Sağlık raporu bulunan öğretmenlere nöbet görevi verilmemelidir

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına öğretmenlerin nöbet görevi hususunda başvuruda bulunuldu.

Sağlık raporu bulunan öğretmenlere nöbet görevi verilmemelidir

Sağlık raporu bulunan öğretmenlere nöbet görevi verilmemelidir

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına öğretmenlerin nöbet görevi ile ilgili bir resmi yazı yazdı. Sendikanın yazısında sağlık raporu ile nöbet görevini yerine getiremeyecek öğretmenlere nöbet görevi verilemeyeceği hususunda gerekli mevzuat değişikliğinin yapılması talep edildi.

YASAL DÜZENLEME YAPILMALI

Türk Eğitim-Sen nöbet görevini yerine getiren öğretmenlere haftada 3 saat ek ders ücreti yazıldığını hatırlatırken “Öğretmenlere nöbet görevi verilmesine ilişkin mevzuat hükümleri incelendiğinde doktor raporu ile nöbet tutmasında sakınca bulunanlara nöbet görevi verilip verilemeyeceğine dair bir düzenlemeye rastlanmamaktadır.” açıklamasında bulundu. “Herhangi bir rahatsızlık nedeniyle doktor raporu ile nöbet tutamayacağı belirtilen öğretmenlere nöbet görevi verilmek istenmesi açıkça sağlık hakkı, yaşam hakkının ihlali anlamına gelmektedir.” ifadelerine yer verilen açıklamada Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ve Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre öğretmenlere nöbet görevi verilmekte olduğuna işaret edildi.

DOKTOR RAPORU OLANA NÖBET GÖREVİ VERİLMESİN

Sendika açıklamasında ilgili yönetmeliklerde nöbet görevleri hususunda açıklamalar yer almasına rağmen sağlık rahatsızlığı olanlara nöbet görevinin verilip verilemeyeceğine dair mezkur yönetmeliklerde bir düzenleme bulunmamakta olduğunu belirtti. “Sağlık durumu, kişilerin yaşamını devam ettirebilmeleri açısından büyük önem arz etmektedir.” ifadeleri açıklamada yer alırken “Bu bakımdan, kişilerin sağlık hakkı, yaşam hakkı her şeyden önce geleceğinden, doktor raporuna binaen nöbet görevi verilmemesi gerekmekte olup gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerekmektedir.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Sayın Sendika Başkanım raporla nöbet tutamayan (engelli değilse)öğretmen derse nasıl girer.Nöbet 10 20 dk. ders 40 dakika.Nöbet tutmasına engel olan rahatsızlığı ders anlatmasına engel olmuyor mu? Özellikle doktor arkadaşlara söylüyorum hatır için verilen raporlar için o sürelerde boş geçen tüm öğrencilerin ahını alıyorsunuz.Yazık vallahi yazık.

    • yanlış mantık doğru sonuç getirmez. yandaş görüşten olduğunuz belli.nöbet sadece ayakta durmak mı? nöbet esnasında bir durum olsa ve siz olayla ilgilenme konusunda sıkıntı yaşayabilecek bir rahatsızlığa sahipseniz nasıl müdahale edersiniz? üstelik yaş durumu itibarıyla belli süreleri dolduranın nöbet tutmama hakkı zaten yıllardır var. ben 28 yıllığım ve erkek öğretmen olmama ve sıkıntım da olmamasına rağmen, verdim dilekçeyi ve nöbet görevinden düşürüldüm.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM