Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenlerin görüşlerine göre hazırlansın

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada öğretmenlik meslek kanunu hazırlanmasında öğretmen görüşlerinin merkeze alınması talep edildi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenlerin görüşlerine göre hazırlansın

Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenlerin görüşlerine göre hazırlansın

Eğitim-Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında yazılı bir açıklama yayınladı. Sendika tarafından yapılan açıklamada hazırlanan meslek kanununun öğretmenlerin görüş, öneri, istek ve taleplerine göre şekillenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

KANUNU ÖĞRETMENLER HAZIRLAMALI

Açıklamada “MEB ve konunun doğal tarafı olan kurumlar, sendikalar, bilim çevreleri ve en önemlisi öğretmenler dururken, bakanlığa yakınlığı ile bilinen kimi çevrelerce hazırlanarak yayımlanan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Öneri Metni’ bu hazırlıklarda önemli bir yer tutmaktadır.” ifadelerine yer verilirken Milli Eğitim Bakanlığının kendi taslak metinlerini paylaşmak yerine, kendisine yakın çevrelerce hazırlanan metinler üzerinden ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu tartıştırmaya açtığı belirtildi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Öğretmenlerin İradesiyle Hazırlanmalıdır! ifadelerine yer verilen Eğitim-Sen’in açıklamasında MEB’in ısrarla öğretmenlerin iradesini yok saymayı sürdürmekte olduğu belirtildi.

MASA BAŞINDA HAZIRLANMASIN

Milli Eğitim Bakanlığına çağrıda bulunduklarını belirten sendika açıklamasında “‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun mesleğin asıl özneleri olan öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerinin dikkate alınarak hazırlanmasıdır. MEB’in yönlendirmesiyle hazırlanan ısmarlama rapor ve önerilerin ya da hayatında bir kez öğretmenlik yapmamış bürokratların hazırladığı metinlerin, öğretmenlerin gerçek sorunlarının yakınından dahi geçemeyeceği unutulmamalıdır.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada kanunun hazırlanması süreci ile ilgili olarak “Sendikalar ve alandaki meslek örgütleriyle göstermelik olmayan, sahici diyalog kanalları açılarak, bu konudaki talepler dikkate alınmalı, meslek kanunu ‘masa başında’ değil öğretmenlerin gerçek talepleri dikkate alınarak hazırlanmalıdır.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM