Okul bahçesinde sendika bildirisi okuyan öğretmenin cezası iptal edildi

Eğitim-Sen üyesi bir öğretmenin okul bahçesinde okuduğu bildiri sonrası aldığı uyarı cezası mahkeme tarafından iptal edildi. Ankara’da yaşanan olayda İstiklal marşı sonrası okul bahçesine öğretmen tarafından okunan bildiri ceza getirmişti.

Okul bahçesinde sendika bildirisi okuyan öğretmenin cezası iptal edildi

Okul bahçesinde sendika bildirisi okuyan öğretmenin cezası iptal edildi

Eğitim-Sen üyesi öğretmenin üyesi olduğu sendikanın kararı olmadan okul bahçesinde bildiri okuması sonrasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 125/B-a maddesi kapsamında kınama cezası verilmiş, öğretmenin mesleki hayatındaki olumlu davranışlarından dolayı kınama cezasının bir altı verilmiş ve uyarı cezası almıştı. Ankara Etimesgut Güzelkent İlkokulunda görev yapan öğretmen ise kendisine verilen cezayı yargıya taşıdı.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ

Öğretmenin uyarı cezası almasından dolayı Eğitim-Sen cezanın iptali için yargı yoluna başvurdu. Öğretmenin hakkında yürütülen soruşturma sonucu aldığı cezanın iptal edilmesi gerektiğini savunan sendika, öğretmenlerinin sendika üyesi olduğunu aynı zamanda iş yeri temsilcisi görevini sürdürdüğünü belirtti. Öğretmen tarafından okul bahçesinde okunan bildirinin ise sendika genel merkezi tarafından hazırlanan ve iş yeri temsilcilerine gönderilen bir bildiri olduğu savunmada yer alırken, öğretmene verilen cezasının uluslararası sözleşmelere ve hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Mahkeme öğretmene verilen cezayı iptal etti. Mahkeme kararında öğretmenin disiplin suçu işlemediğine değinilirken, öğretmene verilen ve gerekçesi disiplin suçu olan hususun suç teşkil etmediğini belirtti. MEB personeli için verilen ve iptal edilen cezanın mahkeme kararında öğretmenin sendikal bildiriyi okul bahçesinde okumasının sendikal bir eylem olarak değerlendirildiği görülmektedir.

Eğitim-Sen İş yeri temsilcisi öğretmene verilen cezanın iptali ile ilgili mahkeme kararı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Eğitim-Senli arkadaşlarımız öğretmeye devam ediyor. Aldığı göstermelik, küçük cezaya bile razı olmuyor, boyun eğmiyor, hukuki mücadeleyi sonuna kadar kullanıyor ve kazanıyor. Bana sorarsanız sendikanın öğretmenler için yolladığı bildiriyi okul bahçesinde anons etmesi pek makul bir davranış değil. Alınan ceza çoğumuza gayet normal gelebilir. Fakat işte öğretmen budur. Sonuna kadar dik durur, sağlam durur, amirlerinin karşısında ezilmez. O bir Eğitim-Senli… Ders verir… Öğrenciye de, idareciye de…

  2. Daha oncede sendikal eylemlerden dolayi AIHM tazminat cezalari vermisti.Sendikal eylemlerden dolayi simdide.khk ile maas kesimi,surgun…vs cezalar veriliyor.Bunlar da %100tazminatlarla geri donecektir,ancak zaman uzun…Vatana ihanet,bayraga ve millete dusmanlik haric sadece 2015 kasim ayinda ISTIFA etmis oldugum bir sendikadan khk ile vatan haini ilan edildim,Rabbim biliyor ki asla ne vatanima,milletime,bayragima devletime zarar vermedim,memurluk hayatim basarilarla dolu iken 7 aydir neler cekiyoruz.Is yok,as yok,agac koku yemeye baslayacaz.Kış ayini bir odada 4 kisi sokula sokula,aglayark,2 cocugumla gecirdik.Bana ve aileme yapilanlari Allaha havale ediyorum.Sessiz kalarak destek olamlari,makam ve koltuk icin susanlari,yuzumuze karsi “sizin bir sucunuz yok” deyip de dilsiz seytanlasanlara da hakkimi.helal etmiyorum.Serefimle geldigim buralara ,insaatlarda amalelik yaparaktirnaklarimi kazıyarak geldigim meslegimi,onurumu,serefimi aldilar.Hakkim haram olsun,vicdanlariniz kurumus.Ne demisti cemil meric “Çıkar konusunca vicdan susar”.Ortalikta din,iman,hak hukuk diye lafa gelince muslumanlik satanlar yaziklar olsun…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM