Okul Öncesi Öğretmenlerinin Mağduriyeti

‘Okul Öncesi Öğretmenlerinin Mağduriyeti’ni dile getirelim.   Sendika Haberi: Branşı sınıf öğretmeni statüsünde yer alan okul öncesi öğretmenleri, kendileri ile aynı statüde bulunan sınıf öğretmenlerinden haftalık 5, aylık 20 saat fazla çalışmalarına rağmen aynı ek dersi almaktadırlar. Sınıf öğretmenleri günlük 40’ar dakikadan 6 saat dersi 10’ar dakika teneffüs araları ile toplam 240 dakika olarak yaparlarken, […]

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Mağduriyeti

‘Okul Öncesi Öğretmenlerinin Mağduriyeti’ni dile getirelim.

 

Sendika Haberi:

Branşı sınıf öğretmeni statüsünde yer alan okul öncesi öğretmenleri, kendileri ile aynı statüde bulunan sınıf öğretmenlerinden haftalık 5, aylık 20 saat fazla çalışmalarına rağmen aynı ek dersi almaktadırlar.

Sınıf öğretmenleri günlük 40’ar dakikadan 6 saat dersi 10’ar dakika teneffüs araları ile toplam 240 dakika olarak yaparlarken, okul öğretmenleri günlük 50’şer dakikadan 6 dersi 300 dakika olarak teneffüs olmadan yapmaktadırlar.

4+4+4 sistemi ile birlikte çocukların okula başlama yaşları düşmüş, okul öncesi öğretmenleri kaba öz bakım becerilerini dahi zar zor yerine getiren ortalama 15-25 çocukla beraber, aralıksız 300 dakika kapalı ortamda hava almadan çalışmak durumunda bırakılmaktadırlar. Bu uygulama vicdanlara ne kadar sığmaktadır?

Sendikamız tarafından daha önce 17 Eylül 2014 tarihinde okul öncesi ders saatleri ile ilgili Danıştay’da dava açılmıştı.

http://aes.org.tr/index.php?git=haberler&op=view&id=aes-okul-oncesi-ders-saatlerini-danistaya-tasidi

Birçok okulda yardımcı personeli olmadan çalışan okul öncesi öğretmenlerine yardımcı personel verilmesi sözü tutularak, yurdun en ücra köşelerinde bulunan köy okullarına dahi yardımcı personel alımı yapılmalı, okul öncesi öğretmenlerine bir an evvel günde 1 defa da olsa teneffüs verilmesi hususunda gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bakanlığın mahkeme kararını beklemeden, zaten düzeltilmesi gereken konular hakkında bir an evvel çalışma yapmalı ve okul öncesi öğretmenlerinin maddi hakkı dahil, insani olan hakları derhal düzeltmelidir.

 Esra ENGÜR       

Anadolu Eğitim Sendikası

İstanbul Kartal İlçe Başkanı

 

Sendika Haberleri
AES Sendika Haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM