DOLAR 5,9179
EURO 6,5229
ALTIN 283,5
BIST 97.450
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği değişecek

Rehber öğretmenleri ilgilendiren yönetmelik imza için Başbakanlığa gönderildi. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Rehber öğretmenler için çıkacak yeni yönetmeliğin eğitimin kalitesini ve öğretmenleri olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği değişecek
25.04.2017
A+
A-

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği değişecek

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğini değiştirdiği belirtildi. Yönetmelik içeriğinin skandal olduğunu vurgulayan sendika yönetmeliğin imzada olduğunu, Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı ve tepki gösterdi. Rehber öğretmenleri ilgilendiren bir yönetmelikte değişiklik yapılırken sendikalardan, uzmanlardan, Rehber öğretmenlerden görüş alınmadığı açıklamada ifade edildi. Yeni Rehber öğretmen yönetmeliğinin beraberinde birçok sorun getireceği açıklandı.

EĞİTİMİN NİTELİĞİ ETKİLENECEK

Eğitim-Sen MEB personelleri içerisinde önemli branşlardan olan Rehber Öğretmenleri ilgilendiren bir yönetmeliğin gizli saklı değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin eğitim sisteminde ileriye doğru değil geriye doğru atılan adımlar olduğunu ifade eden Eğitim-Sen, yeni Rehberlik yönetmeliği kapsamında yapılan değişikliklerin oldubittiye getirilmeye çalışıldığının altını çizdi.

YENİ REHBERLİK YÖNETMELİĞİ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğin adının değiştirildiğini belirten sendika, yeni yönetmeliğin adının Rehberlik Yönetmeliği olduğunu, psikolojik danışma ibaresinin ise yeni rehber öğretmen yönetmeliğinden çıkartıldığım açıkladı. MEB’in bu değişiklikteki amacının alan dışından da Rehber Öğretmen ataması yapmak olduğunu vurgulayan Eğitim-Sen, psikolojik danışmanın Rehber Öğretmenlerin en önemli görevi olduğunu, bunsuz bir yönetmeliğin eksik olacağını açıkladı.

REHBER ÖĞRETMENLERİN ANGARYA İŞİ

MEB bünyesinde okullarda çalışan öğretmenlerin genel anlamda mesaisinin haftalık 30 saat olduğunu ifade eden Eğitim-Sen, rehber öğretmen mesaisinin ise 40 saate çıkartılmaya çalışıldığını belirtti. Görevleri dışında angarya işleri yapmaya zorlanacak olan rehber öğretmenlerin yeni rehber öğretmen yönetmeliği ile birlikte işin içinden çıkılmaz bir görevin içine düşecekleri sendika tarafından vurguladı.

YORUMLAR
 1. Nilgün Erdoğmuş dedi ki:

  Eğitim almakta olan dört çocuğum var.Bugüne kadar rehber öğretmenlerin hiçbir yararını görmedim.Gün boyu odalarında telefonla konuşup mesailerini doldurmaya çalıştıklarına sohbetle vakit geçirdiklerine şahit oldum.Kendilerini doktor konumunda görüp aynı doktorların hastalarına tepeden bakan tavırlarını onlarda da gördüm.Öğrencinin psikolojik bir desteğe ihtiyacı olduğunda bu bizim alanımız değil diye baştan savdıklarını,şimdi git işim var diye öğrenciyi odasına dahi almadıklarını gördüm ve devlet halkının vergisini niye böyle sorgulamadan bir işe yarıyor mu diye takibini yapmadan çarçur ediyor diye sorgulayıp durdum.Inşallah bu durum farkedildiği için adım atılıyordur.Bunun altından da hak etmeyen başkalarının nemalandırılması hesapları çıkmaz.

 2. idareci dedi ki:

  bende bir iki cümle söyleyeyim. Uzun yıllar öğretmen,md yrd, md, olarak görev yapmış, rehber öğretmenlerle birebir çalışmış,rehberlik yür. kuruluna başkanlık yapmış biri olarak tecrübelerimi söyleyeyim.
  1-görüyorum ki öğretmenin başka düşmana gerek yok, onlar birbirlerine fazlasıyla yeter. cehennem kapısındaki zabanı hikayesi hepiniz bilirsiniz. burada ki tartışma aynı şekilde okullarda da fazlasıyla yapılıyor. ders öğretmenleri ve pdr öğretmenleri tarafından, demek ki her iki taraf birbirini eleştirdiğine göre ordada bir gerçeklilik var.bir öz eleştiri yapmak gerek,
  2-görevini iyi yapan ders öğretmeni de var yapmayan da ,görevini iyi yapan rehber öğretmende var yapmayanda, eğitim için kendini paralayan müdür de var eğitimden hiç anlamayan sadece müdür desinler diye müdür olmuş arkadaşlarda bunlar türkiyenin gerçeği,bence sadece rehber öğretmenler değil, her şey gözden geçirilmeli,
  2- Bir okul müdürü olarak en çok önem verdiğim hususlardan biridir rehberlik servisi, dolayısıyla rehber öğretmenler çok önemli bir misyonu yerine getiriyor. bir öğrencinin hayata tutulması, intihardan vaz geçmesi, bana göre matematik öğrenmesinden çok daha önemlidir. tekrar olarak söylüyorum bu alanda gayret eden öğretmenler de gördüm, hiç çalışmayan, biz sorunu biliyoruz diyen, okula gelip gitmesinde hiç dikkat etmeyen, kendi aralarında birbirini yiyen, devamlı idareye sorun getiren rehber öğretmenler de gördüm. her zaman rehber öğretmenlerden olumsuz yönde farklı davranışlar gördüm. şimdi onlar bizde öğretmeniz bizim diğerlerinden niçin farkımız olsun ki sorusuy gelebilir. Ama benim bilinç altında rehber öğretmen insan psikolojisini iyi bilen davranış psokolojisini bizden daha iyi bilen, karşısındaki insanı daha iyi tanıyan biri var. belki ben abartıyorum ama rehber öğretmen deyince aklıma; kavga etmek için okula gelen birini kavgasından vaz geçirip onu okuldan mutlu bir şekilde gönderebilen biri geliyor. bu hususta görevini güzel yapan öğretmenler de tanıdım. öğrenci ile diyaloğunu kurmuş, veli ile öğretmenler ile idare arasında bağ kurmuş iyi rehber öğretmenler de gördüm. Ama şunu da gördüm. özel iş yeri açmış dışarıda çalışan oradaki çalışma disiplini ve güler yüzünü maaş aldığı asıl yapması gereken okulda yapmayan nice öğretmenler tanıdım. diğer yandan kendi çocuğunun veli toplantısı için 100 öğrencisini feda eden o gün gelmeyen, gereksiz yere rapor alan ,zorla derse çıkan, fırsatını bulsa hiç derse girmeyecek öğretmenlerim de var. dolayısyıla eğitim camiasında bir yorgunluk,bıtkınlık, yorgunluk var.
  Buna karşın gece geç saatlere ve sabaha kadar hiç uyumayan, onlarıla birlikte yarışa projeye hazırlanan, eğitimi daha ileriye nasıl taşırım diyen tam anlamıyla öğretmen olan da var. çalıştığım tüm okulda bu öğretmenlerin oranının %10 olarak tesbitim de var. sonuçta işler çok da iyi gitmiyor.
  olması gerekenler
  1- bakanlık eğitim ile çok oynamamalı,çok vides değiştirirseniz yakıt sarfiyatı da artar, aracınız çok da hızlı gitmez ve sizi de yorar. araç kullanmaktan da zevk almazsınız. Şu anda eğitimde olan şey istanbul tarafiği neyse o dur.2- eğitim eğitimcilerin elinde olmalı.3- Tüm eğitimciler değişmeli. öğretmen deyince akla: güven, çalışkan, dürüst, kaytarmayan,görevini savsaklamayan, söylediği en doğru olan, vatan sever,asla sahtekarlık yapmayan, kendini, eğitime,çocuklara, vatana millete adamış biri akla gelmeli, sadece rehber öğretmenlere yüklenmek, sadece onları değiştirmekle doğru yolu bulamayız. hepimiz değişmeliyiz. Bakanlık değişmeli, taşra teşkilatı okul idaresi, tüm öğretmen, öğrenci, veli değişmeli,algı değişmeli, anlayış değişmeli
  saygılarımla

 3. M.C.K dedi ki:

  Eski okulumuzda özel üniversite de baba parasıyla okumuş 40-45 puanla atanmış okulda sürekli dedikodu yapan,evrak işinden başka iş yapmayan, çoğu zaman odası kilitli olan bir örnek vardı.Bunun gibi bir çok örnek olduğunu da biliyorum.Bunun yanısıra çok özverili çalışan ufak bir azınlık da var.Öte yandan bu mesleğe bir çekidüzen verilmesi de şart ama bunu ehil kişiler hakkıyla yapmalı

 4. hikmet dedi ki:

  Rehber öğretmen yatıyor,bir şey yapmıyor iddiasıyla zan ve genellemelerle yapılan öğretmen yorumları beni şaşırtmadı, sürekli okul içi mobing yeniyordu yıllarca, ama bu ülkede binlerce cinsel tacize uğrayan çocukları küçümsediğiniz bu rehber öğretmenler ortaya çıkardı ve sırf bu nedenle tehdit edilenler,bıçaklananlar,mahkeme mahkeme gezenler oldu, intihar düşüncesi olan öğrencilere müdahale ve psikiyatrik yönlendirme yaptılar, madem kendinizle karşılaştırıyorsunuz bu zan ve genellemeler rehber öğretmnelerle ilgili olumsuz yorum yapamlara özellikle öğretmenlere sözüm şu , bu yönetmelikle ilgili diğer kötülüklerinin yanında bu çocukların vebali sizin ve sizin gibi düşünen insanların sırtında olacak, Almaya hazırmışın ? bir diğeri rehber öğretmen kadro adıdır, biz öğretim işi yapmıyoruz. Ve kendi deneyimlerimden biliyorum ki mesleğini iyi yapan hiç bir öğretmen bu tür nir tepki vermiyor.

 5. Ayse dedi ki:

  Herkes takmış rehber öğretmen is yapmıyor. Acaba kendileri çok mu hakkiyla yapıyor ki çocuklarımız sınavlarda sıfır çekiyor. Üç beş kendini bilmez için meslegimizi ayaklar altına almaya çalışıyorlar eğitimci meslektaşlarımızda içlerinden oh olsun diye seviniyorlar. Sizin yetistirdikleriniz de eminim ki kendiniz gibi ici fesat insanlar olacak.

 6. İsminiz dedi ki:

  Allah bu rehber öğretmenleri okullara sokanların müstehakını versin. Başka söze gerek yok. ((Görevini yapanları(% 1 bile değil)tenzih ediyorum.))

  1. Yeşim dedi ki:

   Yukarıdaki gibi cümleleri esefle kınıyorum. Biz siz istesenizde istemesenizde,kabul etsenizde etmesenizde eğitim en önemli taşlarından biriyiz. Belki sorunların kaynaklarından biri de öğretmenlerimizin bizim işimizin ne kadar önemli olduğunun farkında olmamasından kaynaklanıyor.
   Rehber öğretmenliğin eğitime getirilerinden bahsetmeyeceğim, ancak rehberlik servisinin olmamasının götürülerini de düşünmeyi size bırakıyorum. Rehberlik servisleri ile birlikte okullara insancıllığın hakim olduğunu kabul edersiniz sanırım. Geçmiş yıllarda eğitim anlayışındaki yanlışları biliyorsunuzdur, bimiyorsanız araştırın. Kat etmemiz gereken çok yol var. Bu nedenle birbirimize köstek değil destek olmalıyız. tıpkı bizim zor zamanlarında diğer branş öğretmen arkadaşlarımıza destek olduğumuz gibi.

 7. nuri dedi ki:

  Meb kurumunda 900 bin egitim calisani var fakat burokraside devlet yönetiminde zerre etkimiz yok. Neden biliyormusunuz? Çünkü mesleki dayanısma birlik beraberlik yok. Baska hicbir kurumda olmayan fitmefesat hepsi bizde.ya herkes gözünü diger bransa dikmis. Kabul edelim her branşta calisanımız var tembelimiz var gercek egitimciler var bu isi hasbel kader yapan icsellestirememis sadece para icin yapanlarimiz var. Rehber ögretmenler ve diger tüm branşlarda hepsinde. Kimse masum degil. Ama burda yanlis olan bu isın ruhuna aykırı yönetmelik cikarmaktalar sendikalarin, mesleki derneklerin üniversitelerin görüsü alinmamıs ben yaparim oldu mantiğıyla sirf fesatci bağnaz bir grubun istegiyle. Rehberlikciler egitim camiasının sarı öküzüdür.onlar itibarsızlastirilir buna tepkisiz kalirsak sira diger tüm branşlara gelecektir.yorumlarin cogu bilimsel düsünceden uzak kisisel kıskancliklara dayanmaktadir. Bu yorumlarin cogunu okudukca egitimciligimden utandim.

 8. Tuğba dedi ki:

  Buraya yorum yazan birçok pdr ci arkadaşı kınayarak okudum herkes kendi branşına baksın diğer branşlara saldırarak kendinizi kurtaramazsınız hak öyle aranmaz

 9. ayşe dedi ki:

  her branşta olduğu gibi işini iyi yapan da var,kötü yapan da. bence bütün branş öğretmenlerinin öğretmenlikleri gözden geçirilmeli. Avrupa da olduğu gibi ciddi kriterler getirilmeli. Başka branşlara özenerek bakan değil, kendi branşını çok seven ve bunu aşkla yapan öğretmenler seçilmeli.

 10. zeynep dedi ki:

  pek çok okulda görev yaptım. çalıştığım her okulda işini iyi yapan, öğrencilerini seven ve onlar için elinden geleni yapmaya çalışan, boş oturup ona buna laf atmak yerine hizmet veren öğretmen arkadaşlarım ne kadar çalıştığımı, rehberliğin sanıldığı gibi kolay olmadığını ve ne kadar önemli olduğunu, ne kadar çok sorumluluğumuzun olduğunu sık sık söylerler. derse girip çıkmaktan başka bir iş yapmayan( derste de elinde telefon facebooktan, whatsapptan çıkmayan), öğrencisini tanımayan, söz ve davranışlarıyla öğrenciye zarar veren, sadece maaş için öğretmenlik yapanlarsa hep ‘ oh ne rahatsınız, odada keyfiniz yerinde, rehberlikçi olmak varmış, siz niye çok ek ders alıyorsunuz’ vb saçmalıkları hep söylemişlerdir. kendileri çalışmadıkları için bizim neler yaptığımızı görmemeleri normal. onları ciddiye almaya gerek yok.

 11. şırnakta rehber öğretmen dedi ki:

  gerçekten bazı yorumlara inanamıyorum aklım ermiyor. biz pdr mezunu rehber öğretmenler olarak türkiyede derece yapıp çoğumuz hukuk tercih edebilecekken bu bölümü okuduk. meslek tercihi yapmadan da çalışma saatlerini çalışma ortamını biliyorduk. rehberlikten zerre anlamayan kafasında sadece yatıyor olarak gören diğer öğretmenlerimiz de keşke pdr okusaydı diyesim geliyor. neyse ki içim vicdanım rahat. 3 senedir şırnakta rehber öğretmenim coğunuzdan çok çok daha sorunlarla ilgilenmeye çalısıyorum. rehber çğretmen olarak tek istediğim şey yönetmeliğin rehberlik ve psikolojik danışma alanında uzman kişiler tarafından düzenlenmesi alan içindeki çalışanlardan görüşlerin alınması. ve rehberlik ve psikolojik danışma hakkında hiç bir bilgisi olmayan arkadaşların bu başlık altına yorum atmaması.

 12. dulcenia dedi ki:

  yalnız gözünüzden kaçan bir şey var bu yönetmelik dajha başlangıç: bir süre sonra ben göreceğim sizi Rehber Öğretmenlerden başlayan bu itibarsızlaştırma sizi de vuracak ve çok daha feci olacak.

  1. Editör dedi ki:

   En doğru yorum bu oldu… Diğer arkadaşlar sadece karalamaya yönelik yorumlar ve karşı tarafı eleştiren ifadeler kullandılar. Eğer bu durum genele yayılırsa hiç düşünen yok.

  2. Pdr dedi ki:

   Arkadaslar rehberlik yatiyor demissinizde madem ders verin girelim 2 gunumu de bosaltin ohh mis valla oyl3 yatiyorsunuz demeyle olmuyor. Sonra cocuk sorunlu deyip yolluyosunuz. Cocugu sorunku yapan da aile ve okul. Gelsin bize 8 saat calisma calismayani calistircak mi ha 6 saat yatmis ha 8 ne farkeder. Onemli olan calisanin hakkinin yenm3si. Bugun siz bize ayrimcilik yapip olsun derseniz yarin bizde size deriz emin olun. Sizde kalin okulda 5 gun 8 saat gorelim. Biz alisogiz 5 gun calismaya 3 gun calisan branslar dusunsun valla.

 13. DNZ dedi ki:

  Ben sosyoloji bölümü mezunuyum ve aynı zamanda sosyal hizmet uzmanıyım. Yapılan bu değişiklikle pdrnin çalışma alanlarıyla ilgili ne getiriyor ne götürüyor gerçekten bilmiyorum; tek bildiğim okullardaki rehberlik servisinin tek bir statükodan çıkarılması gerektiğidir. Şöyleki rehberlik servisleri “sosyal servis” alanına dönüştürülmeli ve içine bu alanla ilgili olan shu, sosyolog, pedagog, aile tüketici bilimleri v.b meslek elemanları girmelidir. insan biyo-psikososyal bir varlıktır çünkü ve bu alanların hepsi insanla çalışır. Bizler bu sosyal servisle meslek dayanışması içinde her türlü psikososyal desteği sağlarız, veli, öğrenci, öğretmen dengesini kurarız. Dolayısıyla diğer öğretmenlere de sadece kendi dersini anlatması ve kendi işini yapması kalır. Herkes kendi mesleğiyle ilgileneceği içinde ortada az çalıştın, çok çalıştın kavgası kalmaz. Kimse meslek şovenliği yapmaz. Kısacası yönetmelik bunu sağlıyorsa herkes kazanır ben böyle düşünüyorum.

 14. Eral dedi ki:

  Pdr yi eleştiren arkadaşlar Pisa sonuçlarında türkçe de matematik de yerlerde değil yerin dibindeyiz. Her sey sınıfa girerek ders anlatarak olmuyor. Rehberlik idare ve öğretmenler işbirliği içinde çalışır. Rehber öğretmeni ne kadar çalışsa biz şikayetçi oluyoruz. İşbirliği gerektirdiği için. Neden işbirliği eğitim öğretim bir bütündür.var mı iş yapmayan var peki pasa sonuçlarında kaçınçı sıradayız. O biz branşçılarda yüzde 90 yatıyoruzaman o zaman. Herkes işini yapar. İşini yapmayan denetleme denen bir sistem var. Çalışan rehber Öğretmenin ne suçu var.idari amir var. Müfettiş var.herkes işini yapsa sıkıntı olmaz Lütfen biraz düşünce biraz anlayış.

  1. neslican dedi ki:

   Mantuga bak ya.Adam tutmus pisa sonuclarini Turkce,matematik ogretmenlerine suc bulmus. yuh, sen nasil rehberlikcisin?Yav siz ogrenciye hakaret edersiniz,tokat ataniniz bile var.Yazılanlar dogru kardesim.Yatiyorsunuz iste kabul edin.En cok da matematikcilere haksızlık yapmayin.Ogrenciler anlamiyor,sevemiyir zor bir ders.Ancak tabiki her ogretmende kendini geliştirmeli.Hatta en önemlisi kendini bilen insan sorar,sorusturur,ogretmeyi bile ogrenir.Ancak bizde gercekten tum ogretmenlerin imrendigi bir brans varsa oda rehberlik,beden ve bilisim ogretmenleri.Nedenini siz daha iyi biliyorsunuz rehber ogretmenlerim.Herkes size ozemiyirsa ki oyle buda bunu gösteriyor.YATİYORSUNUZ, CALISMIYORSUNUZ,OGRENCI GELISIMI UMURUNUZDA BILE DEGIL.IS buyuruncada benim gorevim degil deyip yine yatiyorsunuz cunku yaptirimi yok.Ne yapcak size mudur.onlarin derdi teog dersleri ve sinif ogretmenleri.Yukariya sirin gorunmek,yalakalik yapmak,diger okullarla yaris ati gibi ogrenci yaristirmak.Maalesef durum bu.

 15. Ünal dedi ki:

  Bizim branşımızla ilgili ne çok şey biriktirmişsiniz içinizde, çalışmayan ve kötü örnek olan bir kaç kişi yüzünden koskoca bir branşı ve haksızca yapılan bir değişkliği oh oldu diye nasıl karşılayabilirsiniz. Siz sanıyorsunuz ki bu değişiklik sadece rehberlik ile sınırlı kalıcak, tüm öğretmenlere 8-5 mesaiye sıra geldiğinde sizi de göreceğiz

 16. Rukiye ÖZTAŞ CESUR dedi ki:

  Degerli eğitimci arkadaşlarım. Branş bazında kimse kimseyi çok çalışıyor az çalışıyor diye eleştirmez ise sevinirim. Biz Rehber öğretmenleri eleştirinceye kadar Türkiye de YGS ve LYS net ortalamalarına bakarsanız diğer branşların da ne kadar aktif olduğu ortada ama biz bunu hiç bir zaman bir branş hocasını eleştirerek ortaya koymadık. Sorunun temeline iniyoruz. Yıllardır eğitim düzeyi, ekonomik düzeyi düşük aile profillerine sahip okullarda çalıştım. Öğretmen arkadaşlarım rahat rahat uyurken acaba intihar eder mi, evde dayak yer mi? okul hayatı biter mi ? soruları uykularımı kaçırdı. Uzaktan bakınca evet masa başı çalışıyorum. Beden eğitimi, Müzik öğretmenleri, Resim öğretmenleri, Rehber öğretmenler bizler çocukların tutunacak dalıyız. Düştüklerinde kollarından tutup kaldırıyoruz. sizler yönetmeliğin değişmesini desteklediğinizde hepinizin uykusu kaçacak. Bu sefer ben rahat uyuyacağım. Sınıflarda ders işleyemez hale geleceksiniz, yanlış anlaşılacaksınız, davaların ardı arkası kesilmeyecek, en kötüsü ne biliyor musunuz? Sokaklar şimdikinden daha tehlikeli olacak. Çözümün bir parçası olamak yerine sorunun bir parçası olmayın. Herkesi sağduyulu olmaya çağırıyorum. Şahsıma gelince 40 değil 50 saat de olsa çalışırım ama bu günkü kadar verimli olur muyum ? Sanmıyorum. Madem ki eşitlikten bahsediyoruz. Buyurun tüm öğretmenlerin 40 saat olsun. Sınav kağıtlarını okulda okuyun, sosyal klüpler ve diğer egzersiz programları için zamanınız kalsın. Hatta öğrenciler de sabah 8 akşam 17 okulda olalım ben varım. Buyurun kolay gelsin.
  Ayrıca yıllardır bu klişeleşmiş cümleleri duymaktan yoruldum. Ders programı istediği gibi çıkmayınca rapor alan, idareye küsen öğretmenler tanıyorum. bir haylı fazla. Sınıfta davranış problemi olan öğrenciyle nasıl başedeceğini bilmeyen dünya kadar öğretmen var, taciz ve tecavüze uğrayan öğrencileri saymıyorum. çalışmayan öğretmen hangi branştan olursa olsun sistemden çıksın ama bu şekilde değişecek bir uygulamayla çalışan insanları küstürmeyin. Yazık , aldığınız eğitime yazık.

  1. Pdrci dedi ki:

   Hocam ne kadar guzel anlatmissiniz soylediklerinize kelimesi kelimesine katiliyorum

 17. xxx dedi ki:

  EĞER TÜM REHBER ÖĞRETMENLERİ İŞLERİNİ CİDDİYETLE YAPSALAR BÖYLE YÖNETMELİKLERE GEREK KALMAZDI TANIDIĞIM BİRÇOK REHBERLİKCİ ÖĞLE SAATLERİNDE YEMEĞE GİDER BİZ ÖĞLENDE ÇALIŞIYORUZ DEYİP OKULDAN ERKEN AYRILIRLAR BEN NE YAPABİLİRİM DİYE KAFA YORMAZLAR ANCAK KENDİLERİNE GÖNDERİLEN ÖĞRENCİLERİ BİR AN EVVEL BAŞIMDAN SAVUYUM DİYE UĞRAŞIRLAR MALESEF. TABİ BUNUN YANINDAİŞİNİ ÇOK İYİ YAPAN FEDAKAR REHBERLİKCİLER DE VAR ELBET. AMA İŞİNİ AKSATANLAR ÇOĞALDIĞINDA DEVLETTE KANUNLA YÖNETMELİKLE ÖNLEM ALIYOR TABİKİ İŞİN İYİ YAPANLARA YAZIK OLUYOR.

 18. Tolga dedi ki:

  Sayın öğretmen arkadaslarim. Siz burda atıp tutuyorsunuz ya hiç bir bilginizin olmadigi bir alanla ilgili. Bu durumda halktan tek derdi günü geçirmek olan bir başka kardesimizin hayatına karşı olan bikkinligiyla tüm öğretmenler ile ilgili atıp tutmasindan bir farkiniz kalmıyor.oda yaz tatili diyor maaş çok diyor.oglen iş bitiyor diyor.falan filan. Bu yeni yonetmelik bir saygisizliktir yukarda bahsettigim ogretmen arkadaslariminda dahil olduğu bir saygısızlık.ve sanmayinki size saygı ve sevgiyle yaklasilmayacak.bu tarz saygısız yaptırımlar yönetmelikler rehber öğretmenler hakkında atıp tutan öğretmen arkadaslarimizida bulacak günün birinde.az kaldı neseki çok beklemeyeceksiniz

  1. Xxx dedi ki:

   Bunlari soyleyen ogretmen arkadas keske ozguvenin gostergesi olarak bransini yazma cesaretine sahip olabilseydin eger biraz ogretmenlik meslegine saygin varsa aynaya bak ve su soruru kendine sor ben bunca yillik ogretmenlik yasamimda ne gibi bir eser ortaya koyabildim diye ama sen ve senin gibilerin eminimin aynaya bakcak cesareti yoktur en azindan bunu kendin icin yap verecek bir cevabin yoksada ogretmenlik meslegini daha fazla kirletme

 19. Berna dedi ki:

  Artık bir ise yarasalar iyi olur, diğer oğretmenlere de kotü ornek oluyorlar, insallah yeni yonetmelikle biraz çalıstırırlar. Çok güzel bir değiiklik. MEB sonunda bu sorunu çozdü galiba…

  1. beymen dedi ki:

   Çözmedi daha da vahim yaptı. Sizlerin algısına göre ortaya çıkacak psikolojik danışma servisi çöker. Tamamen PDR ilkelerine aykırı bir yönetmelikle mi bu insanlar çalışacak zannediyorsunuz. Bilmeden yorumlar yapılıyor.
   Kendinizin de eleştirdiği alandışından insanlar hazırladı bu yönetmeliği.
   Oh ne ala. Bana yapınca yanlış başkalarına yapıca doğru.

  2. SEMA dedi ki:

   Rehber öğretmenlere karşı bu olumsuz eleştirilerde bulunan arkadaşlar önce dönüp kendine bakmalı. Gerçekten mesleğini etik değerlere göre yapan ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma hakkında en ufak bir bilgisi olan bir öğretmen (!)böyle fütursuzca yorum yapmaz. Biraz hazmetmeli insan…

  3. melek dedi ki:

   Sayın öğretmenim..öncelikle algılamanız gereken şudur..okuduğumuz bölümler farklı..bizler nasıl sınıf öğretmenliği yapamazsak sizler de psikolojik danışmanlık yapamazsınız sanırım…bu doktorlar neden fazla maaş alıyor demek gibi bir şey..üzgünüm ama çocukları düşünseniz bu servisin önemini vurgulardınız..sizin gibi zihniyetlerin çocuk umurunda değil tabi ama keşke olsa..o zaman bu kötülüğü onlar için istemezdiniz…

 20. Turan dedi ki:

  İşini iyi yapmak yada yapmamak yönetmelikle olacak iş değildir. Kimse rehberlikçi arkadaşları yada beden eğitimci arkadaşları yatmakla suçlayamaz haddine değildir. Tıp fakültesine gidebilecekken Matematik yada fizik öğretmeni olan arkadaşlarda şunu söyleyebilir ” ben bir snıf öğretmeni ile nasıl olurda aynı maaşı alırım” bu sebeple kimsenin kimseyi heleki bir öğretmenin bir diğerini çalışmıyor siye suçlaması kadar ahmakça bir hareket yoktur.

 21. Herkes öz eleştiri yapsın... dedi ki:

  Mevzuatın ve Yönetmeliğin amacı öğretmen açıklarını ortaya çıkarmak değil,eğitimi daha nitelikli hale getirip standartlaştırmak,burada herkes yok rehber yatıyor beden eğitimi öğretmeni kalkıyor vb… yazanalar öğretmen mi değil mi zaten belli olmuyor.Gelin bir değerlendirme yapalım,öncelikle ingilizce öğretmenlerimiz ingilizce konuşamıyor,herkesin beden eğitimi dersi 4 veya 5 ama ulusal başarı sayımız veya madalya sayımız ortada,ulusal düzeyde kaç ressamımız var,teog ve ygs,lys deki matematik,fen,fizik,kimya,biyoloji,türkçe,edebiyat,sosyal,tarih,coğrafya,felsefe ortalamalarımız devlet sırrı değil google ye girip ösym sayfasından sorgulayabiliriz,sonuç olarak bir yönetmelik değişiyor ve herkes eğitim uzmanı kesilip yok rehberlik öğretmeni yatıyor çalışmıyor diyoruz,neden idareciler bu rehberlik öğretmenlerini çalıştırmıyor,yıllık çerçeve planına bile bakıp rehber öğretmenden üst düzeyde istifade edilebilir,yada bu sıkıntı okulları aşıyorsa yök rehberlik bölümlerini kapatsın olsun bitsin,zaten bir işe yaramıyor,ev ziyareti yapmıyor,görüşme,danışma yapmıyor,öğrenci davranışlarıyla,başarılarıyla,ergenlik dönemiyle,sınav sistemiyle,okul rehberlik panosuyla,veli görüşmeleriyle,istismarla,madde bağımlılığıyla,özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin durumu,yönlendirilmesi,bireyselleştirilmiş eğitim planıyla ilgilenmiyor, o zaman kapatın gitsin selamlar,sevgiler…

 22. Rehber Öğretmen dedi ki:

  Pek çok cinsel istismar vakasının rehberlik servisleri ile açığa çıkarılmasını, psikolojik problemleri olan ya da olmayan öğrencilerin dertlerini rahatça rehberlik servisinde ifade edip sorun oluşmadan gerekli tedbirlerin alınmasını, göze gelmeyipte gizlice okul idarelerini, öğretmen, öğrenci ve aileleri kurtaracak adımların atılabilmesini “rehberlik servisinin öğrenciyle disiplin ilişkisine girmemesine, bu sayede öğrencinin sırlarını rahatlıkla anlatabilmesine” borçluyuz.

  Ancak maalesef yeni düzenlenen ve garip bir şekilde hiç bir psikolojik danışman, akademisyen görüşü alınmadan oluşturulan rehber öğretmen yönetmeliği, rehber öğretmenlerin bu önemli işlevselliğini bozacak, öğrenci öğretmen arasına mesafe sokacaktır. Bu yönetmelikle “zorunlu nöbet, ders” gibi görevlerin doğası gereği öğrenci, rehberlik servisini de disiplin aracı görecek, psikolojik danışma niteliği kaybolacak ve zararı yine ÇOCUKLARIMIZA VE NESİLLERİMİZE olacaktır.

  İşini hakkıyla yapan bir öğretmen için mesele sadece fazla iş, mesai sorunu değildir. Mesele, psikolojik sorunların git gide arttığı zamanımızda rehberlik servisinin psikolojik danışma boyutunun yok edilmesi sonucu nesillerin büyük bir faydadan mahrum kalmasıdır. Hiç bir pedagojik, psikolojik alt yapısı olmadan hazırlanmış bu yeni taslağı kınıyor ve imzadan geri dönmesini talep ediyorum.

  1. Recep dedi ki:

   Yatiyorlar, hic bir is yapmiyirlar ki…gostermelik testlerle sinif ogretmenlerine yikip hemen teşhisi koyuyorlar.Bunlardan rehberlik ve psikolojik ogrt olmax.sinifimda bazi cocuklari rehberlik merkezine gonderdim, ayni gun ayni saat bile. Olmadan teshisi koydular sonrada butuuunnnn angarya kagit kurek isini yiktilar,neyse isimi tamamiyle yaptim ama gelipde ne bi soran vardi ne yardimci olan.Okuldakilerde vurup kafayi ystiyorlar,internette muzik dinleyip oturuyolar.Ciddi yapan bu isi %10 ancak vardir emin olun.nobet yok,ogrn ilgilenme yok,fulll ekders var,,inanin herkes bunlara ozeniyor okullarda cunku hepsi de yatiyolar sonrada sizde kazansaydiniz diyolar haklilar.Tam bir yatis memurlugu,bunu kendileri soyluyolar ki…bedenciler ve bunlar,,onlarda top verip ogrtmemler odasinda dedikodu yapiyolar….

   1. Sevgi ORHAN dedi ki:

    Yönetmelik değişse de işini hakkıyla yapmayanlar yine olacaktır. Yönetmeliği değiştirmek bunu engellemez. Branşında yeterli olmayan öğrencilerin ders anlatamıyor dedikleri fizik matematik ve diğer branş öğretmenleri için nasıl bir yönetmelik değişikliği yapmalıyız. Alanı boşaltmaya çalışma çabalarının arkasında başka şeyler olabilir. İyi düşünmek lazım bugün bana yarın sana olabilir.

   2. EDA NUR dedi ki:

    acaba kaç okulda çalıştığınızda bir çok rehberlik uzmanını içine katarak bu kadar öfke kusuyorsunuz anlamış değilim. psikoloji danışman olarak içimizde alan dışı olan ve bizim uzmanlık alanımızda çalışan bir sürü insan var malesef bunlar bizim alanımıza olan algının farklı görünmesini sağlıyor. ancak çok şükür bana yatan değilde iyi ki varsınız diyen bir idarem ve en önemlisi danışanlarım var.
    okulumda derse girmeyen öğretmen öğrencilere hakaret eden öğretmen derste telefonla oynayan öğretmen varken çok şükür ben görevi özveri ile yapıyorum. bence sizde öyle olun kendinize bakın önce kendinizi eleştirin. ilk başlayacağınız şey daha imla kurallarına dikkat etmeden yazıyor olmanızz saygılar

    1. Turan dedi ki:

     Nasıl bir yönetmelik gelecek bilmiyorum. Şimdiye kadar birçok pdrci çalıştım. Çok rahatlar kafalarına göre çalışıyorlar. Derslere de girmeli nobette tutmalilar. Sorsan dunyanin işini yapiyorlardir.ama görüyoruz be kardeşim. …

     1. beymen dedi ki:

      Hayır anlamta bazen zorlu çekiyorum. Psikolojik danışmanın çalışma biçimi bir öğretmenden farklıdır. Bu bir ayrıcalık değildir.
      Öğretmen öğretmendir derse girer.
      Psikolojik danışman da elbette oturarak çalışır.
      Bundan doğal ne var.
      Derse girmiyorlar, Oturarak iş yapıyorlar, nöbet tutmuyorlar dolayısıyla çalışmıyorlar mantığı nasıl bir zihniyettir.
      Elbette öyle olacak. Okulda çalışıyor diye diğer öğretmenler gibi mi çalışma ortamı zannediliyor. Bu kafa nasıl bir kafa (Bu sözler sadece böyle kafalara ithafen yazılmıştır.)
      KArdeşim sen kendi mesleğini sevmiyor musun ki başkalarının çalışma biçimine ve içeriğine bakıyorsun.

     2. selma Mormenekşe dedi ki:

      sonuna kadar katılıyorum size işlerine gelince biz pisikolojik danışmanız git o zaman kardeşim hastanede çalış işlerine gelince öğretmenler 2 ay tatil .bunlar ne zaman anaokullarına atandı okullarda huzur bozuldu ellerindeki yetkiyi hep öğretmene karşı kötiye kullanırlar rehberlik servisi kozmik oda mübarek

     3. Orta Kıdem dedi ki:

      Oturarak çalışıyormuşuz, yattık yerden maaş alıyormuşuz, ense yapıyormuşuz, iki anketle yılı tamamlıyormuşuz,,, var oğlu var.
      Teftişlerde öğretmenler değil, idare ile birlikte PDR Öğretmenleri de teftiş edilir.
      Herkesin bir sınıfı vardır, öğrencilerini bilir. Rehber Öğretmen çoğu yerde tek kadrodur ve koskoca okuldaki her türlü vaka ile ruhi durumu kötü olan öğrenci ile uğraşır. Yetmediği yerde ebeveynlerle de uğraşır.
      Okuldaki görevleri yetmiyormuş gibi Cumartesi ve Pazar günleri dahil olmak üzere 7 gün/24 saat telefonları açıktır; Jandarma/Polis aradığı zaman cinsel taciz/istismar vb her olayın bilirkişiliğine gider… Emniyet müdürlüğünde elim/feceatten de öteye olayı dinlersin ki; karşılığı sıfır Liradır…
      İster kendi okulunda olsun, ister olmasın, Mahkemelerin Eğitim/Danışmanlık tedbiri kararı verdiği suça itilmiş, ailesinin ilgilenmediği çocuklarla ilgili bütün tedbirleri uygular. Uygulamadığı takdirde Hakim/Savcının bi güzel fırçası yerrr…
      Okulumda (Ortaokul ve lise aynı binada ve lise kadrosunda olduğum halde ortaokulun işini de yürütüyorum) disiplin kurulunun vereceği disiplin cezası almaktan kurtardığım bir çok öğrencim vardır… Allah razı olsun kendilerinden kızı olsun erkeği olsun saygıda kusur etmezler… Biz saygınlığımızı notla, dayakla, cebren değil, ortalamalarına 0 puan katkımız olduğu halde emek emek kazanıyoruz.
      Sizlerin de bildiği üzere; Rehber Öğretmenler de planlarda yer alan bazı çalışmaları yapmak zorundadır. Örneğin: İstismar konusu… Bu derste lafını cımbızla seçmezsen, öteki dünyaya doğru son sürat yol alırsın… Ne dediğini bilmez genç bir kız ailesini arar; baba jet hızıyla okula gelir, sana dünyanın kaç bucak olduğunu veyahut hanyayı konyayı bi güzel gösterir. Öldürmese bile duman olursun.
      Özel eğitim dosyasını açmama bile gerek yok… Ağırlığının farkındasınızdır… Ebeveynleri ikna edinceye kadar; sürekli dönüp dolaşıp aynı detaylar üzerinde konuşur durursunuz… İmzası olmayan BEP yoktur, imza işlerinden her zaman PDR’ciler mükelleftir.
      Okul idareniz bir dosya istedi; eğer hemen getirmezseniz, okul idarenizle de papaz oldunuz demektir. Buyrun yarı açık cezaevine…
      Ben bu okulu kazanıncaya kadar (ki mezun olduğum okula son kaydolan öğrencinin Türkiye geneli derecesi 35616) sınıf öğretmenliği bölümlerinin çoğunu kazanıyordum… Sorayım size ÖSS’de 25 Matematik, ÖYS’de 16 Matematik yapanınız kaç kişi var? Ortaöğretim başarı puanım bir nebze yüksek olsaydı, Hukuk Fakültesi mezunu olacaktım şimdiye… Bana kalırsa başarılı olmak eleştirilmemeli… Dahası desteklenmeli…
      Değerli meslektaşlarım, sizler bölümlerinizi kazanırken, biz cebren yazdırmadık tercih listenize… Veya ÖSYM herhangi bir zora tabi tutmadı sizleri… O kadar yüksek puanları alıncaya kadar keşke biraz daha düşük puan alsaydınız da PDR’yi kazansaydınız.
      Şu anda fırsatı kaçırmış sayılmazsınız… Bi daha hazırlanın sınavlara… Kazanın PDR ikinci öğretimi… Alın diplomanızı… Siz de PDR’ci olun… Bol şans…

   3. sevilay dedi ki:

    sınıf öğretmeni disiplini sağlayamasın ama rehber öğretmen o sınıfın disiplinini bir anda sağlasın isteniyor. kimse kusura bakmasın ama bu bana vurdu şöyle dedilerle psikolojik danışmanı meşgul eden öğretmenler çok fazla.ben tabiki sonradan sormam bu çocuk noldu diye.sen 30 kişiyle ilgilenemeyeceksin ama ben 3000 kişiyi bilip takip edicem.oldu canım nöbette olmalıyım çalışmamı görmen lazım çünkü.bende gelip sen nasıl ders anlatıyorsun yoksa anlatmıyor musun bakmalıyım.öğretmenler kadar birbirini çekemeyen bir meslek grubu yoktur heralde. zaten psikolojik danışma yapmak için yetiştirildik biz ders anlatmak için değil!!!!!!!!!

   4. Eğitim Uzmanı dedi ki:

    recep sen kendini ne sanıyorsun sen bir kendine bak…Teşhisleri pat pat koyuyorsun ne güzel iş.Sorunun temeline bir in bak ……Sana yazdığım yazıya yazık harcadığım zamana günah……

    1. sevilay dedi ki:

     Rehberlik ve psikolojik danisman ogretmenler,beden egitimi ve bilisim tek.ogretmenleri yatiyor,hicbir is yapmiyor,ellerinde telefon,internet ve ogretmenler odadinda yada kendi odalarinda dedikodu yapiyorlar algisini durduk yere.kimse uydurmuyor.Bunu bu üç branş disinda yapan kimse yok.Hiccc kin kusmayin, gocunmayin bu gercegi sizde soyluyorsunuz ve biliyorsunuzda.En kotu ogretmen bile sinifina girer sizden daha fazla kaygilanir ve yorulur.Hic derdiniz yok.Ogrencilerle ve onlarin hangi sorunuyla ilgileniyirsunuz ki.Tum isi yapan sinif ogretmenleri.Cok fazla saygiyi hak efiyirlar.Aldiginiz maasin hakkini verin,evinize en son ne zaman yorgun ve bitkin gittiginizi eminim ki hatırlamıyorsunuz bile.Bunlari ben degil sadece butun ogretmenler biliyir.Kusura bakmayin gercekler acidir.YATARAK OGRETMENLIK OLMAZZZ.odanizdan cikinda biraz ogrencilerle ilgulenin…

   5. neset dedi ki:

    bu sene yaklasık 650 bin öğrenci barajı geçemedi.önce bıranşlar kendi beceriksizliklerine baksınlar…matematik ortalaması türkçe ortlaması coğrafya ortalaması ortada

   6. bakiy dedi ki:

    Sen önce okuma yazma öğren!

   7. şırnakta rehber öğretmen dedi ki:

    eğitimci olduğunuza inanmak güç. ben şırnakta 3 senedir rehber öğretmen olarak çalısıyorum pdr tercih ederken sıralamam ilk 13 binin içindeydi. ayrıca biz en cok öğrencilerle iletişimi tenefüslerde kurdugumuz için nöbet tutmuyruz. her sınıfa rehberlik dersine girmek yararlı olacaktır zaten. ki zannettiğiniz gib yatıyordan ziyade öğretmenlerden ders isteyip sınıflara giren rehber öğretmenleri unutuyorsunuz. rehberlik hakkında bir şey bilmeden bu şekilde yorum yapmanız gerçekten üzücü.