Rehber öğretmenlere geçici görevlendirme getiren genelgeye itiraz edildi

MEB rehberlik hizmetleri genelgesi ile birlikte rehber öğretmenlere geçici görevlendirme maddeleri geldi. Türk Eğitim-Sen genelge ile ilgili Bakanlığa itirazda bulundu.

Rehber öğretmenlere geçici görevlendirme getiren genelgeye itiraz edildi

Rehber öğretmenlere geçici görevlendirme getiren genelgeye itiraz edildi

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen genelgeye itiraz yazısında rehber öğretmenlerin görevlendirmeleri ile ilgili maddeler değerlendirildi ve rehber öğretmenlerin mağduriyetine neden olacak hususlar dile getirildi.

REHBER ÖĞRETMENLERİN GÖREVLENDİRİLMESİ

2018/6 sayılı Rehberlik Hizmetleri Genelgesinin 4.maddesi ve 5.maddesi hükümleri doğrultusunda norm fazlası olmayan ve okulunda/kurumunda tek bir rehber öğretmeni olarak bulunan rehber öğretmenlerinin bile geçici görevlendirmelerinin söz konusu olabileceğine vurgu yapıldı. Rehber Öğretmenlerin kadrosunun olduğu okul dışında başka bir okula geçici görevlendirmesinin yapılabilmesi için görüşünün alınması gerektiği belirtilirken bir öğretmenin başka bir kuruma geçici görevlendirilebilmesi için izni ve görüşü alınması öğretmenin bulunduğu okulda norm kadro fazlası olması gerekmektedir açıklamasında bulunuldu.

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen resmi yazı;

Sayfa 1;

Rehber öğretmen görevlendirmesi

Sayfa 2;

TES

Rehber öğretmenlerin geçici görevlendirmeleri ile ilgili yargı kararlarını hatırlatan sendika  yargı kararlarına bakıldığında rehber öğretmenlerin geçici görevlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır ifadesini kullandı. Türk Eğitim-Sen tarafından Kamu Denetçiliği Kurumunun 15/06/2015 tarihli ve 2015/40 sayılı kararı da Milli Eğitim Bakanlığına hatırlatılırken bu karar içeriğinde rehber öğretmenlerin isteğe bağlı olmaksızın başka bir eğitim kurumunda geçici olarak görevlendirilmesinin kanuna ve mevzuata uygun olmadığı yönünde görüş bildirildiği belirtildi.

Türk Eğitim Sen  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2018/6 sayılı Rehberlik Hizmetleri Genelgesinde yer alan  norm fazlası öğretmenlerin geçici görevlendirilmesine ilişkin hükümlerin iptal edilmesini istedi. Gerekli düzenlemelerin yapılmaması durumunda ise konunun yargıya götürüleceğinin altı çizildi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM