Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği değişecek

Rehber öğretmenleri ilgilendiren yönetmelik imza için Başbakanlığa gönderildi. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Rehber öğretmenler için çıkacak yeni yönetmeliğin eğitimin kalitesini ve öğretmenleri olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği değişecek

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği değişecek

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğini değiştirdiği belirtildi. Yönetmelik içeriğinin skandal olduğunu vurgulayan sendika yönetmeliğin imzada olduğunu, Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı ve tepki gösterdi. Rehber öğretmenleri ilgilendiren bir yönetmelikte değişiklik yapılırken sendikalardan, uzmanlardan, Rehber öğretmenlerden görüş alınmadığı açıklamada ifade edildi. Yeni Rehber öğretmen yönetmeliğinin beraberinde birçok sorun getireceği açıklandı.

EĞİTİMİN NİTELİĞİ ETKİLENECEK

Eğitim-Sen MEB personelleri içerisinde önemli branşlardan olan Rehber Öğretmenleri ilgilendiren bir yönetmeliğin gizli saklı değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin eğitim sisteminde ileriye doğru değil geriye doğru atılan adımlar olduğunu ifade eden Eğitim-Sen, yeni Rehberlik yönetmeliği kapsamında yapılan değişikliklerin oldubittiye getirilmeye çalışıldığının altını çizdi.

YENİ REHBERLİK YÖNETMELİĞİ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğin adının değiştirildiğini belirten sendika, yeni yönetmeliğin adının Rehberlik Yönetmeliği olduğunu, psikolojik danışma ibaresinin ise yeni rehber öğretmen yönetmeliğinden çıkartıldığım açıkladı. MEB’in bu değişiklikteki amacının alan dışından da Rehber Öğretmen ataması yapmak olduğunu vurgulayan Eğitim-Sen, psikolojik danışmanın Rehber Öğretmenlerin en önemli görevi olduğunu, bunsuz bir yönetmeliğin eksik olacağını açıkladı.

REHBER ÖĞRETMENLERİN ANGARYA İŞİ

MEB bünyesinde okullarda çalışan öğretmenlerin genel anlamda mesaisinin haftalık 30 saat olduğunu ifade eden Eğitim-Sen, rehber öğretmen mesaisinin ise 40 saate çıkartılmaya çalışıldığını belirtti. Görevleri dışında angarya işleri yapmaya zorlanacak olan rehber öğretmenlerin yeni rehber öğretmen yönetmeliği ile birlikte işin içinden çıkılmaz bir görevin içine düşecekleri sendika tarafından vurguladı.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

Yazıya Gelen Yorumlar

44 Yorum - "Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği değişecek"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Nilgün Erdoğmuş
Ziyaretçi
Nilgün Erdoğmuş

Eğitim almakta olan dört çocuğum var.Bugüne kadar rehber öğretmenlerin hiçbir yararını görmedim.Gün boyu odalarında telefonla konuşup mesailerini doldurmaya çalıştıklarına sohbetle vakit geçirdiklerine şahit oldum.Kendilerini doktor konumunda görüp aynı doktorların hastalarına tepeden bakan tavırlarını onlarda da gördüm.Öğrencinin psikolojik bir desteğe ihtiyacı olduğunda bu bizim alanımız değil diye baştan savdıklarını,şimdi git işim var diye öğrenciyi odasına dahi almadıklarını gördüm ve devlet halkının vergisini niye böyle sorgulamadan bir işe yarıyor mu diye takibini yapmadan çarçur ediyor diye sorgulayıp durdum.Inşallah bu durum farkedildiği için adım atılıyordur.Bunun altından da hak etmeyen başkalarının nemalandırılması hesapları çıkmaz.

idareci
Ziyaretçi
idareci
bende bir iki cümle söyleyeyim. Uzun yıllar öğretmen,md yrd, md, olarak görev yapmış, rehber öğretmenlerle birebir çalışmış,rehberlik yür. kuruluna başkanlık yapmış biri olarak tecrübelerimi söyleyeyim. 1-görüyorum ki öğretmenin başka düşmana gerek yok, onlar birbirlerine fazlasıyla yeter. cehennem kapısındaki zabanı hikayesi hepiniz bilirsiniz. burada ki tartışma aynı şekilde okullarda da fazlasıyla yapılıyor. ders öğretmenleri ve pdr öğretmenleri tarafından, demek ki her iki taraf birbirini eleştirdiğine göre ordada bir gerçeklilik var.bir öz eleştiri yapmak gerek, 2-görevini iyi yapan ders öğretmeni de var yapmayan da ,görevini iyi yapan rehber öğretmende var yapmayanda, eğitim için kendini paralayan müdür de var eğitimden hiç anlamayan sadece… Read more »
M.C.K
Ziyaretçi
M.C.K

Eski okulumuzda özel üniversite de baba parasıyla okumuş 40-45 puanla atanmış okulda sürekli dedikodu yapan,evrak işinden başka iş yapmayan, çoğu zaman odası kilitli olan bir örnek vardı.Bunun gibi bir çok örnek olduğunu da biliyorum.Bunun yanısıra çok özverili çalışan ufak bir azınlık da var.Öte yandan bu mesleğe bir çekidüzen verilmesi de şart ama bunu ehil kişiler hakkıyla yapmalı

hikmet
Ziyaretçi
hikmet
Rehber öğretmen yatıyor,bir şey yapmıyor iddiasıyla zan ve genellemelerle yapılan öğretmen yorumları beni şaşırtmadı, sürekli okul içi mobing yeniyordu yıllarca, ama bu ülkede binlerce cinsel tacize uğrayan çocukları küçümsediğiniz bu rehber öğretmenler ortaya çıkardı ve sırf bu nedenle tehdit edilenler,bıçaklananlar,mahkeme mahkeme gezenler oldu, intihar düşüncesi olan öğrencilere müdahale ve psikiyatrik yönlendirme yaptılar, madem kendinizle karşılaştırıyorsunuz bu zan ve genellemeler rehber öğretmnelerle ilgili olumsuz yorum yapamlara özellikle öğretmenlere sözüm şu , bu yönetmelikle ilgili diğer kötülüklerinin yanında bu çocukların vebali sizin ve sizin gibi düşünen insanların sırtında olacak, Almaya hazırmışın ? bir diğeri rehber öğretmen kadro adıdır, biz öğretim işi yapmıyoruz.… Read more »
Ayse
Ziyaretçi

Herkes takmış rehber öğretmen is yapmıyor. Acaba kendileri çok mu hakkiyla yapıyor ki çocuklarımız sınavlarda sıfır çekiyor. Üç beş kendini bilmez için meslegimizi ayaklar altına almaya çalışıyorlar eğitimci meslektaşlarımızda içlerinden oh olsun diye seviniyorlar. Sizin yetistirdikleriniz de eminim ki kendiniz gibi ici fesat insanlar olacak.

wpDiscuz
  • YORUM