Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği için EBS açıklaması

Sendika açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığının rehber öğretmenleri çözüm ortağı olarak görmesini ve buna göre hareket etmesini istedi.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği için EBS açıklaması

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği için EBS açıklaması

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada rehber öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sorun odaklı değil çözüm odaklı olarak görülmesi gerektiğinin önemine değinildi. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgili kamu MEB haber basınında yer alan değişiklik tasarısı haberleri ve MEB yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara değinen sendika yeni yönetmelik ile ilgili hazırlanan taslak içerisinde nelerin olduğunun bilinmesi gerektiğini belirtti.

ELEŞTİRİLER VE ÖNERİLER DİKKATE ALINMALI

Eğitim Bir-Sen yeni rehber öğretmen yönetmeliği ile ilgili eğitim paydaşlarının görüşlerinin alınması gerektiğine değinirken, eleştiri ve önerilerin dikkate alınması durumunda bu vahim durumun yaşanmayacağına dikkat çekti. Rehber öğretmenlerin bilinmeyen bir taslak yönetmelik içeriğinden dolayı mutsuz ve motivasyonlarının bozulduğunu belirten Eğitim Bir-Sen, öğretmenlerin aleyhine yapılan açıklamalardan uzak durulması gerektiğini açıkladı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan rehberlik yönetmeliği açıklaması;

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile ilgili hazırlanan taslak yönetmelik içerisinde Rehber öğretmenlere nöbet görevi, psikolojik danışma faaliyetlerinin kaldırılması, Rehber öğretmenlerin mesai düzenlemesi gibi hususların yer aldığı Eğitim Bir-Sen tarafından belirtilirken bu iddiaların gündemde olmasının nedeninin MEB’in içeriği açıklamamasından kaynaklı olduğunun altı çizildi.

REHBER ÖĞRETMENLER BRANŞ ÖĞRETMENİ DEĞİLDİR

Eğitim Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığının rehber öğretmenleri eğitim hizmeti içerisinde branş öğretmeni olarak görmemesi gerektiğini ifade ederken, bakanlık yöneticileri başta olmak üzere gerek rehber öğretmen yönetmeliği gerekse de rehber öğretmenler ile ilgili olumsuz söylemelerden vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı.

EBS tarafından yen rehberlik yönetmeliği hakkında yapılan açıklamadan bir bölüm;

Rehber öğretmenler

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM