINIZ

Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları Üyeliklerine Yapılan Atamalar Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2018/196), 9 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış bu karara göre Eğitim ve Öğretim Politikaları Kuruluna Prof. Dr. Abdullah Atalar (Bilkent Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar (Türkiye Bilimler Akademisi – TÜBA Başkanı), Ahmet Gündoğdu, Kemal Şamlıoğlu, Prof. Dr. Öktem Vardar (TED Üniversitesi Rektörü), Selçuk Pehlivanoğlu (Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı), Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu (Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü), Prof. Dr. Umran S. İnan, Prof. Dr. Yavuz Atar görevlendirilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. maaş kayıplarımız düşük zam enflasyon kaybımızın telafi edilmemesi memurların hükumete satılmasından ileri geliyor. memurlar üye olmayın bunların sendikalarına

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM