Şahindoğan; Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmelidir

ürk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerine değindi ve MEB’e çağrıda bulundu.

Şahindoğan; Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmelidir

Şahindoğan; Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmelidir

Sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetleri hakkında sık sık açıklamalarda bulunan olan Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan önemli açıklamalarda bulundu. Şahindoğan 2 Ocak 2018 itibari ile Ocak 2019 özür grubu yer değiştirme başvurularının başlayacağını hatırlatırken bu haktan sözleşmeli öğretmenlerin yararlanamayacak olmasının adaletten uzak bir yaklaşım olduğuna dikkat çekti.

SÖZLEŞMELİ KÖLELİK, ZULME DÖNÜŞTÜ

Sosyal medya hesapları üzerinden yeni yılın ilk saatlerinde açıklamalarda bulunan Yaşar Şahindoğan “Yeni yıl yeni umutlar doğursun. Sözleşmeli öğretmenlerin ve il içinde aile bütünlüğünü sağlayamayan eğitimcilerin umudu aile bütünlüklerinin sağlanmasıdır. Bu MEB için hem anayasal yükümlülük hem de insani bir sınavdır.” dedi ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’yu twitter üzerinden etiketledi. Sözleşmeli öğretmenliğin bir kölelik olduğuna vurgu yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan köleliğin artık zulme dönüştüğünü ifade etti. “Sözleşmeli öğretmene, eşine ve çocuklarına yapılan bu zulüm bitsin. Aile birliği sağlanmış öğretmen eğitime daha çok katkı sağlar.” açıklamasında bulunan Şahindoğan Milli Eğitim Bakanlığından sözleşmeli öğretmenlere eş durumu vermesi taleplerini yineledi.

KİMSE ADALETTEN SÖZ ETMESİN!

Yarın yarıyıl dönemi özür grubu tayin başvuruları başlayacak. Ancak aynı özre sahip öğretmenlerden bir kısmı tayin isteyebilirken bir kısmı isteyemeyecek. Çünkü sözleşmeliler. Kimse adaletten söz etmesin. Adalet çıkarılacak bir MEB yazısıyla sözleşmelilere bu hak verilirse sağlanır.” açıklaması ile MEB’in sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı vermesinin hala mümkün olduğunu ifade eden Şahindoğan, kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlerde de aile birliğine bağlı yer değiştirmelerin gerçekleşmesinin önemine değindi.

İLÇE EMRİ UYGULAMASI

Açıklamasında il içinde özür grubuna bağlı yer değiştiremeyen öğretmenlerin de mağduriyetine dikkat çeken Şahindoğan ifadelerinde; “Yarın başlayacak yarıyıl özür grubu tayinlerinde il içinden tayin isteyeceklere, il içi eş özrü bulunanlara mutlaka 50 km kriteriyle beraber İlçe emri uygulaması yapılmalıdır. Yoksa gene göstermelik bir hak olur ve hiç bir problemi çözmez bu hak. Sözleşmeli öğretmenler ayrıcalık istemiyor. Sadece kendilerine yapılan ayrımcı muamelenin bitmesini istiyor. Öğretmenlerin bir kısmının yararlandığı eş özründen tayin isteme ve yer değiştirme hakkını istiyor. Bu son derece haklı ve masumane bir taleptir. MEB, bu talebi karşılamalıdır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Binlerce mağdur olan var, ses çıkaran ise bir elin parmakları kadar az. Eşinden çocuğunda uzakta çok mu mutlusunuz, mutluyuz?! yetkililer İstifa etmesini mı bekliyor öğretmenlerin?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM