OHAL döneminde MEB personeli sendika üyeliği veya sendika istifası

MEB personelinin OHAL döneminde sendika üyeliği veya herhangi bir sendikadan istifasının mümkün olup olmadığı konusunda ogretmenlericin.com’a gelen sorular bulunmaktadır. OHAL döneminde sendika üyeliği mümkündür sendikadan istifa etme konusunda ise dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır.

OHAL döneminde MEB personeli sendika üyeliği veya sendika istifası

OHAL döneminde MEB personeli sendika üyeliği veya sendika istifası

OHAL döneminde kamuda görev yapan personelin üye oldukları sendikalarından istifa etmeleri mümkündür. Olağanüstü hal döneminde herhangi bir sendikaya üyelik veya bir sendikadan istifa edip başka bir sendikaya üye olmak da mümkündür. Bu konuda kamudan haber sitelerinde ortaya atılan yanlış bilgiler öğretmen ve yöneticilerin kafasını karıştırmaktadır.

OHAL DÖNEMİNDE SENDİKA ÜYELİĞİ

Öğretmen haber sitelerinde OHAL döneminde sendika üyeliğinin mümkün olmadığı, bir sendikadan istifa edip başka bir sendikaya üyelik geçişinin de OHAL bitene kadar yapılamayacağı şeklinde yer alan haber ve yorumlar gerçekleri yansıtmamaktadır. Ülkemiz olarak 15 Temmuz hain darbe girişimin arkasından OHAL sürecinden geçmekteyiz, OHAL’in üç ay daha uzatılmış olması umarız ülkemiz ve milletimiz için katkı sağlayacaktır. 15 Temmuz sürecinden sonra şimdilik 6 ay OHAL yaşayacağız, OHAL’in ilerde tekrar uzatılıp uzatılmayacağını bilemiyoruz olası OHAL sürecinin tekrar uzatılması durumunda OHAL süresi sendika yetki belirleme sürecini de içine alacaktır. OHAL’in uzatılması ya da sona erdirilmesi yetkili sendika belirleme sürecinde olumlu veya olumsuz bir durum yaşatmamaktadır.

ÜYELİKTE MÜMKÜN İSTİFA DA MÜMKÜN

OHAL döneminde sendikalara üye olunabilmektedir aynı şekilde OHAL döneminde mevcut üyesi olunan sendikadan istifa edip yeni bir sendikaya da geçilebilir ya da istifa ettikten sonra sendikasız olarak da kalınabilir. Bu durum tamamen MEB personeli inisiyatifindedir. OHAL, memur veya öğretmenlerin kamuda sendika kısıtlaması getirmemektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Eğer arkadaş hatırı okul müdürü, öğretmen ricası ile sendika üyesi olduysanız inanmadığınız sendikadan istifa etmeniz yararınıza olacaktır. Aktif Eğitim-Sen üye sayısı göz önüne alındığında, Aktif Eğitimciler Sendikası üyesi olmuş öğretmenler belki de hayatlarının hatasını yaptılar. Hatırla, rica ile bilmedikleri, inanmadıkları bir sendikaya üye olmaları onların hayatlarında derin bir yara açtı ve bu mağduriyetlerinin giderilmesi için umutla bekliyorlar. Bu yüzden öğretmenlerin sadece OHAL döneminde değil her dönemde üye oldukları sendikayı bilerek, inanarak seçmeleri ve üye olmaları gerekmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM